LGBTİ örgütleri: Tüm transfobi karşıtlarını Onur Haftasına çağırıyoruz

LGBTİ örgütleri, bu yıl 7. düzenlenecek olan Trans Onur Haftası’na ilişkin İHD İstanbul şube binasında basın toplantısı düzenledi.

LGBTİ Dayanışma Derneği, Eylül Cansın Transevi ve Çingene Gül Transevi, bu yıl 7. düzenlenen Trans Onur Haftası etkinliklerine ilişkin İHD İstanbul Şube binasında basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısına İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Kıvılcım Arat ve Yerel Yönetimler Sorumlusu Ejder Narsap katıldı.

Açıklama öncesi konuşan İHD Şube Başkanı Şener Karataş, sözlerine Orlando’da 50 LGBTİ’nin hayatını kaybettiği katliamı kınayarak başladı. Karataş, “İki yıldır Ezidilere, Kürtlere saldıran, Türkiye’deki patlamaların müsebbibi olan örgüt durdurulmadığı için bu vahşet ve şiddet diğer ülkelere de sıçradı” dedi.

Basın toplantısında LGBTİ örgütleri adına açıklama yapan Ejder Narsap, Trans Onur Haftası öncesinde ABD’de yaşanan katliam haberiyle sarsıldıklarını belirtti. Narsap, Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren DAİŞ zulmünün bu kez eşcinsellere yöneldiğini söyledi. Narsap, “Tüm dünyayı sarsan bu zulme ortak olanlara, ödediğimiz vergilerle TIRlar dolusu silah yollayanlara öfkeliyiz” diye konuştu.

Ezidi, Kürt, Nusayri, Türkmen ve Hristiyan toplumlarına yönelen saldırıların bu kez LGBTİ’leri hedef aldığını dile getiren Narsap, “Gidişatı durduracak iradeye sahibiz ve susmuyoruz” dedi.

Basın toplantısında konuşan İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Arat da, Onur Yürüyüşü’nün 47 yıl önce Stonewall ayaklanmasından sonra başladığını hatırlattı. DAİŞ’in sadece eşcinsellere değil, tüm halklara yaptığı zulmün hesabını soracaklarını söyleyen Arat, “Suudi Arabistan, Türkiye ve ABD politikalarıyla bu katliamların birinci dereceden sorumlularıdır” diye konuştu. En temel insan hakları için direnmek gerektiğini söyleyen Arat, “Eğitim hakkından sağlık hakkına, ulaşımdan barınmaya, yaşam hakkından adalete erişime kadar her alan bizler için bir direniş alanı olarak karşımıza çıkıyor, yaşadığımız coğrafya yangın yerine dönmüşken süreci en iyi karşılayan temanın ‘direniş ve barış’ olduğuna karar verdik” dedi.

7. Trans Onur Haftası ‘Direniş ve Barış’ temasıyla başladı

Hafta boyunca yapılacak etkinliklerde barışa dair düş kuracaklarını belirten Arat, “Kapitalizme, faşizme, ırkçılığa, türcülüğe, cinsiyetçiliğe ve erkek egemenliğine karşı olan tüm transfobi karşıtlarını haftaya destek vermeye ve yürüyüşe katılmaya çağırıyoruz” diye konuştu. (ETHA)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir