Yüksekdağ ve Demirtaş: Yasağa, yıkıma ve ablukaya son verin

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, Şırnak, Nusaybin ve Sur’da devam eden sokağa çıkma yasağı, abluka ve yıkıma derhal son verilmesini istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, Şırnak, Nusaybin ve Sur’da devam eden sokağa çıkma yasaklarına ilişkin yaptığı açıklamada “Yıkım, abluka ve sokağa çıkma yasaklarına derhal son verin” dedi.

‘HUKUKSUZ SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI HALA DEVAM EDİYOR’

Hukuksuz bir şekilde, savaş politikası olarak uygulamaya konan sokağa çıkma yasaklarının halen devam ettiğini hatırlatan HDP Eş Genel Başkanları, “Bugüne kadar Şırnak kent merkezi ve 22 ilçede ilan edilen ve aylarca süren yasaklarda yüzlerce yurttaş yaşamını yitirmiştir. Bu ilçelerin tamamında çatışmalar bitmesine rağmen, kimi kentlerde tam gün, kimisinde ise geceleri olmak üzere sokağa çıkma yasakları devam etmektedir” dedi.

Şırnak, Mardin’in Nusaybin ve Diyarbakır’ın Sur ilçelerinin bir kısmında operasyonların bittiğinin belirtilmesine rağmen yıkımın ettiği belirtilen açıklamada, “İş makineleri ve buldozerlerle kentler yıkılmaktadır. Yaşadıkları yerlere geri dönmek isteyen yurttaşlar kente girememekte, girebilenlerin çoğu da evlerini ve sokaklarını ağır yıkım nedeniyle tanınmaz halde bulmaktadır. Bazı sokaklar ve evlerin yerleri dahi mahallelerden silinmiştir” denildi.

Çatışmalar sonrası devam eden yasaklar döneminde de sağlam kalan ev ve işyerlerinin yakılıp yıkıldığını kaydeden HDP Eş Genel Başkanları, “Riskli alan ilan edilen bölgeler acele kamulaştırma kararlarıyla genişletilerek, ilçelerin neredeyse tamamı dümdüz edilmeye çalışılmaktadır” dedi.

‘YÜKSEKOVA’DA YASAK NEDENİYLE 2 BİN KİŞİ CUDİ DAĞI ETEKLERİNDE YAŞIYOR’

Yüksekova’da operasyonların bittiğinin açıklanmasından sonra uzun bir süre daha sokağa çıkma yasağının kaldırılmadığını, bu süre içerisinde kentin yıkıldığını söyleyen HDP Eş Genel Başkanları Yüksekdağ ve Demirtaş, “Şırnak’ta, Nusaybin’de ve Sur’da aylardır süren abluka boyunca yaşanan yıkım adeta bir kent kırımına dönüşmüş durumdadır. Operasyonlar bitmiş olmasına rağmen hiç kimse buralara girememekte, evlerinin halini öğrenememektedir. Şırnak’ta üç aydır devam eden ablukadan kaynaklı olarak 2 bine yakın yurttaş Cudi Dağı eteklerinde, çadırlarda hayatta kalma mücadelesi vermektedir” diye belirtti.

Abluka sonrası yıkımın yaşandığı kentlere girmek isteyen dernek ve kurumlara devletin zorluk çıkardığı belirtilen açıklamada, “Yüksekova’da Ramazan ayında binlerce kişiye yemek dağıtmak üzere açılan iftar çadırları kaymakamlık kararıyla kaldırılmış; insanların yıkılan evlerinin bahçesine bile çadır kurmaları yasaklanmıştır” denildi.

‘HALKIN YAŞADIĞI ACILARIN SORUMLUSU SARAY VE AKP’DİR’

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, “Tüm bu yıkımların ve insanlarımızın yaşadıkları acıların doğrudan sorumlusu Saray ve AKP iktidarıdır. İktidar, insanlığa karşı işlediği suçlara her geçen gün yenisini eklemektedir. Sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmamasının temel amacı, abluka altındaki sivil yerleşim alanlarını yok edip ortadan kaldırmaktır” diye belirtti.

Şırnak’ta, Nusaybin’de ve Sur’un bir kısmında devam eden yıkım, abluka ve sokağa çıkma yasaklarına derhal son verilmesini isteyen HDP Eş Genel Başkanları, “Halkın güvenli bir şekilde yaşam alanlarına dönmesinin önündeki tüm engelleri kaldırın” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir