Dayanışma yargılanarak büyüyor

Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla nöbetçi genel yayın yönetmenliğini üstlendikleri için haklarında soruşturma başlatılan diğer isimler de savcılığa ifade verdi.

Soruşturma ve dava baskısı altındaki Özgür Gündem gazetesiyle dayanışmak için başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılanlar hakkında açılan soruşturmalara yenileri eklendi.

Bir günlük yayın yönetmenliği görevini üstlenen İhsan Çaralan, Işın Eliçin, Murat Çelikkan, Necmiye Alpay, Uğur Karadaş, Öncü Akgül ve Hasip Kaplan, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne giderek ifade verdi.

Adliye önünde yapılan açıklamada konuşan Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, her hafta düzenli olarak adliyeye geldiklerini belirtti, “Şimdi haber yapmamız gerekirken arkadaşlarımızla dayanışmak için buradayız. Gazeteciler üzerindeki baskıyı sona erin. Özgür Gündem’e yönelik baskılar arttıkça dayanışma da artacak” dedi.

Gazeteci Murat Çelikkan baskıyı geriletmenin en etkin yolunun dayanışma olduğunu ifade etti, dayanışmanın gücünden dolayı hedef seçildiklerini söyledi.

HDP Eski Milletvekili Hasip Kaplan da düşünce ve ifade özgürlüğünü savunduğu için gazetecilerin yanında olduğunu ifade etti, “Özgür basına yönelik baskılar arttı. Ancak, özgür basındaki arkadaşlarımız baskılar arttıkça daha çok çalışıyor. Baskıları istediğiniz kadar arttırın özgür basın kazanacak” şeklinde konuştu.

Gazeteciler Uğur Karadaş, Işın Eliçin ve Necmiye Alpay da yine ifade ve basın özgürlüğünü savundukları için Özgür Gündem ile dayanışmanın artarak devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından adliye binasına giren gazeteciler, savcıya ifade verdi. Çaralan, Eliçin, Çelikkan, Karadaş, Alpay, Akgül ve Kaplan’a, “Dayanışma nöbetini kim organize ediyor?”, “Nereden haberdar oldunuz da gittiniz?”, “Kampanya ne kadar zamana kadar sürecek?”, “O gün yayınlanan haberler gazeteye kim gönderiyor?” ve “Haberler tartışılıyor mu?” gibi sorular yöneltildiği öğrenildi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir