Yüksekdağ: Kendi tarihimizi yazıyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Mannheim’da düzenlenen Türkiye’deki politik tutuklularla dayanışma gecesinde konuştu. Türkiye’de halkların birleşik çatısının HDP olduğunu vurgulayan Yüksekdağ, “Kendi tarihimizi yazıyoruz. Bu tarihte ‘Böyle gelmiş böyle gider’ demek yoktur” diye belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Avrupa Göçmen İşçi Federasyonu (AGİF) ve Kürt Toplum Merkezi tarafından Mannheim’da düzenlenen Türkiye’deki politik tutuklularla dayanışma gecesine katıldı.

Etkinlikte konuşan Yüksekdağ, Kürdistan kentlerinde saldırıların sona ermesine rağmen sıkıyönetim uygulamalarının devam etmesine tepki gösterdi. Bir an önce sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasını isteyen Yüksekdağ, ablukalarla Kürt halkının teslim alınmaya çalışıldığını ancak Kürt halkının direnişiyle buna karşılık verdiğini söyledi.

Yüksekdağ, hasta tutsakların durumuna da değindi. Yüksekdağ, siyasi iktidarın Kürt halkından intikam alırcasına saldırısını siyasi tutsaklara da uyguladığını ifade etti. Yüksekdağ, “Tutsaklar rehine olarak kullanılıyor” dedi.

Türkiye’de halkların birleşik çatısının HDP olduğunu vurgulayan Yüksekdağ, “Kendi tarihimizi yazıyoruz. Bu tarihte ‘Böyle gelmiş böyle gider’ demek yoktur” diye belirtti.

Kürdistan’daki yıkımları hatırlatan Yüksekdağ, “Yıkım manzaralarının arkasına sığınmış rezil bir iktidar var. AKP-Saray iktidarı yıkılmış kentlerin altında kalmıştır” dedi. EMASYA Protokolünün tekrar gündeme gelmesini değerlendiren Yüksekdağ, “Asker ve MGK ile protokol tazeleyerek yarı askeri militarist bir darbe rejimini Türkiye halklarına dayatıyorlar” diye konuştu.

Ölümü, acıyı ve her hain saldırıyı gördüklerini söyleyen Yüksekdağ, “Artık bizi ateşlerde yakamazlar. Çünkü tüm milletvekillerimiz bu halkın gücüdür” diye belirtti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir