Liselerde öfke patlaması yaşanıyor.. Etiler ve Ege Anadolu lisesinden de bildiri

“Kindar nesil” eğitim sistemine isyan eden liseli öğrenciler, idarenin baskılarına baş kaldırıyor. İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerinin, mezuniyet töreninde konuşan müdürü protestosuyla başlayan itiraz dalgasına her gün yeni liseler dahil oluyor. Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencilerinden Su Nayır, “idare diktatörlüğüne ve AKP’nin eğitim sistemine” birey olduklarını hatırlattıklarını söyledi. Nayır, “Karanlığa sırtımızı dönüyoruz.” sloganı ile başlayan dalgayı “Liselerin Gezi’si” tanımını yaptı.

AKP’nin eğitim politikalarına karşı isyan bayrağı açan liseli öğrencilerin eylemi ülkenin dört bir yanına yayılıyor. İstanbul Erkek Lisesi ile başlayan direniş dalga dalga yayılıyor. Liselilerin eylemi İstanbul, Ankara, Samsun ve İzmir başta olmak üzere bir çok şehirde eylem sesleri yükseliyor.

Liselilerde GEZİ dalgası: “Karanlığa sırt dönme” dalga dalga büyüyor

Protestoların kıvılcımı İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerin mezuniyet töreninde, konuşma yapan okul müdürü Hikmet Konar’a sırtlarını dönerek protesto etmişti. Milli Eğitim eski Bakanı Nabi Avcı tarafından atanan Konar, o günden bu yana öğrenciler tarafından “yandaş” olarak anılmaya başlandı. Buradan başlayan protesto dalgası sırasıyla Galatasaray Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi, Hacı Ömer Tarhan Anadolu Lisesi, İzmir Çiğli Fen Lisesi, Gazi Anadolu Lisesi, Vefa Lisesi, Notre Dame de Sion Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi ile devam ediyor.

Baskıların sonucu

Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencilerinden Su Nayır, liselerde gelişen bildiri yayınlama eylemlerini değerlendirdi. Nayır, liselerde gelişen tepkinin birikmişliklerin sonunda ortaya çıktığını söyledi. Proje okulu olarak belirlenen okullarda birkaç yıl önce daha özgür bir ortamın olduğunu, etkinliklerin öğrenciler tarafından organize edildiğini Öğrenci Meclis’leri gibi yapıların olduğunu hatırlatan Nayır, son yıllarda ise bu okullara atanan idarecilerle bu ortamın giderek öğrencileri baskı altına alan bir hale geldiğini vurguladı. Nayır, “Yatılı okullarda çok sıkıntılı oluyor. Bizim okulda yatılı okullardan bir okul. Yatılı da herkes özgürce yaşarken, bu yıl yatakhane içerisinde terlik ile dolaşmaya bile karışmaya başladılar. Kulüp etkinliklerine kısıtlama getirmeye başladılar. Öğrenci Meclisi var okullarda ve her şeyin organizesini bu meclis yapar ama buna bile engelleme getirmeye başladılar. Konuşmalara sansür getirmeye başladılar” diye konuştu.

‘Özne biziz ama söz hakkı yok’

Nayır, AKP’nin kendi benimsediği eğitim politikasının devreye sokmaya çalıştığını hatırlatarak, “dindar bir gençlik” yetiştirme hedefiyle bu politikaların devreye konulduğunu dile getirdi. Nayır, “Okulun öznesi olmamıza rağmen söz sahibi olamıyoruz. İdare diktatörlüğü gibi bir şey getirdiler başımıza. Bu isyanın nedeni bu” diyerek tam anmalıyla bir öfke patlaması yaşandığını söyledi.

‘Liselerin Gezi’si oluyor’

Protestoların sadece idarecilere yönelik olmadığının altını çizen Nayır, “Liseler kendi aralarında dayanışma ördü. Güzel bir şey bu. Kendiliğinden gelişen bir durum. Dışarıdan hiçbir etki de yok. Karanlığa sırtımızı dönüyoruz. Liselerin Gezi’si gibi bir durum var şu anda. Destek almak da güzel bir şey. Sonuçta yalnız olmadığımızı görüyoruz” diye konuştu.

Liselerdeki ‘Gezi’ dalgasına Eskişehir’den üç lise de katıldı: “Korkma la biziz liseliler”

Erdoğan’a yanıt: Kara propaganda

Erdoğan’ın liselerde yayılan isyanı hedef alarak, “Yaşanan bunca hadiseden ders almayan birilerinin, hala liseleri, üniversiteleri kaşıyarak, toplumun ulaşabildikleri her kesimini tahrik ederek yeni huzursuzluklar peşinde koştuklarını biliyoruz ama milletimiz artık bunların gerçek yüzünü gördü” şeklindeki sözlerine değinen Nayır, şunları söyledi: “Bu baskılara karşı biz kendi kendimizi örgütledik. Hiçbir şekilde ‘örgütlenmek istemiyoruz’ diyen öğrenciler bile baskılar karşısında bir yerde eylemler örgütledi. Üst akıl falan yok. İdare ile bastıramadıklarını görünce kara propaganda ile bastırmaya çalışıyorlar.”

“Okullarda yaşananları öğrenciler bilir” diyen Nayır, “Okulda baskıya maruz kalanlar bizleriz, sömürülenler bizleriz. Bu üst akıl işine dönüştürülmeye çalışılıyor ama alakası yok. Bunlar tamamıyla öğrencilerin karşılaştığı baskıların sonucu. Ailelerin bu konuda pek söz sahibi olduğunu düşünmüyorum. Çünkü okulda bizim maruz kaldığımız baskıyı görmüyorlar” diyerek hükümet cenahından gelen tepkileri kınadı.

‘Bundan sonra eskisi gibi olmayacak’

Nayır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bundan sonra eskisi gibi olmayacak. Liselerin bundan sonra bu örgütlülüğün ve dayanışmanın ruhunu fark etmeleri gerekiyor. Bu dayanışma ve örgütlülük bir yerde bize güç kazandırıyor. İdareciler bu direnişten ders çıkaracağına inanıyorum. Örgütlülük geri adım attırmakta çok etkilidir.”

Bir açıklama da Ege Anadolu Lisesinden

Liselilerin protestosuna bugün de Ankara Mamak İlçesinde bulunan Ege Anadolu Lisesi öğrencileri bir bildiri ile dahil oldu. Açıklamada, “Bizler İdarecilerin kimden güç aldığını biliyoruz. Ancak sizde bilmelisiniz ki sizler bir avuç, bizler milyonlarız” sözleriyle hükümetin eğitim politikalarına tepki gösterdi.

Bildiride, İstanbul Erkek Lisesinde başlayan ve diğer liselerin desteğiyle büyüyen direnişe selam yollanırken, “Öğrencilerin üzerindeki baskıcı, tek tipçi, cinsiyetçi eğitim her geçen gün giderek artıyor. Bu baskılara ses çıkartan okulumuz öğrencilerinin dar yönetim tarafından eğitim hayatına son verilmesi, sınıf tekrarına kalması gibi tehditlerle karşılaşıyor” ifadelerine yer verildi.

“Bizler idarecilerin kimden güç aldığını biliyoruz. Ancak sizde bilmelisiniz ki sizler bir avuç, bizler milyonlarız” denilen açıklamada diğer okullarda başlayan direnişten güç aldıklarını ve diğer lisedeki öğrencilerle dayanışma içinde oldukları belirtilerek, direnişi büyütecekleri belirtildi.

Etiler Anadolu Lisesi öğrencileri de ‘Karanlığa arkamızı dönüyoruz’ dedi

Etiler Anadolu Lisesi de “karanlığa arkasını dönen liseler” arasına katıldı. Etiler Anadolu Lisesi öğrencilerinin yayınladığı bildiri de “Fikret’in vakti zamanında eşsiz dizelerle betimlediği bu büyük Sis’e, bu yoğun karanlığa arkamızı dönüyoruz. Emin olun ki önümüzde sonsuz mavilikler var” denildi.

Etiler Anadolu Lisesi öğrencilerince yayımlanan bildirinin tamamı şöyle:

“Biz de karanlığa arkamızı dönüyoruz!

Liselilerin onurlu direnişine biz de destek veriyoruz!

Etiler Anadolu Lisesi öğrencileri olarak biz de karanlığa arkamızı dönüyoruz!

Arkamızı döndüğümüz yerde, bilimsel içerikten soyutlanmış, gizli veya açık dinsel öğelerle bezenmiş çağdışı bir müfredat var!

Arkamızı döndüğümüz yerde, zorunlu din dersleriyle, okul içi mescitleriyle, oruç ve Cuma çeteleleriyle karşımıza dikilen çağdışı bir inanç dayatması var!

Arkamızı döndüğümüz yerde, inançlar, mezhepler, halklar ve cinsiyetler düzleminde uygulanan utanç verici ayrımcılıklar var!

Arkamızı döndüğümüz yerde, fırsat eşitsizliklerinin normalleştirilip derinleştirildiği karatahtalar var!

Arkamızı döndüğümüz yerde, gerici bir “sarı sendika” tarafından esir alınmış zavallı öğretmenlerimiz var!

Arkamızı döndüğümüz yerde, ‘profili düşükler’ arasından itinayla seçilmiş yandaş eğitim yöneticileri var.

Fikret’in vakti zamanında eşsiz dizelerle betimlediği bu büyük Sis’e, bu yoğun karanlığa arkamızı dönüyoruz.

Emin olun ki önümüzde sonsuz mavilikler var.

Maviliklere vardığımız o günü kutlarken yanımızda olacaksınız. Gönül ister ki motorları maviliklere sürerken de birlikte olalım ey yaşı büyükler!”

Bildiri yayımlayan liseyi TEM bastı

Terörle mücadele ekipleri eğitim politikalarını eleştirip bildiri yayımlayan liseler arasında yer alan Samsun Anadolu Lisesi’ni bastı.

Terörle mücadele ekipleri eğitim politikalarını eleştirip bildiri yayımlayan liseler arasında yer alan Samsun Anadolu Lisesi’ni bastı.

İstanbul Erkek Lisesi’nde başlayıp tüm yurtta karşılık bulan ve hükümetin eğitim politikalarını eleştiren liseli öğrencilerin eylemlerine Samsun Anadolu Lisesi de bir bildiri yayınlayarak katılmıştı.

Evrensel’de yer alan habere göre, Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri dün sabah saatlerinde Samsun Anadolu Lisesi’ne baskın yaptı.

Edinilen bilgiye göre, mezun olan öğrencilerin okula girmek istedikleri fakat okul yönetiminin buna izin vermediği öğrenildi. Okul yönetimi ile mezun öğrenciler arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandığı, daha sonra okul yönetiminin çağırması üzerine terörle mücadele polislerinin okula geldiği öğrenildi.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir