Paylan: Ölen polis mi asker mi sivil mi umurunda değil

HDP Üsküdar İlçe Örgütü, İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın da katılımıyla gerçekleşen kongresinde yeni ilçe yönetimini belirledi. Eşbaşkanlığa Ayfer Fatma Çelik ve Bilal Algünerhan seçildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Üsküdar İlçe Örgütü Olağan Kongresi, “Özgürlük için direniyor, demokrasi için örgütleniyoruz” şiarıyla Yavuztürk Mahallesi’nde bulunan Saray Düğün Salonu’nda toplandı.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ve Ankara katliamında yaşamını yitiren barış şehitlerinin ailelerinin katılımıyla gerçekleştirilen kongrede, salona “Ankara şehitlerini anıyoruz”, “İrademize sahip çıkıyoruz”, “Meclis’i halklar kurar diktatörler kapatır” yazılı pankartlar asıldı.

Kongrede konuşan Paylan, AKP’nin İslam ve Türkçülük propagandasıyla iktidarını sürdürmeye çalıştığını kaydetti, “Öyle bir lider ki her gün anket yaptırıyor, oyu düşüyor mu yükseliyor mu diye. İnsanlar ölmüş umurunda değil. Ölen polis mi, asker mi, sivil mi umurunda değil. Şehirler mi yakılmış umurunda değil. Tek derdi oy” dedi.

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımını tanıdığını hatırlatan Paylan, Türkiye’nin üzerinden 100 yıl geçen soykırımı hala inkar ettiğini kaydetti, “100 yıl önce Ermeni soykırım ile başlayan suçlar, Kürt isyanlarında, Dersim’de katliam yapan ve hala katliamları sürdüren bu zihniyettir” şeklinde konuştu.

Saray’a karşı mücadeleyi yükseltmek gerektiğinin altını çizen Paylan, “Onlar eşit olmayı bilmiyor. Anlatmamız gereken şey herkesin kendi yerelinde özgür, kardeş, barış ve eşitlik içinde yaşama isteği” diye konuştu. Savaşı ancak halkın durduracağını belirten Paylan, birlikte mücadele yürütme çağrısı yaptı.

HDP İl Eş Başkanı Doğan Erbaş da kongrede yaptığı konuşmada, 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleşen katliamı hatırlattı. Barış şehitlerinin ailelerinin de kongreye katıldığına dikkat çeken Erbaş, barış şehitlerinin bıraktığı mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti. Erbaş, “Türkiye ve Kürdistan’dan çok sayıda kuruluş barış dileği için bir araya gelmişti. Birlik ve dayanışmadan korkan güçler bu katliamı gerçekleştirdi. Failleri cezalandırılmadığı için başka katliamlar da yaşandı” diye konuştu.

Konuşmaların ardından faaliyet ve mali raporların okunmasına geçildi. Yapılan seçimde HDP Üsküdar İlçe Eşbaşkanlığı’na Ayfer Fatma Çelik ve Bilal Algünerhan seçildi, yeni yönetim kurulu belirlendi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir