‘AKP yönetemediği için yetkiyi askere devrediyor’

Askere “yargılanmama zırhı” ve yönetime el koyma yetkisi veren yasa tasarısının AKP, CHP ve MHP’nin ortak tutumuyla Meclis Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edilmesinin bir güçsüzlüğün işareti olduğunu söyleyen HDP’nin komisyon üyesi Erdal Ataş, “AKP ve Saray, yönetemediği için yetkiyi askere devretti. Bu bir darbe yasası olmakla birlikte AKP’nin de sonunu getirecek bir düzenlemedir. Askerin yönetimdeki etkisi artıyor” dedi.

Askere “dokunulmazlık zırhı” ve yönetime el koyma yetkisi veren “Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nı AKP, CHP ve MHP’nin Kürt karşıtı ittifakı sonucu Meclis Milli Savunma Komisyonu tarafından kabul edildi. HDP’nin terk ettiği komisyon toplantısındaki diğer partilerin Meclis’te Genelkurmay tarafından brief edildikleri de ortaya çıktı.

İç Güvenlik ile polise verilen yetkiler şimdi askere veriliyor

Tasarı, Anayasa’nın ilgili maddelerini bay-pas ederken aynı zamanda askere “kamu güvenliğinin tehlikeye girdiği yerde” yönetim yetkisi de devrediyor. Normal koşullarda OHAL ve sıkıyönetim uygulamasına denk düşen tasarı, uluslararası alanda Türkiye’ye yükümlülükler getiren ve durumun “normal olmadığının” kabulü anlamına gelen OHAL ve sıkıyönetim ilan edilmeden, askere hem yaptığı suçlardan dolayı yargılanmama garantisi getiriyor hem de yönetim yetkisi veriyor. Aynı zamanda hakim ve savcıların izni olmadan gözaltına alma, arama yapma gibi durumlarda daha önce İç Güvenlik Paketi’yle polise verilen yetkiler bu kez askere verilmiş oldu.

‘Tasarı AKP’nin ülkeyi yönetemediğinin itirafıdır’

HDP’nin komisyon üyesi İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, tasarının AKP’nin “Ülkeyi yönetemez hale geldiğinin” ilanı olduğunu belirterek, “Bu bir itiraftır, biz yönetemiyoruz askere al sen yönet diyorlar. Bu sistemin çöktüğünün çalışmadığının da göstergesidir” dedi. Düzenlemeyi “fiiliyata devam eden OHAL rejimini yasal hale getirmek” olarak nitelendiren Ataş, “Ama bu AKP’nin güçlülüğünden kaynaklanmıyor. AKP korktuğu için iktidarını uzatmaya çalışıyor. Ama bu askeri yöntemler şiddetle sonuç alma yaklaşımları onun da sonunu getirecek” dedi.

‘Bütün statükocu kesimler bu ittifakın içinde’

Ataş, AKP, CHP ve MHP’nin HDP’ye karşı kurduğu ittifakın da, “gerici statükoculuğun” ittifakı olduğunu belirterek, CHP’nin yaklaşımına ilişkin de şunları söyledi: “AKP’den rahatsız olan çok geniş bir kesim var. CHP söylemde AKP’ye karşı çıkıyormuş ona muhalefet ediyormuş gibi yaklaşıyor. Ancak pratikte tamda AKP’nin politikasını yürütüyor. Hatta bazı konularda AKP’nin bile gerisine düşüyor. Askeri yöntemleri savunan kesimlerin başında geliyor. Üstelik bu ittifak sadece bu 3 parti ile sınırlı değil. Bu ittifaka, Ergenekon, Kızıl Elma hatta AKP ile çatışmasına rağmen cemaatte halen bu ittifakın aktif bileşenleri arasında yer alıyor.”

AKP-CHP ve MHP’nin kirli ittifakına karşı HDP Milli Savunma Komisyonu’ndan çekildi

Ataş, HDP’nin bütün bu darbe pratiklerine karşı halka dayanarak direneceğini belirterek, “Halk olarak belki acı çekiyoruz, ancak kazanan biz olacağız. Bu sistem bir kez daha yenilecek” diye konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir