Fransa’da polisleri evinde öldüren kişi DAİŞ üyesi

Fransa dün gece biri emniyet müdür yardımcısı olan polis çiftin bıçaklı saldırıda öldürülmesinin şokunu yaşarken, saldırganın daha önce ‘terör saldırısı planlama’ suçuyla ceza aldığı duyuruldu.

Fransa dün gece biri emniyet müdür yardımcısı olan polis çiftin bıçaklı saldırıda öldürülmesinin şokunu yaşarken, saldırganın daha önce ‘terör saldırısı planlama’ suçuyla ceza aldığı duyuruldu. Polisin ölü ele geçirdiği saldırganın 2013 yılında 3 yıl hapis cezası aldığı öğrenildi.

Yvelines iline bağlı Les Mureaux Kriminal Polisi’nde emniyet müdür yardımcısı olan 42 yaşındaki polis memuru ile yine polis olan eşi, Magnanville’deki evlerinde bıçakla öldürülerek katledildi. Polis memurunu evinin önünde öldürdükten sonra eşi ve oğlunu esir alan DAİŞ üyesi olduğu sanılan Larossi Abballa adlı saldırganın polisin müdahalesinden önce kadın polis memurunu da ağır yaraladığı öğrenildi.

Saldırganın daha önce Afganistan ve Pakistan bağlantılı bir örgütle ilişkili olduğu ve 2013 yılında saldırı planladığı için ceza aldığı iddia edildi.

KADIN POLİSİ VE OĞLUNU EVİN İÇİNDE ESİR TUTTU

42 yaşındaki polis memuruna Magnanville’deki evinin önünde bıçakla saldıran 25 yaşındaki Abballa’nın daha sonra evin içine girerek kadın polis memuru eşini de bıçakladığı bildirildi. Kimi iddialara göre ise saldırgan evin içinde çektiği fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaştı.

Saldırganla gece saatlerine kadar süren pazarlıklar sonuç vermeyince polis müdahale etmiş ve saldırganı öldürmüştü. Olay sırasında evde bulunan çiftin çocuklarının ise yara almadan kurtulduğu bildirildi.

Olaya ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, ‘alçakça bir terör saldırısı’ yaşandığının altını çizdi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise, “Bu saldırı terörist bir saldırıdır” açıklamasında bulundu.

Paris’te rehine krizi kanlı bitti: Emniyet müdürü ve eşi bıçaklanarak öldürüldü

Saldırganın Paris’e 60 kilometre mesafedeki Mantes-la-Jolie kentinde yaşadığı da edinilen bilgiler arasında. Bugün sabah saatlerinden itibaren Abballa’nın evine polis baskın düzenlenirken, saldırıyı DAİŞ çeteleri üstlendi.

Gece saatlerinde polisle saldırgan arasında süren pazarlıklar esnasında DAİŞ üyesi olduğunu söylediği de verilen bilgiler arasında.

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Başbakan Manuel Valls, İçişleri Bakanı Bernard Cazaneuve ve Adalet Bakanı Jean-Jacques Urvoas ise bu sabah saatlerinde bir araya geldi. (ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir