Hasan Cemal Özgür Gündem’de nöbette

Özgür Gündem Gazetesi’nde Genel Yayın Yönetmenliği nöbetini devralan Hasan Cemal, “İktidarın istediği haberi yapmadığınız zaman ya hapistesiniz ya da soruşturmalıksınızdır. Ateş altında çalışıyorsunuz. 90’larda bile böyle değildi baskılar. İyi bir dönemi yaşamıyoruz” dedi.

İktidarın soruşturma ve davalarla hedef aldığı Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyası 43’üncü gününde. Bugün Genel Yayın Yönetmenliği görevini gazeteci Hasan Cemal devraldı. Gazetenin haber toplantısına katılan Cemal, gündemdeki başlıkları değerlendirdi. Toplantıda Cemal, gazetecilik deneyimleri paylaştı.

‘Öyle bir korku yaratıldı ki…’

Özgür Gündem Gazetesi’nin her dönem hedef alındığını ve hep zor dönemlerden geçtiğini belirten Cemal, “Haber merkezlerinde gerçek haberler çöpe atılıyor. Öyle bir korku yaratıldı ki… İktidarın istediği haberi yapmadığınız zaman ya hapistesiniz ya da soruşturmalıksınızdır” dedi.

‘Kürt gazeteciler ateş altında çalışıyor’

Kürt gazeteciler üzerinde artan iktidar baskısına ve saldırılara da dikkat çeken Cemal, “Böyle bir dönemde hem Özgür Gündem çalışanlarına hem de Kürt gazetecilere Allah kolaylık versin. Ateş altında çalışıyorsunuz. 90’larda bile böyle değildi baskılar. İyi bir dönemi yaşamıyoruz gazeteciler olarak” diye konuştu.

Cemal, gün boyu gazete merkezinde haber toplantılarına katılarak, dayanışma nöbetini devam ettirecek. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir