Devrimci Parti kongresinde birleşik mücadele çağrısı yapıldı

Devrimci Parti 1. Olağan Kongresi Ankara’da gerçekleşti. Yeniden Genel başkanlığa seçilen Ufuk Göllü, “Antifaşist demokrasi cephesinin kurmak zorundayız. Mücadele edilirse Rojava gibi her yerde devrim yapmak mümkündür” diye konuştu.

Birleşik Devrimci Parti (Devrimci Parti) 1. Olağan Kongresini Mamak Yağmur Damlası Düğün Salonu’nda topladı. “Diz çökmeyenler partiye, partiyle zafere” şiarıyla düzenlenen kongre, devrim şehitleri anısına saygı duruşu ve açılış konuşması ile başladı. Konuşmanın ardından kongre divan seçimi yapıldı. Gündem oylamalarının ardından kongre sinevizyon gösterimi yapıldı.

Kongreye Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, HDP milletvekili Erdal Ataş, Barış Anneleri üyeleri, Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük, ESP Genel Başkan Yardımcısı Çiçek Otlu, EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, HTKP Genel Başkanı Erkan Baş, TÖP-G Eş Sözcüsü Perihan Koca ile Rojava şehitleri aileleri katıldı.

Salona “Berkin Elvan, Arîn Mirkan, Aziz Güler, Suphi Necat Ağırnaslı, İbrahim Kaypakkaya gibi devrim önderlerinin resimleri ile “AKP-IŞİD faşizminden hesap soracağız”, “Kürdistan Halkı yalnız değildir”, “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur” pankartları asıldı.

Kongrede ilk olarak söz alan Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü, Rojava direnişinde yer alan devrimcileri selamlayarak konuşmasına başladı. Rojava devriminin tüm sosyalist örgütlere güç verdiğini dile getiren Göllü, “Rojava’da bir halk iradesinin ürününü görebildik. Mücadele edilirse Rojava gibi her yerde devrim yapmak mümkündür” diye konuştu. Devrimin sadece Rojava’da gerçekleşmediğini de sözlerine ekleyen Göllü, Nusaybin’de Sur, da Yüksekova ve Kürdistan genelinde özsavunma gerçekleştiren tüm YPS’lileri selamladı. Göllü, Kürdistan halkının özgürlük mücadelesinin yanında olduklarını ifade ederek, “YPS saflarında yer alan kahramanlar, AKP iktidarına karşı diz çökmediler, bizde onların yolunda olduğumuzu ifade ederek, emperyalist ve sömürgeciler karşısında diz çökmeyeceğiz” dedi.

Birleşik mücadeleye de vurgu yapan Göllü, “Antifaşist demokrasi cephesini kurmak zorundayız. Partimiz AKP-IŞİD faşizminin hedefi oldu ancak faşizme diz çökmeyeceğiz, faşizme karşı mücadeleyi yükselteceğiz. İşçi sınıfının iktidarı için mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz” diye konuştu ve ekledi: “Burdan Tayyip Erdoğan’a sesleniyoruz: Kobane düşmedi ancak, Minbic düştü düşecek. AKP-IŞİD faşizmini devireceğiz.”

Devrimci Parti genel başkanı Ufuk Göllü’nün konuşmasından sonra Devrimci Partili Kadınlar adına Burçak Görel Devrimci parti kadın perspektifine dair bir konuşma yaptı.

Burçak Görel’in konuşmasının ardından Devrimci Parti 1. Olağan Kongresi Divan Başkanlığına sunulan başta Suphi Nejat Ağırnaslı, Kader Ortakaya, Aziz Güleer, Bedrettin Akdeniz, Mahir Arpaçay, Jamie Bright, Reece Harding, Ivana Hoffman, Vahap Güven, Halil aksakal, Sibel Bulut olmak üzere IŞİD çetelerince katledilen Suruç ve Ankara saldırılarında kaybettiklerimizi onursal üye kabul eden önerge kabul edildi.

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Rojava devriminin aynı zamanda Türkiye halklarının aydınlık geleceği olduğuna işaret etti. Tuncel “Başkan Apo’nun yoldaşları, Rojava’da verdikleri direniş Kürdistan Türkiye ve Ortadoğu halklarını karanlığa gömmemek içindir. Bu karanlığa girmemek için verilen mücadeleyi Türkiye’ye taşımak hepimizin görevidir.”

ESP Genel Başkan Yardımcısı Çiçek Otlu’da, Suruç katliamı yıldönümü öngünlerinde SGDF tarafından başlatılan kampanyaya dikkat çekti. Kampanyaya destek için SGDF adına konuştuğunu kaydeden Otlu, gençlik hareketinin yeni bir sürece girdiğini söyledi, AKP eğitim sistemine karşı liselerde yükselen sesleri hatırlattı.

AKP/Saray iktidarının kadın düşmanı açıklamalarına karşı kadınların yeni bir yol çizdiğini belirten Otlu, “Sadece Arinler, Sibeller, Yelizler değil, Nevinler, Çilemler de özsavunma kullanıyor. Kadınlar özgürlük istiyor” dedi.

Otlu, ezilenlerin birbiriyle sadece dayanışma halinde olmaması gerektiğini belirtti. “Artık dayanışma halinden çıkmalıyız. Dayanışmak yetmiyor, Kızıldere’nin yol gösterdiği gibi, birleşerek yürümeliyiz. Mehmet Tunç’un bize bıraktığı gibi diz çökmeyenlerin yolundan gitmeliyiz” dedi.

Konuşmaların ardından yapılan seçimde Ufuk Göllü yeniden Devrimci Parti Genel Başkanlığı’na getirildi. (ETHA)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir