Baluken: Külter’in kaybettirilmesi hükümetin kararı

Şırnak’ta 16 gün önce tanık ifadeleriyle gözaltına alındığı netleşen Şırnak DBP İl Yöneticisi Hurşit Külter’in durumuna dikkat çeken HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, hükümet yetkililerinin sorumsuz davranmasının, zorla kaybettirmenin merkezi bir karar olarak uygulanmaya konulduğunun işareti olarak yorumladı.

Şırnak’ta 16 gün önce gözaltına alınan ancak, gözaltına alındığı kabul edilmeyen ve kendisinden hiçbir haber alınamayan DBP İl Yöneticisi Hurşit Külter’in akıbetine ilişkin devletin suskunluğu sürüyor. Külter’in gözaltına alındığı ilk günden bu yana çeşitli dernek ve insan hakları örgütleri uluslar arası düzeyde girişimlerde bulunurken, HDP de devlet ve hükümet nezdinde girişimlerde bulundu. Ancak Külter’in gözaltına alındığına dair tanıklıkların olması ve ilk olarak Gümüştepe Özel Harekât Şube Müdürlüğü’nde götürülüp burada 7 gün tutulduktan sonra 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’na götürüldüğüne dair ciddi ifadelerin olmasına rağmen hükümet Külter’in akıbetine ilişkin tek bir ifade kullanmadı. Özellikle 90’lı yıllarda yoğunca yaşanan gözaltında kaybettirmelerin yeniden AKP hükümeti tarafından devreye konulduğu noktasında ciddi endişelerin olmasına rağmen Külter’in kaybettirilmek istenmesi AKP’nin savaş konseptinin hangi aşamaya taşıdığının da göstergesi olarak değerlendirildi.

‘Gözaltına alındığından tereddüdümüz yok’

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Külter’in zorla kaybettirilmek istenmesinin hükümetin merkezi bir kararı olabileceğine işaret etti. Baluken, Külter’in gözaltına alınması sürecine anımsatarak, yerelden aldıkları bilgiler, Külter’in ailesi ve yakınlarına attığı mesajlar ışığında gözaltına alınması konusunda herhangi bir tereddüde yer bırakmadığına vurgu yaptı.

Gözaltına alındığına dair somut bilgiler var

İlk günden itibaren konunun takipçisi olduklarını ve bu kapsamda hükümet yetkilileri ile temasta bulunduklarını aktaran Baluken, temaslarından bir sonuç çıkmadığını ve hükümet yetkililerinin halen Külter’in gözaltına alındığını kabul etmediğini belirtip, şöyle devam etti: “Gözaltı kaydının olmadığı iletildi. Bu süreç içerisinde Şırnak yerelinden bir takım bilgiler yine bize ulaştı. Külter’in Gümüştepe Karakolu’nda 7 gün tutulduğu, orada ağır işkence gördüğü ve ardından da 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’na götürüldüğü yönünde bilgiler ulaştı. Bu bilgiler üzerinden yetkililerle sürekli bir iletişim trafiğimiz oldu. Bu somut bilgiler doğrultusunda Külter’in akıbetiyle ilgili ailesine ve partimize bilgi verilmesini istedik. Ancak herhangi bir sonuç yok. Bu bilgileri araştırdıklarını ve herhangi bir kayda rastlamadıkların ifade ediyorlar.”

‘Yerelde yaşananlardan Ankara bihaber olmaz’

Külter’in karşı karşıya kaldığı durumun 90’lı yıllardaki zorla kaybettirme olaylarını hatırlattığını işaret eden Baluken, “Sokak ortası infazlar, işkence altında kötü muamele, toplumsal gösterilerde katledilmeler… bu gerçeklikler sahadan eksik edilmedi. Ancak zorla kaybetme açısında son dönemlerde Külter’in olayı üzerinden sanki yeni bir mesaj verilmek isteniyor. Bu 90’lı yıllardaki Vedat Aydın’ın infaz edilme sürecini yine Silopi’de Ebubekir Deniz ve Serdar Tanış’ın kaybedilmesi sürecine benziyor. Umarız böyle bir sonuçla karşılaşmayız. Bunun sorumluluğu ve vebali çok büyük olacaktır. Külter’in gözaltına alındığı ilk andan itibaren bu bilgiler devlet ve hükümet yetkileriyle paylaştık. 90’lı yıllardaki gibi iletişim olanaklarının kısıtlı olduğu bir dönemde değiliz. Yereldeki süreçlerden Ankara’dakilerin haberinin olmaması gibi bir durum söz konusu değil. Bu konuda bakanlık ve hükümet yetkililerinin vermiş olduğu bir takım taahhütler var. Eğer gözaltına alınmışsa mutlaka bulunacak ve herhangi bir olumsuz süreç yaşanmayacak diye bir taahhüt verildi” diye konuştu.

Baluken, Külter’in gözaltına alındığı ardından infaz edildiğine dair özel hareketçiler tarafından kullanılan kimi sosyal medya hesaplarına dair bilgileri de yetkililerle paylaştıklarını söyledi.

‘Yetkililer istese o hesaplar üzerinden konuyu netleştirebilir’

Bu hesapların daha önce paylaşılan birçok bilginin de gerçek çıktığını anımsatan Baluken, “Bu hesaplardan yapılan paylaşımları önemsemeleri ve incelemeleri gerektiğini söyledik. Bunlarla ilgili nasıl bir soruşturma inceleme süreci yürüttüklerinin bilgisini paylaşmadılar. Ancak şu sonuç ortaya çıkıyor; ulaşmak isterlerse sadece bu hesaplar üzerinden birçok şeyi hızla netleştirip, kamuoyuna açıklayabilirler. Bu durumda zorla kaybettirilme gibi bir durum var ise bunun merkezi bir karar olabileceğini düşündürtüyor” ifadelerini kullandı.

Baluken, Külter ile ilgili sürecin tamamının devlet ve hükümetin sorumluluğunda olduğunun altını çizdi. (DİHA)

Gözaltında kaybedilmek istenen Külter için AİHM’e acil çağrı

Görgü tanığı: Hurşit Külter Şırnak Tümeni’nde tutuluyor

Tuncel: Sağ aldığınız Külter’i sağ istiyoruz

Cumartesi Anneleri 584.Hafta: Hurşit Külter Nerede?

İHD: ‘Hurşit Külter nerede?’

Gözaltına alınan Külter’den 4 gündür haber yok!

Hurşit Külter’in gözaltına alındığına tanık olanlar konuştu

Özel harekâtçılar Külter’in infaz edildiğini ileri sürdü

Şırnak Valiliği’nden iki gün sonra iki satırlık açıklama: “gözaltına alınmamıştır”

Kaybedilmek istenen Hurşit Külter’de ‘Savcılık sorumluluk almak istemiyor’

Baba Külter: Devlet oğlumun nerede olduğunu açıklasın

Özel harekattan ‘Külter elimizde’ mesajı.. Resmi kurumlar ise hala, gözaltını inkar ediyor.

Hurşit Külter’in son mesajı: Hakkınızı helal edin

Gözaltında kaybedilmek isteniyor: DBP’li Hurşit Külter için acil çağrı
3 thoughts on “Baluken: Külter’in kaybettirilmesi hükümetin kararı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir