Ankara katliamında yaşamını yitirenler anıldı

Adana, Mersin, Antalya ve İzmir’de ‘da bir araya gelen emek ve demokrasi güçleri, 10. ayında Ankara katliamda yaşamını yitirenleri andı.

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, Ankara katliamının 10. ayında Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde bahçesinde bulunan Barış Anıtı önünde anma etkinliği düzenledi. “Katilleri tanıyoruz! Unutmayacağız” pankartının açıldığı açıklamada kitle saygı duruşu ile anmaya başladı. Ankara katliamı üzerinde 240 gün geçtiğini hatırlatan BES Adana Şube Başkanı Sabahat Mutluay, emeğin, barışın ve demokrasinin düşmanlarının halen hesap vermediğini aktardı. Mutluay, “Biz yaşamın her alanında arkadaşlarımızı yaşatacak, katilleri ve sorumluları hatırlatacağız. Unutursak kalbimiz kurusun. Diyarbakır ve Suruç katliamlarını da aydınlatacak Ankara katliam davası ‘yüzyılın davası’ olacak ve biz bu davayı kazanacağız” şeklinde konuştu. Anma “Barış şehitleri ölümsüzdür” sloganı ile son buldu.

‘Savaşa inat barış hemen şimdi’

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Ankara katliamının 10. ayında Forum AVM önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Yaşamak için barış barış barış 10 Ekim Ankara barış şehitleri ölümsüzdür” pankartının açıldığı açıklamada kitle sık sık,”Gün gelecek devran dönecek”, “AKP halka hesap verecek” ve “Barış şehitleri ölümsüzdür” sloganlarını attı. 10 Ekim 2015’te sarayını, saltanatını kurtarmak isteyenlerin ülkeyi kanlı bir sürecin içine çektiğini dile getiren SES Mersin Şube Eş Başkanı Yılmaz Bozkurt, “Türküyle, Kürdiyle, Alevi’siyle, Sünni’siyle, kanıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla on binlerin buluştuğu, kucaklaştığı, aynı halaya aynı horona durduğu esnada hayatları değiştiren katliam gerçekleşti. Katillere ve katliamlara inat yılmayacağız, sinmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz. Bedeli ne olursa olsun. ‘Savaşa inat barış hemen şimdi’ demeye devam edeceğiz” dedi.
Açıklama sloganlarla son buldu.

Polisten provokasyon girişimi

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, Ankara katliamının 10. ayında katliamda katledilen Korkmaz Tedik anısına başlatılan “101 ‘Korkmaz’ İnsan Barış ve Dostluk Futbol Turnuvası” ile katliamda katledilenleri andı. Kepez ilçesinde bulunan Mustafa Çetinkaya Stadı’nda bir araya gelen kitle bekleyişini sürdürürken stadın etrafında toplanan yüzlerce çevik kuvvet polisi ile birlikte stada girmek isteyen Emniyet amirinin provokasyon girişimine sahne oldu. Kısa süreli tartışmanın ardından kitle turnuvanın başlangıç maçı öncesi açıklama yaptı. “Unutturmayacağız mücadelemizde yaşatacağız” pankartının açıldığı açıklamayı Emek ve Demokrasi Güçleri adına EMEP Antalya İl Başkanı Hasan Alkan yaptı.

Katledilenlerin mücadelesini bırakmayacağız

ankara katliamı-8ayinda-antalya-1AKP hükümeti için katliamdan 8 ay sonra diploma polemiklerinin muhatabı bir Cumhurbaşkanının atadığı bir hükümet diye bahseden Alkan, hükümetin failleri ortaya çıkarmak yerine yasaklar ve baskılarla failleri korumaya çalıştığını belirtti. Alkan, halkın haber alma özgürlüğünün engellenmek istendiğini ve seçilmiş milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılarak tek parti ve tek adam diktasının kurulmak istendiğini vurguladı. Katledilenlerin mücadelesini yükseltmek, birliklerini pekiştirmek için “101 Korkmaz İnsan Barış ve Dostluk Futbol Turnuvası” düzenlediklerini belirten Alkan, ne sorumluların peşini ne de katledilenlerin mücadelesini bırakmayacaklarını sözlerine ekledi.

Konuşma ardından ilk takımların maçı ile turnuva başlatılırken, maç öncesi konuşan Tedik’in annesi Zühre Tedik, turnuvanın barış gelene kadar devam edeceğini ve barışın elbette geleceğini kaydetti.Turnuvada 28 takım bulunurken, turnuva Korkmaz Tedik’in doğum günü olan 26 Haziran tarihinde yapılacak final maçı ile son bulacak.

İzmir’de de anma

ankara katliamı-8ayinda-izmir-2İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması düzenledi. Yurttaşların yanı sıra çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katıldığı açıklamada “Katilleri tanıyoruz unutmayacağız” yazılı pankart taşınarak, sık sık “Kahrolsun faşist diktatörlük ” ve “Ankara’yı unutma unuttutma” sloganları atıldı. Özgürlük ve demorkasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşunun ardından grup adına açıklama yapan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu üyesi Melih Yalçın, katliamın ardından dönemin Başbakanı ve MİT Müsteşarı hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ancak soruşturmaya yer olmadığına dair karar verildiğini söyledi.

Yalçın’ın ardından konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise katliamın üzerinden 9 ay geçmesine rağmen açılan soruşturmada halen bir sonuç alınmadığını ifade ederek, 9 ay içerisinde patlayan bombalarda ve bölgede yaşanan çatışmalarda onlarca yurttaşın yaşamını yitirdiğini söyledi. Katliamda yaşamını yitirenleri unutmayacaklarının altını çizen sarı Sarı, barış mücadelesinden de vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

Açıklama atılan sloganlarla sona erdi. (DİHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir