Sarıyıldız: Cizre’de yakılanlardan 50’si üniversite öğrencisiydi

İstanbul’da “Cizre’de ne oldu? Katliam, tanıklıklar ve yeniden inşaa” paneline Skype üzerinden bağlanan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, “Çocuklarımızın cenazeleri dere kenarına döküldü. O parçaları bulduk mahkemeye sunduk, savcı bize haber verdi ve ‘o parçalar hayvanlara ait'” yanıtını verdiğini söyledi. Sarıyıldız, Türkiye’nin bilinçli olarak sürüklendiği savaşın tek sorumlusunun Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu kaydetti.

faysal sariyildiz-panelÖzgürlükçü Hukukçular Derneği ve HDK MMŞD Meclisi, Cezayir Restorant’ta “Cizre’de ne oldu? Katliam, tanıklıklar ve yeniden inşa” konulu panel düzenledi. Çok sayıda kişinin dinleyici olarak katıldığı panel, Cizre’deki topyekun imha operasyonlarının anlatıldığı sinevizyon gösterimi ile başladı. Ardından panel, Cizre’de yaşananlara tanıklık eden gazeteci ve insan hakları savunucularının anlatımları ile devam etti.

ÖHD üyesi avukat Arın Gül Yeniaras’ın moderatörlük yaptığı panele, avukat İlyas Tarım, TİHV üyesi Prof. Dr. Ümit Biçer, gazeteci Refik Tekin, Rojava Derneği üyesi Fidan Kanlıbaş ve Amed Mimarlar Odası üyesi Herdem Doğrul, panelist olarak katıldı. Panelde ilk olarak konuşan avukat İlyas Tarım, faşist Naziler gibi AKP iktidarının Cizre’de yaptığı katliamlarla yıkıma neden olduğunu belirterek, bir araya gelmeleri zor olan grupların Kürt düşmanlığı üzerinden buluştuğunu söyledi.

‘Deliller karartıldı’

Devletin Cizre’de yaptığı tüm saldırıların insanlığa karşı suçlar kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Tarım, suç duyurusunda bulunmak için katliamların gerçekleştiği bölgelere giderek, delil toplamak istediklerini ancak hiçbir delilin bırakılmadığını gördüklerini söyledi. Tarım’ın ardından konuşan TİHV üyesi Prof. Dr. Ümit Biçer de, yaşamını yitiren kadın ve çocukların vücutlarına bakıldığında ciddi bir hedef almanın söz konusu olduğunu ifade etti. Saldırılar esnasında sağlık hizmetlerinin tamamen işlevsiz hale getirildiğini ve sağlık sisteminin adeta felç edildiğini kaydeden Biçer, sağlıkçıların yapılan ATK raporlarına ulaşamadığını aktardı.

Cizre’deki soykırım saldırıları sırasında devlet güçlerinin açtığı ateş sonucu ağından yaralanan İMC TV. kameramanı Refik Tekin ise, “Polisin beyaz bayrak taşıyarak Cizre’den çıkın” demesine rağmen halka saldırdığını hatırlattı. Tekin, Cizre’deki hastanelerin karargâha dönüştürüldüğünü ve yaralı halka kötü muamelede bulunduğunu dile getirerek, “Burada ne oldu?” sorusuna verilecek yanıtın “katliam” olduğunu belirtti. Diyarbakır Mimarlar Odası üyesi Herdem Doğrul da, esas yok edilmek istenenin yaşam kültürü olduğunu söyledi.

Cizre’de 259 insan katledildi

Panelistlerin konuşmaları ardından panele Skype üzerinden Avrupa’dan bağlanan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cizre’de herkesin çok öfkeli olduğunu belirterek, şu ana kadar toplam 259 insanın katledildiğini, 150’sinin yakıldığını ve yakılanlardan 50’sinin üniversite öğrencisi olduğunu dile getirdi.

Cizre’de insanlık tarihinin en kanlı katliamlarından birinde yaşamanı yitiren Derya Koç’un “25 arkadaşımızın üzerine benzin dökerek yaktılar” sözlerinin hala kulaklarında çınladığını söyleyen Sarıyıldız, AKP iktidarının er yada geç yargılanacağını vurguladı. “Biz bodrumlarda çocuklarımızın kemiklerini çuvallara doldururken, Cumhurbaşkanı TV’de, ‘O bodrumlara indik kimse yok, HDP yalandan yaygara çıkarıyor’ diyordu” diyen Sarıyıldız, Cizre Belediyesi’ne ait araçla 150 cenazenin taşındığının altını çizdi.

‘Türkiye bilinçli olarak iç savaşa sürükleniyor’

Katliamlara ilişkin ellerinde belgeler olduğunu söyleyen Sarılyıdız, aracında silah taşıdığı yönündeki iddialara da, “komplo” şeklinde yanıt verdi. “Çocuklarımızın cenazeleri dere kenarına döküldü. O parçaları bulduk mahkemeye sunduk, savcı bize haber verdi ve ‘o parçalar hayvanlara ait’ dedi. diyen Sarıyıldız, ancak o cenaze parçalarının üzerinde elbiselerin bulunduğunu söyledi. Sarıyıldız, Türkiye’nin bilinçli bir şekilde iç savaşa sürüklendiğini dile getirerek, “Bizim de çabamız bunun önüne geçmektir” dedi. Sarıyıldız, ayrıca yaşanan savaşın tek sorumlusunun Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu söyledi.

Almanya’da Merkel’in yardımcısının kendisine, “Erdoğan bize şantaj yapıyor” dediğini aktaran Sarıyıldız, Cizre halkının sahipsizlik duygusuna karşı ülkenin dört bir yanında eylem ve etkinliklerin düzenlenmesi gerektiği çağrısı yaptı.

Rojava Yardımlaşma Derneği üyesi Fidan Kanlıbaş da, öz yönetim direnişlerinin gerçekleştiği kentler ile dayanışmanın devam ettiğini kaydederek, Gever için dayanışma çağrısında bulundu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir