İlahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Aşkar yalnız değilmiş!

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tartışmalı diploması ve TRT’deki “Namaz kılmayan hayvandır” sözleri için açıklama geldi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Canikli’ye sorulan sorular arasında dün akşam TRT’deki canlı yayında söylenen“Namaz kılmayan hayvandır” sözleri de vardı. “Hükümet olarak bir adım atmamız söz konusu değil, suç ise gereken yapılır” diyen Canikli, şahsi fikrini söylemeyeceğini belirterek, “Pas geçiyorum” ifadelerini kullandı.

TRT’nin iftar programında skandal sözler: Namaz kılmayan hayvandır!
Devletin kanalı TRT’de Ramazan ayı dolayısıyla iftar öncesi yayınlanan ‘Ramazan Sevinci’ isimli programa katılan Prof. Dr. Mustafa Aşkar, ‘namazı hayvanlar kılmaz, namaz kılmayan hayvandır’ diyerek çok tartışılacak bir açıklamada bulundu. Ayette yer aldığını belirterek bu sözleri söyleyen Aşkar, insan dışında bir varlığın alnının secdeye gelmediğini, insanın ‘namaz ergonomik’ yaratıldığını ve bu yüzden secde ettiğini ifade etti. Aşkar son olarak konuyla ilgili, “Ben düz söyleyeyim, ayette de bunu söylüyor, ağır gelmesin, yani namazı hayvanlar kılmaz, namaz kılmayan hayvandır” dedi. Aşkar’ın bu sözleri sosyal medyada büyük tepki çekti.

TARTIŞMALI DİPLOMA İÇİN AÇIKLAMA

Canikli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tartışmalı üniversite diploması için ise, “Yapılan bu tartışmalar kasıtlıdır ve ahlaki değildir” dedi.

“İNCİRLİK” AÇIKLAMASI

“Almanya’nın İncirlik Üssü’nden bir talebi söz konusu” diyen Canikli, “Bu taleple ilgili verilmiş hiçbir karar söz konusu değildir. Talep doğru, onun dışındaki değerlendirmeler spekülasyondan ibarettir” ifadelerini kullandı. (Cumhuriyet)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir