Fransız emekçiler sokakta; Paris’te çatışmalar yaşandı

Fransız emekçiler, Yeni Çalışma Yasasına karşı sokaklara çıktı. Ulusal Eylem Günü kapsamında başkent Paris’te bir milyonu aşkın kişi alanlardaydı, ülke genelinde yürüyüşlere yüzbinlerce kişi katıldı.

Fransa hükümetinin işçi ve emekçiler için daha fazla yoksulluk ve işsizlik getirecek Yeni Çalışma Yasası’na karşı eylemler bugün de sürdü.

Ülkenin en büyük sendikalarından CGT ile Nuit Debout hareketinin yanı sıra sol partiler, gençlik ve göçmen örgütleri ile çok sayıda örgütün çağrısıyla düzenlenen yürüyüşlere 1 milyondan fazla kişi katıldı. Eylemler öncesinde Paris’in kilit noktalarında taksiciler trafiği kilitledi, yollar kapandı.

Almanya, İtalya, İspanya ve Belçika’dan antifaşistler de Paris’teki yürüyüşe katıldı. Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği (ACTİT) ile ADHK ve MLKP’liler de yürüyüşler pankart ve bayraklarıyla yer aldı. MLKP’liler Fransızca “El Khomrı yasasına hayır” yazılı pankart açtı.

Paris’te Place d’ Italie Meydanında toplanan CGT, FSU, FO, Solidaires, Unef, UNL ve Fidl sendikalarına üye onbinlerce işçinin yer aldığı yürüyüşe toplam katılımın 1 milyon 200 bin olduğu belirtildi.

Kitlesel biçimde süren yürüyüş kolu Port-Royal bölgesindeyken, polis biber gazı ve coplarla kitleye saldırdı. Emekçiler sokakları terk etmedi, çatışmalar başladı.

paris-grev-1 paris-grev-3

Paris’te polis saldırıları sonucu yaşanan çatışmalarda 40 kişi yaralandı, bir kişinin durumunun ağır olduğunu bildirildi. Çatışmadalar esnasında en az 58 kişi gözaltına alındı.

paris-grev-5 paris-grev-7

Yürüyüşün ardından konuşan CGT Genel Başkanı Phlillipe Martinez, “İnsanlar bugün ülke genelinde yapılan gösterilerde yeni çalışma yasasını istemediklerini gösterdi. Hükümet bunu anlamalı ve geri adım atmalı. Atmadığı süre biz mücadeleye devam etmeye hazırız” dedi.

Başkent Paris’in yanı sıra Lyon, Marsilya, Nantes, Le Havre ve Montpellier kentlerinin de aralarında olduğu 50 merkezde yürüyüşler yapıldı.

Avrupa Futbol Şampiyonası’nın başlamasıyla hükümetin eylem ve grevlere yönelik baskısı arttı. Demiryolları ve metro çalışanların sürdürdüğü grevler, Fransa Hava Yolları çalışanların greve gitmesi ülkede ulaşımı önemli oranda durdurmuştu.

Eylemlerde neoliberalizme karşı yazılı pankartlar dikkat çekerken, işçiler sık sık “Yaşasın genel grev” ve “Hükümet istifa” sloganları atıldı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir