ABD’de eşcinsel kulübüne yapılan silahlı saldırıyı IŞİD üstlendi

ABD’nin Florida eyaletine bağlı Orlando’da Pulse Club isimli eşcinsel kulübünde bir kişinin etrafa ateş etti ve olayda en az 50 kişi yaşamını yitirdi, 53 kişi de yaralandı. İçeridekileri rehin alan saldırgan barın içerisinde öldürüldü. 50 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı IŞİD üstlendi.

Amerika’nın Florida eyaletine bağlı Orlando’da bulunan bir gece kulübüne silahlı saldırı düzenlendi. Pulse Club isimli eşcinsel kulübe yönelik saldırıda 50 kişi yaşamını yitirdi, 53 kişi de yaralandı.

Pulse Club adlı gece kulübünde çevreye ateş açan ve içeridekileri rehin alan Afgan asıllı 29 yaşındaki Ömer Sıddık Metin isimli saldırgan polisle girdiği çatışma sonucu yaşamını yitirdi. Saldırıyı düzenleyenin üzerinde herhangi bir patlayıcı maddeye ratlanmazken, bir tüfek ve tabancanın üzerinden çıktığı bildirildi.

ABD tarihinin en kanlı silahlı saldırısı

ABD’nin Florida eyaletindeki Orlando şehrinde bir gay barda düzenlenen silahlı saldırıda ölenlerin sayısının 50’yi bulduğu bildirildi. Bu ülke tarihinin en kanlı silahlı saldırısı olarak kayıtlara geçti.

Reuters’e göre saldırıda en az 53 kişi de yaralandı. Saldırganın Afganistan kökenli Ömer S. Metin olduğu iddia edilirken, saldırıya dair üç ihtimal üzerinde duruluyor: “Nefret suçu, Terör ve ABD’de yaygın olarak görülen kitlesel silahlı saldırılardan biri.”

Bir FBI yetkilisi bugün basın toplantısında eylemcinin ‘radikal İslam’a eğilimi’ olduğunu açıklamıştı. Ancak saldırganın örgüt bağı olup olmadığı henüz kesinleşmiş değil. Ayrıca saldırganın, ABD’nin terör listesinde bulunmadığı açıklandı.

ABD Başkanı Barack Obama konunun soruşturulmasına yardım etmek üzere federal yetkilileri görevlendirdi.

Saldırıyı IŞİD üstlendi

ABD’nin Florida eyaletinde lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks (LGBTİ) bireylerin gittiği ve 50 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı IŞİD, kendisine ait Amaq haber ajansı üzerinden yaptığı açıklamayla saldırıyı üstlendiğini duyurdu.abd-escinsel-bar-silahli-saldiri-4

Sputnik’in ABD basınından aktardığı habere göre, Pulse Club adlı gece kulübünde saldırı düzenleyen 29 yaşındaki Omar Mateen, olaydan önce 911’i arayarak IŞİD’e bağlılığını dile getirmiş.

Saldırgan Omar Mateen, ‘güvenlik şirketinde çalışıyordu’

Orlando’daki Pulse gece kulübüne saldırı düzenleyen Omar Mateen’in, G4S adlı güvenlik şirketinde 2007’den bu yana çalıştığı belirtildi.

CBS televizyon kanalı muhabiri Omar Villafranca, Twitter hesabından G4S’ten aldığı mesajı paylaştı:
“Orlando’daki gece kulübünde yaşanan saldırıdan dolayı şok içindeyiz ve derin üzüntü yaşıyoruz. Omar Mateen’in 10 Eylül 2007’den bu yana G4S çalışanı olduğunu teyit edebiliyoruz. Soruşturmayı yürüten FBI dahil tüm emniyet yetkilileriyle işbirliği içerisindeyiz.”

 
One thought on “ABD’de eşcinsel kulübüne yapılan silahlı saldırıyı IŞİD üstlendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir