Erdoğan: “El Nusra’yı neden dost olarak kabul etmiyorsunuz?”

“36. Geleneksel Birlik Vakfı İftarı”nda yaptığı konuşmada, cihatçı terör örgütlerine değinen Erdoğan, Suriye’de halen katliam saldırıları gerçekleştiren El Nusra çetesinin desteklenebileceğini savundu.

Birlik Vakfı’nın iftar programında konuşan Erdoğan, DAİŞ işgali altındaki Minbic kenti için düzenlenen operasyondan duyduğu rahatsızlığı gösterdi. Rojava’daki güçlerin desteklenmemesi adına uluslararası alanda yaptıkları çağrıların karşılıksız kalmasından memnun olmayan Erdoğan, “‘PYD, YPG bunlar DAEŞ’e karşı savaştıkları için biz onlara destek veriyoruz’ diyorlar bazı dost ülkeler. Peki, bunu böyle söylüyorsunuz El Nusra’yı terör örgütü olarak kabul ediyorsun. El Nusra da DAEŞ’e karşı savaşıyor, onu niye dost olarak kabul etmiyorsun?” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın, El Nusra’nın müttefik olabileceğini ima etti ve şöyle konuştu:

Eylem yaptıkları mahallelerde vatandaşlarımızın ev ve iş yerleriyle birlikte camileri, kiliseleri, ibadethaneleri, Kur’an-ı Kerim’leri hedef alan terör örgütü bu topraklara ait değildir. Tıpkı Suriye ve Irak’ta İslam’ın bin 400 yıllık kültürle mirasını yerle bir eden DAEŞ denilen terör örgütün İslam’la bir ilgisinin olmadığı gibi. PKK, PYD, YPG gibi coğrafyamızda olanlarla da bir irtibatı yoktur.

Suriye’de birbirleriyle çatışıyormuş gibi gözüküp, aslında aynı amaca hizmet eden bu örgütler, bölge halkına zulmetme, bölgenin İslami kimliğini tahrip etme konusunda adeta birbiriyle yarışıyorlar. Bakın bize verilen cevaplar var. ‘PYD, YPG, bunlar DAEŞ’e karşı savaştıkları için biz onlara destek veriyoruz’ diyor bazı dost ülkeler. Bunu söylüyorsunuz. El Nusra’yı terör örgütü olarak kabul ediyorsun. El Nusra’da DAEŞ’e karşı savaşıyor. Onu niye dost olarak kabul etmiyorsun? Bize göre iyi terörist, kötü terörist olmaz. Teröristlerin hepsi kötüdür. Biz olaya böyle baktık. Milletimizin ve bölge halkının artık gerçekleri görmeye başladığına ben inanıyorum.

 
One thought on “Erdoğan: “El Nusra’yı neden dost olarak kabul etmiyorsunuz?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir