İzmir’de ‘Suruç için adalet bürosu’ açıldı

SGDF’nin başlattığı, “Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyası kapsamında İzmir’de “Suruç için adalet bürosu” açıldı. Devletten hiçbir adalet talebi beklemediklerini kaydeden sosyalist gençler sokağa güvendiklerini duyurarak, dayanışma çağrısı yaptı.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) başlattığı “Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyası kapsamında, İzmir’de “Suruç için adalet bürosu” açıldı.

suruc adalet-izmir buro-4

Bayraklı ilçesi Yamanlar mahallesinde bulunan büronun açılışına Suruç Aileleri İnisiyatifi adına Suruç şehidi Çağdaş Aydın’ın babası Fethi Aydın ve Suruç gazisi Seyit Cem Çakmak ile Levent Akhan katıldı.

Saygı duruşu ile başlayan açılışta söz alan Fethi Aydın, 33 düş yolcusu şahsında adalet arayışı için bir araya geldiklerini kaydetti. Baba Aydın, “Adalet. Sırf 33 düş yolcusu şahsında adalet arayışı için buradayız” dedi. Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin yürüttüğü çalışmaları hatırlatan Aydın, “Yavaş yavaş katliamda yer alanların günahları ortaya çıkıyor. Aslında biz biliyoruz, Suruç gizli kapaklı değildi. Suruç, Saray’ın emriyle DAİŞ ile birlikte gerçekleşen bir katliamdır. Ama tabi ki aileler olarak biz şunu düşünüyoruz, bu yalnızca Emniyet Müdürü’nün değil bizzat Saray tarafından görevlendirilen çeteler yapmıştır. Bu, o dönemdeki gerek askeriye gerek polis olsun o güçler tarafından gerçekleştirilmiştir” şeklinde konuştu.

Suruç için adalet arayışının bir milat olduğunu kaydeden Aydın, “Bu nüveyi büyütmek adaletli bir toplum yaratmakla olur, bu adaletsizliği yerle bir etmekle olur. Adaletsizlerden hesap sormakla olur” dedi.

‘DEVLETTEN HİÇBİR ADALET BEKLENTİMİZ YOK SOKAĞA GÜVENİYORUZ’

Suruç gazisi Seyit Cem Çakmak, katliamının planlı olduğunun belgelerle açığa çıktığına dikkat çekti, “Suruç için adalet sağlanabilseydi diğer katliamlar olmayacaktı” dedi. SGDF’nin başlattığı kampanya hakkında bilgi veren Çakmak, “‘Düş yolcuları adalet yolunda Suruç için 1 milyon imza’ kampanyası ile mücadelemizi yürütüyoruz. Devletten hiçbir adalet talebimiz ve beklentimiz yok. Sokağın ve devrimcilerin adaletine güveniyoruz” diye konuştu.

SGD üyesi Gözde Sivaslıoğlu’da, kampanya kapsamında hedeflerinin 1 milyon imza olduğunu vurguladı. Sivaslıoğlu, şöyle devam etti: “Amed’de, Suruç’ta, Ankara’da her yerde katledildik. Bunlar için adalet çağrısı yapıyoruz. Elimizden geldiğince Suruç’u ve adalet arayışımızı herkese anlatacağız.”

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İzmir İl Başkanı Ezgi Bahçeci de “Rojava devrimini sahiplenen sosyalist gençler bundan bir yıl önce 20 Temmuz’da Suruç’a gittiler. Kobanê’ye geçmek, birleşik devrim hareketinin bir parçası olmak, Kobanê’yi yeniden inşa etmek ve devrim topraklarında olmak için” diye hatırlattı. Bahçeci, Suruç şehitlerinin düşlerini gerçekleştirmek için mücadele etmeli gerektiğini vurgulayarak, “Yamanlar halkı ve tüm halkımızın bu kampanyanın bir parçası ve destekçisi olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Suruç şehitlerine dair anıların paylaşıldığı etkinlik, müzik dinletisinin ardından sona erdi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir