KESK heyeti Yüksekova’da incelemelerde bulundu

KESK Eş Genel Başkan Lami Özgen ve beraberindeki heyet, 79 gün boyunca süren soykırım operasyonlarıyla yakılıp yıkılan Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde incelemelerde bulundu.

“Sokağa çıkma yasağı” adı altında kuşatmanın kısmi olarak kaldırıldığı Hakkari’nin Yüksekova ilçesine ziyaretler sürüyor. Aralarında Eş Genel Başkan Lami Özgen’in de bulunduğu KESK heyeti, saldırıların ardından harabeye çevrilen ilçeye geldi. Yıkımın en ağır olduğu Cumhuriyet Mahallesi’ne geçen heyet, incelemelerde bulundu. Ardından açıklama yapan KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, ilçenin insansızlaştırılması için kasıtlı olarak yakılıp, yıkıldığını belirterek, “Yok etmeye yönelik bir politika olduğu ortadadır” dedi.

İlçe halkının ciddi anlamda barınma sorunu yaşadığına vurgu yapan Özgen, ilçede eğitimin de askıya alındığını hatırlatarak, “Onbinlerce öğrenci bir yıldır eğitim öğretim hakkından yoksun. Binlerce öğretmen ile diğer kamu çalışanlarının ilçeyi terk etti” diye konuştu.

Yüksekova Belediyesi koordinasyonunda ilçeye gelen yardımların engellendiğini belirten Özgen, ilçe halkının bu yolla cezalandırıldığını söyledi.

Açıklamanın ardından Hakkari merkeze geçen heyet, yarın valilik ile yapacağı görüşmenin ardından açıklama yapacak. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir