Külter için konuşan rütbeli askerler: “Ya konuşacak ya da kafasına sıkılacak”

Şırnak’ta 15 gün önce gözaltına alınan ancak, gözaltına alındığı kabul edilmeyen DBP İl Yöneticisi Hurşit Külter’in akıbetiyle ilgili önemli bir ize ulaşıldı. Kentte yürütülen operasyonlarda yer alan ismi saklı bir korucu, rütbeli askerlerin kendi aralarında yaptığı konuşmalarında 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’nda tutulan Külter için askerlerin “Ya ötecek ya da kafasına sıkılacak” dediklerini aktardı.

hursit kulter-2-sirnak-kaybedilme copyŞırnak’ta, 27 Mayıs günü devlet güçleri tarafından gözaltına alındığı özel harekâtçılara ait sosyal medya hesaplarında kabul edilen ancak adli kolluk ve idari birimlerce gözaltında olduğu kabul edilmeyen DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’na tutulduğu korucuların beyanlarıyla ortaya çıkmıştı.

Daha önce gözaltına alınmasına görgü tanıklığı yapanların aktardığı bilgilere göre; Külter, özel harekatçılar tarafından gözaltına alındıktan sonra ‘shortland’ diye tabir edilen zırhlı araca bindirilerek Şırnak Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Gümüştepe Özel Harekat Şube Müdürlüğü’ne götürülmüştü.

Güvenlik nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen korucu, Külter’in 7 gün boyunca Gümüştepe Özel Harekat Şube Müdürlüğü’nde tutulduktan sonra 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’na götürüldüğünü aktarmıştı.

Görgü tanığı: Hurşit Külter Şırnak Tümeni’nde tutuluyor

Rütbeli askerlerin kendi aralarındaki konuşmalarını duydu

Şırnak’taki soykırım saldırılarına katılan koruculardan biri ise, isminin açıklanmaması kaydıyla, rütbeli askerlerin kendi aralarında Külter hakkında yaptığı kulak misafiri olduğu konuşmalarını aktardı.

Külter’in günlerdir işkence gördüğünü belirten korucu, askerlerin kendi aralarında ‘Ya ötecek ya da kafasına sıkılıp bir binada havaya uçurulacak’ dediğini belirtti. Devlet güçlerinin Külter’i, ‘KCK’nin tayin ettiği Şirnex Valisi’ olarak adlandırdığını da belirten korucu, bu yüzden de konuşması için yoğun işkenceler uyguladıklarını ifade etti. Sözkonusu korucu, askerlerin yine Külter için ‘Eğer basın önünde konuşursa tanık koruma programından faydalandırılacağını’ dile getirdiklerini de aktardı.

Şırnak’ta soykırım saldırılarını yürüten özel harekatçılara ait “BÖF @Tweet_Guneydogu” isimli sosyal medya hesabından 27 Mayıs tarihinde Külter’in gözaltına alındığı duyurulmuştu.

İHD’li avukatlar ile Külter ailesinin, İl Emniyet Müdürlüğü, Cumhuriyet Savcılığı, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı ve Şırnak Valiliği’ne yaptıkları başvurularda ise “Bu isimde bir gözaltı kaydı yok bizde” yanıtı verilmesi üzerine avukatlar uluslararası alanda harekete geçti.

Külter’in akıbetini sormak için daha önce Birleşmiş Milletler’e (BM) “müdahil olması” başvurusu yapan İHD’li avukatlar 3 Haziran’da da AİHM’e başvuruda bulundu. BM ve AİHM başvuruyu kabul ederken, AİHM aldığı kararla Külter’in akıbetinin Türkiye devletine sorulması yönünde karar vermişti.

HDP Milletvekilleri ise Başbakan, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunmuştu. Adalet Bakanlığı’nın HDP’li vekillere herhangi bir yanıt vermediği öğrenilirken, Başbakan Binali Yıldırım ve İçişleri Bakanı Efkan Ala ise “konunun takipçisi olacaklarını” beyan etmişlerdi. (DİHA)

Gözaltında kaybedilmek istenen Külter için AİHM’e acil çağrı

Tuncel: Sağ aldığınız Külter’i sağ istiyoruz

Cumartesi Anneleri 584.Hafta: Hurşit Külter Nerede?

İHD: ‘Hurşit Külter nerede?’

Gözaltına alınan Külter’den 4 gündür haber yok!

Hurşit Külter’in gözaltına alındığına tanık olanlar konuştu

Özel harekâtçılar Külter’in infaz edildiğini ileri sürdü

Şırnak Valiliği’nden iki gün sonra iki satırlık açıklama: “gözaltına alınmamıştır”

Kaybedilmek istenen Hurşit Külter’de ‘Savcılık sorumluluk almak istemiyor’

Baba Külter: Devlet oğlumun nerede olduğunu açıklasın

Özel harekattan ‘Külter elimizde’ mesajı.. Resmi kurumlar ise hala, gözaltını inkar ediyor.

Hurşit Külter’in son mesajı: Hakkınızı helal edin

Gözaltında kaybedilmek isteniyor: DBP’li Hurşit Külter için acil çağrı

 




Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir