Cumartesi Anneleri: ‘Hurşit Külter Nerede?’

Adalet talebini 585. kez yineleyen Cumartesi Anneleri, ’94 yılında gözaltında kaybedilen Hasan Aksun’nun ve Şırnak’ta gözaltına alındığı 27 Mayıs’tan bu yana kendisinden haber alınamayan DBP İl Yönetici Hurşit Külter’in akıbetinin açıklanmasını istedi. Kayıp yakınları, Külter ve Aksu’nun nerede olduğu sorusunu sormaktan vazgeçmeyeceklerini duyurdu.

Cumartesi Anneleri 585. kez adalet talebini yineledi. Aileler 27 Mayıs’tan bu yana kendisinden haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter ve ’94 yılında gözaltında kaybedilen Hasan Aksu’nun akıbetini sordu.

“Kayıplar belli, failler nerede?” şiarıyla Galatasaray Meydanı’nda biraraya gelen kayıp yakınları, gözaltında kaybedilenlerin fotoğraflarını taşıdı. 585. kez adalet talebini yineleyen ailelere, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP eski İstanbul Milletvekili Sezai Temelli destek verdi.

‘HURŞİT’İ BİZE GERİ VERİN’

585-15Gözaltına kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız yaptığı konuşmada, 21 yıldır Galatasaray Meydanı’nda adalet aradıklarını hatırlattı. ’80 ve ’90 yıllardaki katliamların yaşandığını işaret ederek, “Hurşit Külter devlet yönetiminde gözaltına alındı. Hurşit nerede? Derhal akıbetini açıklayın. O aileye aynı acıları yaşatmayın!” dedi.

Kardeşi Hayrettin Eren ve kayıplar için mücadele ettiğini vurgulayan İkbal Eren’de AKP hükümetinin, “bizim dönemimizde kayıplar yaşanmadı” sözünü hatırlattı. Hükümete, “Peki Hurşit Külter nerede?” sorusunu yönelten Eren, şöyle devam etti: “O sizin sorumluluğunuzda kaybolmadı mı? aynı acıları yaşamak istemiyoruz. Hurşit’i bize geri verin. Katillerle daha fazla yaşamak istemiyoruz.”

‘SUSMAYIN HAREKETE GEÇİN HURŞİT KÜLTER NEREDE?’

585. haftanın basın açıklamasını okuyan Leyla Havva Kaya, 16 gündür kendisinden haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in nerede olduğunu sordu. Kaya, Milli Savunma Bakanlığı’nın hazırladığı yasa teklifinin kabul edilmesine tepki gösterdi, askere cezasızlık zırhı örülmeye çalışıldığının altını çizdi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Genel Kurmay Başkanı Hulisi Akar’a seslenen Kaya, “Hurşit Külter’in 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’nda tutulduğu ve işkence gördüğü iddia ediliyor susmayın, hareke geçin! Hurşit Külter nerede?” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Cumartesi Anneleri’ne karşı kendini “Gözaltında kaybetmeler bizim dönemimizde yaşanmadı” diye savunduğunu kaydeden Kaya, “Şimdi sizin döneminizde genç bir Kürt siyasetçiden 16 gündür haber alınamıyor. O’nun ordunun elinde olduğu, işkence gördüğü, öldürülme riski altında bulunduğu iddia ediliyor, susmayın! Hurşit Külter nerede?” diye konuştu.

‘HASAN AKSU’YU UNUTMADIK’

585-2Hurşit Külter’in başına gelenlerin derhal açıklanmasını isteyen Kaya, “Bugün cezasızlık ve hukuksuzluk uygulamalarının, geçmişte gözaltında kaybettiği 22 yıldır akıbetinin gizlendiği, 22 yıldır faillerini koruduğu ‘Hasan Aksu’yu unutmadık’ demek için buluştuk” dedi.

Aksu’nun kaybedilmesi ile ilgili son yapılan suç duyurusu hakkında 16 Temmuz 2012 tarihinde Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca “kavuşturmaya yer olmadığına” dair ek karar verildiğini hatırlatan Kaya, “22 yıldır hukuk işletilmedi, gerçeği açığa çıkartacak etkin bir soruşturma yapılmadı. 22 yıldır Hasan Aksu’nun akıbeti karanlıkta bırakıldı, O’nu kaybedenler cezasızlık zırhıyla korundu” dedi.

Aksu’nun kaybedilmesinden dönemin Derik Jandarma Komutanı olan Musa Çitil ve Üçyol Jandarma Karakolu’nda görev yapanların sorumlu olduğunu vurgulayan Kaya, etkin soruşturma yapmak yerine “kovuşturmaya yer yoktur” kararı veren savcıların sorumlu olduğunu kaydetti. Hasan Aksu’nun nerede olduğunu sormaktan vazgeçmeyeceklerini duyuran Kaya, “Hurşit Külter nerede? Sorusunu sormaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Hasan Aksu Mardin’in Derik ilçesine bağlı, sık sık asker ve korucular tarafından basılan Sıtlık köyünde yaşardı. Köylüler korucu olmayı kabul etmediği için sürekli baskı altına alınırken, kızı gerilla olan Aksu’ya yönelik baskı ve tehdit daha yoğun, daha ağırdı.

Aksu’nun Üçyol Jandarma Karakolu’ndan geldiğini söyleyen 5 kişi tarafından ifadesi alınmak üzere 6 Haziran 1994 günü zorla beyaz bir Toros’a bindirilerek götürüldü. Olaya Aksu ailesi ve köylüler tanıklık ederken, kardeşi de aracın plakasını kaydetti.

Birkaç gün bekleyen ailesi Aksu serbest bırakılmayınca O’nu sormak için Derik Jandarma Karakolu’na ve Üçyol Jandarma Karakolu’na başvurdu. Aksu’yu götüren beyaz Toros Üçyol Jandarma Karakolu’nun önündeydi ama karakol yetkilileri “bizde yok” dedi. Ailenin başvuruları sonuçsuz kaldı. Aksu’dan bir daha haber alınamadı. (ETHA)

585-3

585-4

585-14
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir