Bilgen: Faşizme karşı acil ittifak şart

Hatay’da “Faşizme karşı demokrasi bloğu olanaklar, olasılıklar” konulu panelde konuşan HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, faşizme karşı acilen bir ittifaka ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, dışarıdan bir kurtuluşu beklemenin doğru olmadığını söyledi.

Hatay’da Antakya Dayanışma Evi, “Faşizme karşı demokrasi bloğu olanaklar, olasılıklar” konulu panel düzenledi. Özgür Çay Bahçesi’nde düzenlenen panele konuşmacı olarak HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, KESK Eşbaşkanı Şaziye Köse ve Yol Dergisi Yazarı Mert Karabacak katıldı. Çok sayıda kişinin dinlediği panel saygı duruşu ile başladı.

‘Yeni bir yol haritası belirlemek gerekir’

Faşizme son verilmesi için nelerin yapılması gerektiği noktasında tartışma başlıkları açmak gerektiğini söyleyen HDP Milletvekili Ayhan Bilgen, bütün bir bölgeyi etkileyecek sorunla karşı karşıya olunduğunu dile getirdi. Faşizme karşı acilen bir ittifaka ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Bilgen, “Bu noktada kendimize bakmak ve eksikliklerimizle yüzleşmek ve eksikliklerimizi masaya yatırmak gerekiyor. Dışarıdan bir kurtuluş beklemiyorsak sadece düşmanı tartışmak bizim daha güçlü yürümemize yetmez. Daha önemlisi bizim bakış açımızı ortaya koymak ve bu anlamda yeni tartışmalar yaratmak. Değişen gerçekleri karşımızdaki iktidarın karakterindeki değişimi iyi görerek ve buradan yeni bir yol haritası belirleyebilmek çok önemli” dedi.

‘Kürt sorununda ciddi bir değişim söz konusu’

Türkiye’de 40 yıldır kangren haline gelen ve ülkenin temel sorunu olan Kürt sorununda ciddi bir değişimin söz konusu olduğunu dile getiren Bilgen, bu anlamda herkesin bunu dikkate alarak durduğu yeri iyi belirlemesi gerektiğine dikkat çekti. Bilgen, “Sorun artık sadece bir bölge sorunu değildir, sorun artık kimlik sorunundan çok daha ötesine geçmiştir. Son 5 ila 6 yıla bakıldığında yargılama konusu olan temel davalar Ergenekon ve Balyoz gibi kendisini devletin sahibi olarak gören çevrelerin bile maruz kaldığı muamele. Suriye politikasından kaynaklı özellikle Alevilerin devletle ilişkisi hatta iktidarla çok yakın tarihe kadar birlikte her şeyi paylaşmış kesimler başta olmak üzere birçok çevrenin tehdit olarak görülmesi. Bütün bu değişimler Kürt sorunundaki kavganın başka bir kavgaya evirilen potansiyelini yükseltiyor” diye konuştu.

‘Siyasi akıl iktidar ve yönetmeye odaklı’

İslamcıların, iktidar olduktan sonra öncesinde söyledikleri hiç bir şeyin tutarlı takipçileri olmadıklarını dile getiren Bilgen, sadece iktidar ve yönetmeye odaklı olduklarını, ülkenin nasıl yönetileceği değil kimin nasıl yönettiği ile ilgili bir siyasal akılla hareket edildiğini vurguladı. Bu deneyimin Ortadoğu’da başka bir ihtiyacı da ortaya çıkardığını belirten Bilgen, Türkiye’de sistem içindeki krizle birlikte, Ortadoğu’daki kırılmalarla büyük bir fırsat doğuracağını kaydetti.

‘Erdoğan 2002’deki konseptine dönmek istiyor’

Erdoğan’ın “Başkanlık değilse partili Cumhurbaşkanlığı sistemini” yaratmak için ellinden gelen her şeyi yaptığını söyleyen Bilgen, “Erdoğan’ın başkanlığa yüklediği anlam sadece başkanla ilgili değil. Başkanlık pozisyonu değil başkanlık sisteminin başka sac ayakları var. Bunları hayata geçirmek istiyor. Bunlardan en önemlisi iki partili sistem. Türkiye’yi iki partili sisteme götürme hevesi ne yazık ki CHP içerisindeki bir kesim için son derece cazip ve merkezi hale gelmiş gibi görünüyor. MHP’yi zaten kendi tahakkümü altına aldı ve dolayısı ile geriye kalan HDP tehdidi. HDP’yi de parlamento dışına itmeyi başarabilirlerse yeniden 2002 konseptine dönülebilinirse olmazsa olmaz olan iki partili mekanizmayı başkanlık için pratikte hayata geçirmiş olacak” ifadesinde bulundu.

‘Almanya’da Führer Türkiye’de Reis’

KESK Eşbaşkanı Şaziye Köse, AKP’nin hızla faşizan bir dikta rejimine doğru gittiğini ve bu rejimi ancak Demokrasi Blok ile hakların mücadelesinin durdurabileceğini söyledi. Führer ya da Reis’in birbirinden hiç bir farkının olmadığına dikkat çeken Köse, “Almanya faşizm tehlikesini yenemediği için tarihin en büyük yıkımı ile baş etmek zorunda kaldı. Türkiye bu gidişatı durdurulamazsa tarihin en büyük yıkımlarından birine tüm dünya tanıklık edecek” dedi.

‘Demokrasi bloğu acil bir ihtiyaç’

Son konuşan Yol Dergisi Yazarı Mert Karabacak ise, 7 Haziran seçimlerinde Türkiye halklarının Erdoğan ve AKP’yi yendiğini söyledi. Karabacak, gerek Ortadoğu’daki gelişmeler gerekse Kürt halkının özgürlük mücadelesinin geldiği noktaya bakıldığında bu iki noktayı desteklemek için Demokrasi Bloğu’nun acil bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Konuşmalar ardından panel soru-cevap bölümü ile son buldu. (DİHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir