Kürt siyasetçi Feridun Yazar hayatını kaybetti

Bir dönem HEP Genel Başkanı olan Kürt siyasetçi Feridun Yazar, yakalandığı akciğer kanseri hastalığından tedavi gördüğü Ankara’da yaşamını yitirdi. Yazar memleketi Urfa’da toprağa verilecek.

Kürt siyasetinin önemli isimlerinden HEP Genel Başkanlığı da yapan Feridun Yazar, Ankara’da yaşamını yitirdi. Yazar, bir süredir yakalandığı akciğer kanseri nedeniyle tedavi gördüğü Ankara Güven Hastanesi’nde bugün sabaha karşı yaşamanı yitirdi.

Yazar’ın vefat haberinin alınmasından sonra yakınları ve sevenleri hastaneye akın etti. Yazar’ın cenazesi bugün öğlen saatlerinde Riha’ya (Urfa) götürülecek. Riha’da Yazar’ın yıllarca mücadele yürüttüğü siyasi geleneğin devamı olan DBP ve HDP tarafından düzenlenecek cenaze törenin ardından Yazar’ın doğduğu köy Küçükördek’te son yolculuğuna uğurlanacak.

Yazar kimdir?

1944 yılında Riha’da (Urfa) doğan Yazar, 1971’de Devrimci Doğu Kültür Ocakları (DDKO) davasından Diyarbakır Cezaevi’ne girdi. 1977’de CHP’den Urfa Belediye Başkanı seçildi. 12 Eylül 1980’de görevden alınıp iki yıl cezaevinde kaldı. 1988’de SHP Urfa İl Başkanı oldu. SHP’den 7 milletvekili ihraç edilince istifa eden 12 il başkanı arasındaydı. Daha sonra HEP Genel Başkanlığı görevi yürüten Yazar, 1998’de TMY’nin ünlü 8. maddesinden tekrar cezaevine girdi. DTP’nin de kuruluş aşamasında yer alan Yazar, iki kızından birini, 17 Ağustos depreminde Yalova’da kaybetti. Yazar, en son 1 Kasım genel seçimlerinde HDP’den Urfa milletvekilli adayı olmuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir