7. Trans Onur Yürüyüşü’ne çağrı: Biz kararlıyız

Bu yıl 7.’si düzenlenecek Trans Onur Yürüyüşü’nde, devlete ve DAİŞ’e karşı “Biz kararlıyız” demek ve transfobiye karşı dimdik durmak gerektiğini söyleyen LGBTİ Dayanışma Derneği aktivisti Ebru Kırancı, herkese gökkuşağı bayrağı alarak yürüyüşe katılma çağrısı yaptı.

trans onur haftasi-2016-2

ABD’nin Greenwich Village bölgeside polisin Stonewall adlı bir bara 28 Haziran 1969 tarihinde yaptığı baskına karşı direniş gösteren eşcinsellerin ayaklanmasının 47. yıldönümünde, İstanbul’da 7. Trans Onur Yürüyüşü yapılacak.

60’lı yıllarda cinsel yönelimini açık yaşayanların gidebildiği sayılı barlardan olan Stonewall’a polis sürekli baskın düzenleyerek haraç alır, eşcinseller üzerinde şiddet ve baskı uygular. Bara yapılan baskın sırasında eşcinseller karşı koyar, polis memurlarını barda rehin alır. Eşcinseller 4 gün boyunca polisle sokak çatışmasına tutuşur. Yaşananlar tarihe “Stonewall Ayaklanması” olarak geçer. Bu tarihi güne atfen ilk yıldönümünde New York ve Los Angales’ta Onur Yürüyüşleri düzenlenir.

‘DİRENİŞ VE BARIŞ ŞİARIYLA SOKAKTAYIZ’

Türkiye’de 7 yıldır büyük Onur Yürüyüşü öncesinde Trans Onur Yürüyüşü düzenleniyor. Nefret söylemleri ve cinayetlerinin artmasına rağmen Trans Onur Haftası çeşitli etkinliklerle sürdürülüyor.

7. Trans Onur Haftası ‘Direniş ve Barış’ temasıyla başladı

gerici fasistler-onur yuruyusu provokasyon

Onur Yürüyüşü öncesi gerici-faşistler sosyal medya üzerinden LGBT’lileri hedef göstererek, provokasyona girişti.

Bu yıl yedincisi düzenlenecek Trans Onur Yürüyüşü de baskı ve şiddet ortamına yanıt verecek bir şiarla gerçekleştirilecek. Yürüyüş hakkında ETHA’ya bilgi LGBTİ Dayanışma Derneği aktivisti Ebru Kırancı, “Direniş ve barış” sloganıyla sokakta olacaklarını kaydetti.

Kırancı, “Her zamanki gibi Fransız Kültür Merkezi önünde buluşacağız. Devletin istediği korku toplumu yaratmak, bundan sıyrılmak lazım” dedi. DAİŞ’in önceki gün Orlando’da eşcinsellerin dayanışma mekanı olarak bilinen Pulse Clup Bar’a yönelik saldırısında 50 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Kırancı, “Katliamdan sonra insanlar sokaklara yığıldı” dedi.

Katliamın ardından inadına sokaklara çıkıp, Trans Onur Yürüyüşü’nün gerçekleşmesi gerektiğinin altını çizen Kırancı, “İnadına görünür olmak lazım. IŞİD her şekilde bizi vurabilir. Ben her gün metroya biniyorum. Yanımdan geçerken beni patlatabilir” şeklinde konuştu.

‘BİZ KARARLIYIZ, ZATEN BİZİ HER GÜN ÖLDÜRÜYORLAR’

“Zaten onların istediği bizi küçük alanlara hapsetmek değil mi?” diye soran Kırancı, 19 Haziran Pazar günü saat 17:00’de Fransız Kültür Merkezi önünde buluşmanın şart olduğunu vurguladı ve ekledi: “Devlete ve IŞİD’e, ‘Biz kararlıyız. Zaten bizi her gün öldürüyorsunuz’ deyip gücümüzü göstermemiz lazım.”

Kıranca, “Hak, bedel ödenerek alınır. Bedel ödeyeceksin ki bir şeyler alasın” dedi, 20 yıl öncesini hatırlattı. Kırancı şunları söyledi: “Geriye dönüp bakarsak, 20 yıl öncesinde İstiklal Caddesi’nde, ‘ben transım, gayim, lezbiyenim’ diye bağıramıyorduk. Sokakta gezemiyorduk.”

Gündüz saatlerinde İstiklal’de çay içmek için bir yerde oturamadıklarını kaydeden Kırancı, polis ekipleri tarafından darp edilerek gözaltına alındıklarını anımsattı. Kırancı, “Bugün bu mücadelelerin karşılığında buradayız. Bir kurum transfobik yaklaşıyorsa açtığımız davaları kazanıyoruz. Bunların hepsi ödediğimiz bedeller, yürüttüğümüz mücadelelerin sonucudur” dedi.

Kırancı, herkesi gökkuşağı bayrağını alarak Trans Onur Yürüyüşü’ne katılmaya çağırdı. (ETHA)

LGBTİ örgütleri: Tüm transfobi karşıtlarını Onur Haftasına çağırıyoruz

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir