Yüksekdağ: Savaş suçlarına yargılanmama güvencesi veriyorlar

Frankfurt’ta konuşan HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, hükümetin askere sınırsız operasyon yetkisi getirmek istediğine dikkat çekti, “Bugüne kadar yıktıkları kentlerde işlenen suçlar nedeniyle askere yargılanmama güvencesi veriyorlar” dedi. HDP’nin ülkenin geleceği olduğunu kaydeden Yüksekdağ, “7 Haziran’da bir söz verdik, yeni yaşamı kuracağız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen 8. Avrupa Dersim Kültür Festivali’nde konuştu.

Yüksekdağ yaptığı konuşmada, Saray cuntasının HDP’nin 7 haziran zaferini hazmedemediğini belirtti, tüm katliam politikalarına rağmen HDP’nin Meclis’in üçüncü büyük partisi olduğunu söyledi. Yüksekdağ, “Altı aydır bunu bir kabus sanıyorlar. Hayır, HDP bu ülkenin bugünü ve geleceğidir. Bu kabustan uyanamayacaklar” şeklinde konuştu.

HDP’nin özgürlük ve demokrasi mücadelesini yeni bir evreye taşıdığını kaydeden Yüksekdağ, “Artık ok yaydan çıkmıştır. Türkiye’de hiçbir şey 7 Haziran öncesindeki gibi olmayacak. Biz milyonlarız, kırmak ile bitmeyiz. Tam tersine çoğalırız” diye konuştu.

‘1100 ODALI SARAY DAR GELİYOR’

Saray’ın katliam politikalarının çok can aldığı belirten Yüksekdağ, “Halklarımızın zaferini geleceğe taşımak, bizim bu zorlu süreç içinde yitirdiğimiz kahramanlarımıza verdiğimiz sözün gereğidir. Şehitlerimize, demokratik direnişi dört bir yanda sürdüren kardeşlerimize verdiğimiz sözü zaferi getirerek vereceğiz. Boynumuzdaki yük daha ağır. Büyük bir inançla kendini ortaya koyanlar geleceği kazanma andımızdır” şeklinde konuştu.

Saray cundasının hazırladığı “Çöktürme” planlarını hatırlatan Yüksekdağ, “Bir yılda bizlere diz çöktürmek istiyorlardı, n’oldu? Biz dimdik ayaktayız” diye konuştu. Sıkıyönetim ilan edilen alanlarda iki aylık bebeklerden 70 yaşındaki yaşlılara kadar onlarca kişinin katledildiğini söyleyen Yüksekdağ, “Yaptırdığı 1100 odalı Saray’ın tek bir odasında dahi huzurla bir gün uyuyamadı, rahat oturamadı. O Saray onlara dar geliyor” dedi.

‘CİZRE’DE DİRİ DİRİ YAKANLARA ‘DOKUNDURTMAM’ DİYORLAR’

Hükümetin askere sınırsız operasyon yetkisi getirmek istediğine dikkat çeken Yüksekdağ, “Eğer bir savaş suçu işlenirse, yetki kötüye kullanırsa onlara dokundurtmam diyorlar. Bakın aynı iktidar seçilmiş halk temsilcilerinin dokunulmazlığını kaldırdı ama militarist yapıya dokunulmazlık getiriyorlar. Neyi hedefliyorlar. Bugüne kadar yaktıkları yıktıkları kentlerde işlenen suçlar nedeniyle askere yargılanmama güvencesi veriyorlar. Söz vermişler, gidin yakın yıkın ben sizi yargılatmayacağım sözü vermişler” şeklinde konuştu.

Sıkıyönetim uygulanan alanlarda işlenen suçlara sessiz kalmayacaklarını belirten HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, “Yargılanacaklar. Bir suç şebekesine dönüşmüş bir yapı halkımız karşısında mutlaka hesap verecek, yargılanacaklar. Cizre’de diri diri yaktıkları insanlarımızın hesabını verecekler. Sokak ortasında evinin içinde insanlarımızı katledenler hesap verecekler. Kaçabileceklerini sanıyorlarsa, gaflet içindeler. Hiç bir yere kaçamayacaklar. Bu hesabı vermekten kurtulacaklarını sanmasınlar” dedi.

‘YENİ YAŞAMI KURMAYA SÖZ VERDİK’

Saray’ın darbe planları nedeniyle hapse attıkları Ergenekoncularla işbirliği yaptığını belirten Yüksekdağ, “Dün darbecileri hapse atanlar bugün anlaştı. Sanıyorlar ki balyozcular onları kurtaracak. Gafiller. O balyoz sizin tepenize inecek sizin. Bizler her darbenin karşısında direnmeyi biliriz. Biz direnişin içinde çelikleştik, sağlamlaştık. Bunların her birinde tavında dövülen demir gibi çıkmayı başardık” dedi.

Savaş, katliam ve faşizmden medet umanları uyaran Yüksekdağ, “Zorlu günler yaşıyoruz. Evet doğru. Hiçbir zorluğu inkar etmedik, ama hiçbir zorluğa da teslim olmadık. Bugünler geçecek, geriye direnenler kalacak. 7 Haziran’da bir söz verdik Biz’ler olarak. Kendi tarihini yazanlar olarak, yeni yaşamı kurmaya söz verdik. Sözümüz sözdür” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir