Halkevleri 24. Genel Kurulu: Diktatörlüğün karşısında biz varız

Halkevleri 24. Olağan Genel Kurulu, “Diktatörlüğün karşısında biz varız” sloganıyla Ankara’da toplandı. Halkevleri’nin Genel Kurulu’nda, “diktatörlüğe” karşı “demokrasi cephesi” çağrısı öne çıktı. HDK Eşsözcüsü Ertuğrul Kürkçü, Türkiye’nin artık varolan Anayasa ile yönetilmediğini işaret ederek, “Ya diktatörlük yıkılacak ya da diktatörlük bizi yıkacak” derken, EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, “Demokrasi cephesine ihtiyacımız var” dedi.

Halkevleri 24. Olağan Genel Kurulu, “Diktatörlüğün karşısında biz varız” sloganıyla Ankara’da toplandı. Kurula, CHP ve HDP milletvekillerinin yanı sıra KESK, DİSK, TMMOB ve TTB bağlı sendikaların başkan ve yöneticileri ile Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı ve ESP, EMEP, ÖDP, HTKP, EHP SYKP gibi siyasi partilerin temsilcileri de katıldı. Kurulda, Divan Başkanlığı’na Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Sekreteri Metin Bakkalcı seçildi.

‘Sessiz olmak diktatörlüğe yol vermektir’

halkevleri genel kurul-1Kurulun açılış konuşmasını yapan Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, “Meclis’te, Kürt illerinde, Suriye sınırındaki kentlerimizde, yoksul mahallelerde, kent meydanlarında her yerde kavga var. Nasıl olursa olsun o kavga Erdoğan diktatörlüğünde simgeleşen gerici yağma düzeni ile halk arasındadır. Bir başkasıyla yan yana görünmemek için Erdoğan’ın politikalarının yanında olmak ya da sessiz kalmak diktatörlüğe yol vermektir” dedi.

Erdoğan’ın yeni Türkiye hayallerinin nereden tutulursa tutulsun döküldüğünü ifade eden Ersoy, AKP’nin halkların direnişi karşısında cansız bedenleri akrep arkasına bağlamaktan, çıplak kadın bedenlerini teşhir etmekten medet umduğunu söyledi.

‘Kıyamet dediğin ha koptu ha kopacak’

Emeğin sermayeye, ezilenlerin diktatörlere karşı mücadelesinin büyük bedellere neden olduğunu kaydeden Ersoy, şöyle devam etti: “Kadınlara, emekçilere, gazetecilere, sanatçılara, bilim insanlarına, Almanya’daki Türklere ve Türkiye’de Kürtlere tek vaadi ölüm olan Erdoğan, şimdi de kıyamete kadar mücadeleden bahsediyor. Davet ettiği kavgaya hazırız. Eeeey Erdoğan kıyamet dediğin ha koptu ha kopacak ve bu halk ayağa kalkacak.”

Ersoy’un konuşmasının ardından konuklar söz aldı.

Çerkezoğlu: Her yıl 5 Soma katliamı yaşanıyor

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, AKP iktidarı döneminde taşeron işçi sayısının 2 milyonu aştığına dikkat çekti. Artan iş cinayetlerine değinen Çerkezoğlu, artık her yıl 5 Soma katliamı yaşandığını ifade etti. Çerkezoğlu, Türkiye işçilerinin dünyanın en uzun çalışan, en az tatil yapan ve sendikal haklarını en az kullanan işçiler haline geldiğine işaret etti.

Köse: Yeter ki bir araya gelelim

halkevleri genel kurul-4Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Şaziye Köse de, “Henüz bir şey kaybetmedik. İş işten geçmedi. Hedefimizi daraltalım, somut görevlerimizi tamamlayalım; işte o zaman onları yıkabiliriz, geri püskürtebiliriz. Yeter ki bir araya gelmeye karar verelim” dedi.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı İhsan Saylan, Halkevleri’nin mücadelelerinde hep yanında olduğunu söyledi ve derneğin kuruluşunda bu sürecin “Savaş ve katliamlara artık yeter” deme süreci olmasını istediklerini söyledi.

Kürkçü: Ya diktatörlük yıkılacak ya diktatörlük bizi yıkacak

halkevleri genel kurul-6Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü ve İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Türkiye’nin artık bu Anayasa ile yönetilmediğini dile getirdi. Başbakan Binali Yıldırım’ın da bunu açıkça ifade ettiğini belirten Kürkçü, “Ya diktatörlük yıkılacak ya da diktatörlük bizi yıkacak. HDP de bundan sonra eskiden olduğu gibi Halkevleri ile omuz omuza olmaya devam edecek” diye konuştu.

Ayber: Birlikte kazanacağız

Emek Partisi Merkez Yöneticisi Fevzi Ayber, AKP’nin mezhepçilik, milliyetçilik ve dinci gericiliği de arkasına alarak saldırılarına devam ettiğini söyledi. Emek ve demokrasi güçlerinin ise birlikte veya bloklar halinde verdiği mücadeleyle bu gericiliği henüz durduramadığını belirten Ayber, “Bizim açımızdan birliktelik çok değerlidir ve mecburiyetimizdir. Sonuna kadar birlikte varız ve birlikte kazanacağız” diye konuştu.

SGDF: “Diktatör yenilecek: Adalet kazanacak, Gençlik kazanacak”

halkevleri genel kurul-5SGDF Eş Başkanı ve Suruç katliamında hayatını kaybeden Ezgi Sadet’in ablası Özgen Sadet salonu selamlayarak konuşmasına başladı. Sadet, “Bizler dün Gezi komününde bugün de Suruç’ta arkadaşlarımızın cenazelerinde bir aradaydık. Darbeye ve savaşa inat halkların ailelerin adalet ve eşitlik mücadelesi için bir aradayız. Biz Suruç’tan çıktıktan sonra bir tek şey söyledik. ‘Patlamada yitirdiğimiz arkadaşlarımız bizlere siper olduğu için bugün biz hayattayız’ dedik. Haykırdığımız sloganlar Suruç’ta, Ankara’da, Mardin’de, Hopa’da şehit düşen yoldaşlarımızın sesiyle karışarak yükseliyor. Bir tane söz veriyoruz: Diktatör yenilecek. Adalet kazanacak. Gençlik kazanacak!” diye konuştu.

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz ise, demokratik ve özgür kuralları olan bir rejimin kurulmasını zorunlu olduğunu söyledi. Siyasi iktidarın halkın örgütsüzlüğünden güç aldığını belirten Yılmaz, aynı düşmana karşı aynı çaba içerisinde olduklarını dile getirdi.

Uzun: Demokrasi cephesine ihtiyacımız var

Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Sibel Uzun da, CHP’nin dokunulmazlıkların kaldırılması konusundaki tutumunu eleştirdi. MHP’nin dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda AKP ile birlikte hareket etmesinin anlaşılabilir olduğunu belirten Uzun, “Ancak CHP’nin dokunulmazlıkların kaldırılmasına evet demesi, Kılıçdaroğlu’nun ‘Anayasaya aykırı ama evet’ sözlerini yanlış buluyoruz. Kılıçdaroğlu’na mermi kovanı atılarak yapılan ölüm tehdidi de CHP’nin dokunulmazlıklar konusunda yaptığı yanlışı ortaya koyuyor. Kürt halkına ve vekillerine sırtını dönmeyecek bir demokrasi cephesine ihtiyacımız var” diye konuştu.

Genel Kurul’da ayrıca ÖDP MYK üyesi Hasan Hayır, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nden Çağdaş Küpeli, CHP Ankara milletvekilleri Şenal Sarıhan, Niyazi Nefi Kara, Ankara bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka, Maraş Yaşam Platformu Sözcüsü Mehmet Ercoşçman, Gündem Çocuk’tan Esin Koman, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Derneği’nden Bülent Gültekin, Divriği Kültür Derneği Başkanı Metin Aktan da konuştu.

Genel Kurul konuşmaların ardından çalışma ve mali raporun okunmasıyla devam etti. Genel Kurul, “Savaş ve Kürt sorunu”, “Gericilik ve faşizme karşı mücadele”, “Kadın mücadelesi” ve “Mücadele ve örgütlenme” başlıklarında yapılan sunumlar ve yeni dönem tartışmalarıyla devam ediyor. (Kaynak: DİHA-ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir