Barış Bloku üyeleri: Barışı savunmaya devam

Cizre’ye destek vermek amacıyla yaptıkları basın açıklaması nedeniyle haklarında dava açılan Barış Bloku üyelerinin yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Duruşmada yargılanan siyasetçiler, kendilerine saldıran ve Cizre’de suç işleyenlerin değil, barış isteyenlerin yargı karşısına çıktığını dile getirerek, bedeli ne olursa olsun barışı savunmaya devam edeceklerini vurguladı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde devam eden sıkıyönetim saldırılarını protesto etmek amacıyla 13 Eylül’de Galatasaray Lisesi önünde Barış Bloku tarafından düzenlenen basın açıklamasına katıldıkları için haklarında “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüş” yaptıkları iddiası dava açılan barış savunucuları, sendikacılar, siyasetçiler ve insan hakları savunucuları bugün hakim karşısına çıktı.

İstanbul 30. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya davada yargılananlardan Barış Bloku eski eş sözcüsü Nuray Sancar, HDK İstanbul Meclisi Eş Sözcüsü Şamil Altan, HDP eski milletvekililleri Ali Kenanoğlu ve Beyza Üstün, EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, HDP’li siyasetçiler Cesim Soylu, Emrullah Bingül, DBP İstanbul İl Eşbaşkanı Ali Rıza Bilgili ve avukatları katıldı. Duruşmayı Barış Bloku bileşeni siyasi partiler ve meslek odalarından da çok sayıda kişi izledi.

Duruşmada ilk savunmayı Barış Bloku eski eş sözcüsü Nuray Sancar yaptı. Sancar, polisin hiçbir uyarıda bulunmadan basın açıklamalarına saldırdığını hatırlattı. Sancar, anayasal ve demokratik haklarını kullandıklarını ifade ederek, polisin barış talebi için bir araya gelenlere müdahalede bulunduğunu belirtti.

Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Sibel Uzun da savunmasında, demokratik anayasal haklarını kullanmak için meydanda toplandıklarını, Cizre’de yaşanan ölümlere dur demek için basın açıklaması yapmak istediklerini vurguladı. Uzun, “Barış Bloku adına toplandık. Açıklamalarımız esnasında konuşmalar da yapıldı. Partimi temsilen ben de konuşma yaptım. Tam o esnada herhangi bir uyarı olmadan polis müdahalesi oldu” dedi.

HDK İstanbul Meclisi Eş Sözcüsü Şamil Altan da “İnsanlar ölürken sessiz kalamazdık. Demokratik hakkımızı kullandık polis hiçbir uyarıda bulunmadan müdahale etti” diye konuştu. HDP İstanbul eski milletvekili Beyza Üstün de, Cizîr’e yönelik saldırıları protesto etmenin demokratik bir hak olduğunu vurguladı ve “Arkadaşlarımız konuşma yaparken polis harekete geçti TOMA’nın önüne geçtik müdahale etmeyin dedik. Ancak polis bizi dinlemedi. Müdahaleyi hukuksuz buluyorum. O gün Cizre’deki ölümlerin ötesinde bugün çok daha fazla ölüme tanıklık ediyoruz” diye belirtti.

‘Biz polislerden şikayetçiyiz’

DBP İstanbul İl Eşbaşkanı Ali Rıza Bilgili ise mahkemeye, “Silahların susması için yapılan açıklamaya katıldım. Emniyet güçleri hiçbir demokratik hakkımızı kullanmamıza izin vermiyor. Polis kendi suçlarını örtmek için bizi suçluyor. Biz demokratik haklarımızı kullanmak için ordaydık. Esas biz şikayetçiyiz. Demokratik haklarımızı kullanamıyoruz” dedi.

Siyasetçilerin savunmalarının ardından avukatların savunmalarına geçildi. Avukat Züleyha Gülüm, otoriterleşen rejimin keyfi yasaklarının devam ettiğini anımsattı. Gülüm, devlet güçlerinin suç işlediğini ancak barış isteyenlerin, demokratik haklarını kullanmak isteyenlerin hakim karşısına çıktığını kaydetti. “Barış Bloku savaşa karşı sözünü söylemeye devam edecek” diyen Gülüm, yargılananların tümünün beraatını istedi. Taleplerin ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti alınmayan ifadelerin bir sonraki duruşmada alınmasına karar vererek davayı 27 Ekim’e erteledi.

Barış Bloku üyeleri duruşmanın ardından adliye önünde basın açıklaması yaptı. “Barış talebimiz yargılanamaz” pankartının açıldığı açıklamada konuşan Nuray Sancar, kendilerinin her şeye rağmen barışı dillendirmeye devam edeceklerini belirterek, kendilerine saldıran ve Cizre’de suç işleyenlerin değil, barış isteyenlerin yargı karşısına çıktığını söyledi. Sancar’ın ardından söz alan Beyza Üstün de, Kürt kentlerinde katliamların devam ettiğini belirterek, barışı savunmaya devam edeceklerini söyledi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir