Tar: Orlando LGBTİ’lere yönelik cadı avının en kanlı halidir

Orlando katliamı Onur Haftası’nda gerçekleşmesinin dünyanın her yerinde LGBTİ’lere yönelik cadı avının bir göstergesi olduğunu kaydeden KaosGL Editörü Yıldız Tar, KaosGL’nin de DAİŞ tarafından hedef alındığının istihbarat belgelerinin açığa çıktığını hatırlattı. Tar, yasaklandığı için katliamın ardından eşcinsellerin kan bağışı yapmamasının da başka bir ayrımcılık olduğuna dikkat çekti.

ABD’nin Florida eyaletindeki Orlando şehrinde, eşcinsellerin gittiği gece kulübüne DAİŞ tarafından gerçekleştirilen katliamda 50 kişi yaşamını yitirdi.

Eşcinsellerin dayanışma merkezi olarak bilinen Pulse Clup adlı gece kulübündeki silahlı saldırı, ABD’nin en kanlı silahlı saldırısı olarak tarihe geçti. Stoewall ayaklanmasının gerçekleştiği ve her yıl düzenlenen Onur Yürüyüşü haftasında gerçekleşmesi, LGBTİ’lerin özel hedef alındığının göstergesi oldu.

‘EŞCİNSELLERE DÖNÜK BİR CADI AVI VAR’

abd-escinsel-bar-silahli-saldiri-3

Saldırıya ilişkin ETHA’ya konuşan KaosGL editörü Yıldız Tar, LGBTİ hareketinin yıllardır homofobinin ve transfobinin küresel olduğunu buna karşı yürütülen direnişin de küresel olduğunu söylediğini hatırlattı. Tar, “Dünkü saldırıyla biz küresel bir homofobik ve transfobik ortamda yaşamak zorunda bırakıldığımız bir kez daha görmüş olduk” dedi.

Saldırıyla LGBTİ’lerin imha edilmek istendiğini bir kez daha gözler önüne serdiğine dikkat çeken Tar, saldırının DAİŞ’in LGBTİ’lere yönelik ilk saldırısı olmadığını hatırlattı, “Irak ve Suriye’de bir çok eşcinseli taşlayarak, kentin en yüksek binasından atarak öldürdüler. Bölgede eşcinsellere dönük bir cadı avı var” diye konuştu.

‘BİR TÜR SOYKIRIM POLİTİKASININ GÖSTERGESİDİR’

“DAİŞ’in hedeflerinden birisi KAOS GL derneğidir. Buraya dönük bombalı bir saldırı hazırlığı içerisindedir” istihbarat belgesinin yayınlandığını hatırlatan Tar, “Dün Orlando’da bir gay barda 50 kişi katledildi. Bu katliam bir bakıma IŞİD’in küresel bir şekilde bütün LGBTİ’leri hedef almak istediğini ve homofobik, transfobik yani islamcı faşizmin en son noktalarından biridir” dedi.

1969 yılının Haziran ayında gerçekleşen Stonewall ayaklanmasını hatırlatan Tar, “İsyanın ardından her Haziran ayında Onur Yürüyüşü yapılıyor. Haziran ayında, eşcinsel ve transların dayanışma merkezlerinden biri olan bir barın hedef seçilmesi bilinçli bir yok etme politikası. Aslında bir tür soykırım politikasının göstergesi” diye vurguladı.

‘SADECE ORLANDO’DAKİ LGBTİ’LER DEĞİL BÜTÜN LGBTİ’LER HEDEF ALINMIŞTIR’

Tar, Türkiye’de yaşayan homofobik ve transfobik karşıtarına dayanışma çağrısı yaptıklarını duyurdu ve ekledi: “LGBTİ toplumu olarak Orlando’da yaşanan saldırıda, orada sıkılan kurşunların sadece Orlando’da yaşayan LGBTİ’lere değil, dünyadaki bütün LGBTİ’ler hedef alınmıştır. Bütün LGBT toplumu hedeftedir.”

Çok acil bir şekilde toplumların ve halkların homofobi ve transfobiye karşı harekete geçmesi ve LGBTİ’lerin yalnız kalmaması gerektiğinin altını çizen Tar, “Çünkü çoğu zaman bu tarz saldırılar karşısında yalnız bırakılıyoruz. Gündelik hayatın her alanında biz LGBTİ’ler bir yalnızlık politikası çerçevesinde hayatlarını sürdürmek zorunda kalıyor” dedi. Tar, böyle bir katliamın ardından LGBTİ’lerin yalnız bırakılmasının tarihe bir utanç lekesi olarak geçeceğini vurguladı.

‘KAN BAĞIŞI YAPILAMAMASI AYRIMCILIĞIN GÖSTERGESİ’

Orlando saldırısının ardından yaşananlara tepki gösteren Tar, dünyada birçok eşcinselin attığı “Heteroseksüeller lütfen kan bağışında bulunun! Çünkü bizim kan bağışlamamız yasak” tweetleri hatırlattı. Tar, şöyle devam etti: “Dünyada birçok yerde eşcinsel erkeklerin kan bağışında bulunması yasak. Bu tamamen irrasyonel, bilim dışı, etik dışı hakikaten hiçbir dayanağı olmayan gerçekler. Ama insanlar bu tweetleri atmak zorunda kaldı.”

Yaşanan bir katliamın ardından eşcinsellerin arkadaşına, eşine, dostuna, sevgilisine kan bağışlamasının bile yasaklandığına tepki gösteren Tar, gerekçe olarak HIV virüsünün sunulduğunu söyledi. Tar, “HIV sanki sadece eşcinsellerde olacakmış gibi” dedi.

Kan bağışı öncesi prosedür gereği yapılan testleri hatırlatan Tar, “Hiçbir dayanağı yok! Tamamen önyargı ve bu önyargı rejimi böylesi kritik bir anda böylesi hüzünlü bir anda ortaya çıktı. Aslında bütün hayatın özetini gözler önüne serdi” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir