Ankara katliamının 8. ayında, barış şehitleri İstanbul’da anıldı

Ankara katliamının 8. ayında, barış şehitlerini anıldı, faillerin yargılanması istendi. Barış şehitlerinin mücadelesinin yükseltileceği kaydedilen anmada, katliamın üstünü örtmeye çalışanların katliamın sorumlusu olduğu vurguladı.

10 Ekim Ankara katliamının 8. ayında, barış şehitlerini Kadıköy ve Avcılar’da anıldı.

Emek ve Demokrasi Koordinasyonu, 10 Ekim Ankara katliamında yaşamını yitirenleri Kadıköy İskele Meydanı’nda andı. Anmaya ESP Genel Başkan Yardımcısı ve SKM Sözcüsü Fadime Çelebi, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Aysel Güzel, EHP İstanbul İl Başkanı Özge Akman, KESK Dönem Sözcüsü Fadime Kavak, Suruç Aileleri İnisiyatifi ile Suruç Dayanışması, çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü üye ve yöneticisi katıldı.

ankara katliamı-8ayinda-istanbul-2

“Ankara’yı katliamını unutmadık unutturmayacağız. Katili tanıyoruz. Katliamların hesabını soracağız” yazılı pankartın yanısıra, barış şehitlerinin fotoğrafları ile Ankara ve Suruç katliamlarını lanetleyen dövizler taşındı. Anmada konuşan Ayşe Hacıbektaşoğlu, hesabı sorulmayan, sorumluları açığa çıkarılmayan her katliamın, yeni katliamların önünü açtığını söyledi.

Katliamın üstünü örtmeye çalışanların katliam sorumlusu olduklarını ifade eden Hacıbektaşoğlu, hükümete şu soruları yöneltti: “10 Ekim’deki patlamadan 25 gün önce IŞİD’in mitinglerde birden fazla canlı bomba katliam planladığına dair istihbarat bilgisi emniyet müdürleri tarafından gizlendi. Bu bilgiler neden gizlendi? Emniyet müdürlerinin bu bilgileri kendi başlarına gizlemeleri mümkün mü? Katliam günü gelen istihbarat bilgilerinde Ankara katliamını yapan bombacıların adları dahi varken katliamın ardından neden günlerce IŞİD gizlenerek ‘kokteyl terör örgütü’ manipülasyonuna sığınıldı? Her şey Ankara’nın göbeğinde göz göre göre yaşanırken Ankara katliamı dosyası üzerindeki gizlilik kararı halen neden kaldırılmadı?”

7 Haziran seçimlerinin barış ve kardeşlik içinde sürecek yaşama umut olduğunu hatırlatan Hacıbektaşoğlu, “20 Temmuz 2015’te Suruç’ta 33 genç arkadaşımızın katledilmesi ile başlatılan saldırılar, Kürt illerinde çocuk, kadın, genç, yaşlı insanların katledilmesi, şehirlerin yerle bir edilmesi ile devam ettirildi. Batı’da yargısız infazlarla devrimciler katlettirildi” diye konuştu.

‘BARIŞI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Fadime Kavak’da mitinge barış taleplerini haykırmak için gittiklerini hatırlattı. Kavak, “8 ay geçmesine rağmen katliamın sorumluları hala yargılanmadı” dedi. Barış şehitlerinin mücadelesini yürüteceklerini duyuran Kavak, “Son sözümüz olsa da barışı savunmaya devam edeceğiz. Biz arkadaşlarımızın ‘barış’ sözünü yerde bırakmayacağız” dedi.

‘Ankara’yı unutma unutturma”, “Ankara’nı hesabı sorulacak”, “Suruç’u unutma unutturma” sloganlarının atıldığı anma, 100 barış şehidinin isminin okunarak “yaşıyor” denmesinin ardından sona erdi.

ANKARA’DA PATLAYAN BOMBALARIN FAİLİ SARAY VE AKP’DİR

ankara katliamı-8ayinda-istanbul-6HDP Avcılar İlçe Örgütü, Ankara katliamının 8. ayında yaşamını yitirenler Avcılar Meydan’nda yapılan basın açıklamasıyla andı. “10 Ekim Ankara barış şehitlerimizi unutmadık, unutmayacağız” yazılı pankartın açıldığı eylemde “Saray savaş, halklar barış istiyor”, “10 Ekim’i unutma unutturma”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Anmada basın açıklamasını Ankara katliamında yaşamını yitiren Dicle Deli’nin ablası Belçim Deli okudu. Ankara katliamında yaşamını yitirenleri unutmayacaklarını belirten Deli, Ankara’da patlayan bombaların faillerinin Saray ve AKP olduğunu kaydetti.

Saray ve AKP’nin şiddeti ve diktatörlük hevesleri Cizre, Sur, Silopi, Nusaybin ve bir çok yerde haklın direnişine çarptığını ifade eden Deli, “Halkın iradesini kıramayan diktatörlük heveslileri bu seferde meclisteki irademiz olan vekillerimize dokunmaya, meclisin dışına çıkarmaya çalışıyor. Nusaybin’de sivil katliamlar yaparak halkı sindirmeye çalışıyor” dedi. Deli, yapılan tüm katliamlara karşı barış mücadelesini sürdürmeye kararlı olduklarını vurguladı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir