F Oturması’nda 220. hafta: Abdurrahman Çağan serbest bırakılsın

Hasta tutsakların serbest bırakılması için başlayan F oturmalarının 220. gerçekleşti. 220 oturumda hasta tutsak Abdurrahman Çağan’ın yaşadığı sorunlara değinilerek serbest bırakılması çağrısında bulundu.

İnsan Hakları Derneği Cezaevi Komisyonu tarafından hasta tutsakların serbest bırakılması talebiyle yapılan F oturma eyleminin 220.’sinde, Abdurrahman Çağan’ın serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

İkbal Eren Yargıcı yaptığı açıklamada 220 haftadır hasta tutsakların sorunlarını dile getirdiklerini vurguladı, bugünkü koşullarda sorunların daha da arttığını belirtti. Özellikle siyasi tutsakların yaşadığı sorunların ve hak gasplarının kat ve kat artığına dikkat çeken Yargıcı, içerinin ve dışarının sindirilmek istendiğini belirtti.

Bu hafta hasta tutsak Abdurrahman Çağan için bir araya geldikleri hatırlatan Yargıcı, Van Eciş Belediye Eş Başkanı olan Çağan’ın, özyönetim açıklamalarından dolayı tutuklandığını ve ciddi sağlık sorunları yaşadığını söyledi. Yargıcı yaptığı açıklamda, geçirdiği ameliyatlarla çeşitli organları alınan Çağan’ın ayrıca damar sertleşmesi yaşadığını hatırlattı.
Çağan’ın çok fazla ilaç alması gerektiğini fakat hapishane koşullarından dolayı alamadığına dikkat çeken Yargıcı, Çağan’ın ailesi ile yaptığı görüşmede titremelerinin artığını belirterek, sağlık durumunun giderek kötületiğini aktardığını belirtti.

Çağan’ın dışarıda tedavi olma talebinin red edildiğinin altını çizen Yargıcı, Abdurrahman’ın bir an evvel serbest bırakılmasını talep etti. Açıklama “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “İnsan haklarıyla insandır” ve “Abdurrahman Çağan serbest bırakılsın” sloganlarını atılmasının ardından bitirildi. (ETHA)

Fotoğraf: Erdoğan ZAMUR

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir