Liselerdeki ‘Gezi’ dalgasına Eskişehir’den üç lise de katıldı: “Korkma la biziz liseliler”

Türkiye’de birçok kesimin sustuğu bir dönemde lise öğrencilerinin verdiği ‘ses’e bir destek daha geldi. Ülke çapında dalga dalga yayılan liseli öğrencilerin yayımladığı bildiriler çığ gibi büyüyor. İstanbul Erkek Lisesi’nde öğrencilerin yandaş müdüre sırtını dönerek bildiri yayımlamasının ardından gerici-faşist eğitim sistemine karşı bildiri yayınlayan liselere Eskşehir’den üç lisenin öğrencileri de katıldı.

Eskişehir’deki Kılıçoğlu Anadolu Lisesi, Seyitgazi Sağlık Meslek Lisesi ve Salih Zeki Anadolu Lisesi öğrencileri ayrı ayrı bildiri yayınlayarak birlik çağrısı yaptı, diğer liselilerden destek istedi.

Türkiye’nin köklü liselerinden İstanbul Erkek, Galatasaray, Cağaloğlu Anadolu, Bornova Anadolu, Vefa, Kadıköy Anadolu, Notre Dame de Sion ve İzmir Çiğli Fen Lisesi, Bakırköy Anadolu Lisesi, İzmir Atatürk Lisesi,Pertevniyal Lisesi öğrencileri ve okul peş peşe bildiri yayımlamıştı.

Liselilerde GEZİ dalgası: “Karanlığa sırt dönme” dalga dalga büyüyor

Salih Zeki Anadolu Lisesi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ‘Korkma la biziz liseliler’başlıklı bir bildiriyle seslenen Salih Zeki Anadolu Lisesi öğrencileri, “Aslında ülkenin her tarafında liselerde yaşanan sorunlar iktidar kaynaklı olduğundan ortak. Cinsiyet ayrımından yandaş idare baskılarına; piyasacı, niteliksiz, içi boşaltılmış köhne eğitim sisteminden; gerici, zorba sisteme kadar tüm sorunlarımız ortak. Gezinin bize verdiği umutla isyanımız bir liseli fikridir. Gerici, antibilimsel, zorba, yandaş eğitim sisteminizi inancımızın bize verdiği umutla başınıza yıkacağız. Ülkenin dört bir yanında bu düzeni kabullenmeyen arkadaşlarımızı birlik olmaya, birlikte baş kaldırmaya çağırıyoruz” dedi.

Kılıçoğlu Anadolu Lisesi

Kılıçoğlu Anadolu Lisesi öğrencileri ise yayımlanan bildirilerin‘umut’ olduğunu belirterek, “Okullarımızda gün be gün dayatılan gerici, antibilimsel, eğitime karşı laikliği, bilimi, dayanışmacı eğitimi savunmanın zorlaştığı, zorlaştırıldığı bu dönemde bu isyan bizler için çok büyük bir umuttur. Velileri, öğrencileri, vicdanıyla hareket eden herkesi biz liselilerin açtığı yolda destek vermeye çağırıyoruz” dedi.

Seyitgazi Sağlık Meslek Lisesi

Seyitgazi Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri de Okullarında zorla namaz kıldırıldığını, cinsiyetçi yaklaşımların sergilendiğini ve üniversite sınavlarında dezavantajlı olduklarını savunarak destek açıklaması yaptı: “Bizler bu gerici eğitime karşıyız. Kadın öğrenciler dar pantolon giyemez diyenlere… Topluma empoze edilen erkekler kadınlardan güçlüdür o yüzden erkekler acil tıp teknisyeni olmalı düşüncesine… Kadın öğrencilerin‘Sedyeyi bile kaldıramazsın neden bu bölümü seçtin’ sözüne maruz kaldığı bir cinsiyetçiliğe, sırf üniforması kadınlara göre tasarlandığı için öğretmenlerimiz tarafından ‘hemşire hanım’ diye çağrılan erkek öğrencilerin üzerindeki bu baskıya, okuduğumuz kitaplara karışılmasına bize zorla bazı kitapların okutulmasına, bu gerici eğitime, öğretmenlerimiz üzerindeki bu baskıya, laiklik olmasa da olur diyen anlayışa karşıyız.”

Liseli tepkisi dalga dalga.. Pertevniyal Lisesi öğrencileri de bildiri yayımladı

(Kaynak: Diken)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir