Limter-İş Tedi Discount Tekstil’de direnişe başladı

DİSK’e bağlı Limter-İş Sendikası, Tuzla ilçesi Aydınlı Mahallesi’nde bulunan Tedi Depo’da sendikalı olduğu için işten atılan Aşkın Elik’in işe geri alınması talebiyle işyeri önünde basın açıklaması yaparak direnişe başladı.

DİSK’e bağlı Limter-İş Sendikası, Tuzla ilçesi Aydınlı Mahallesi’nde bulunan Tedi Depo’da sendikalı olduğu için işten atılan Aşkın Elik’in işe geri alınması talebiyle işyeri önünde basın açıklaması yaparak direnişe başladı.

“Tedi’de sendikalı oldum işten atıldım. İşimi geri istiyorum” pankartının açıldığı eylemde sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Sözleşme hakkımız engellenemez”, “Sendika haktır, engellenemez”, “Kurtuluş yok, tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “İşten atılan işçi geri alınsın” sloganları atıldı.

Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kanber Saygılı eylemde yaptığı konuşmada, işçi sınıfının şanlı 15-16 Haziran direnişinin 46 yılında direniş çadırlarını kurduklarını söyledi. Tarihlerine sahip çıktıklarını söyleyen Saygılı, “İşkomuzda olan Tedi’ye ait Tuzla Ayınlı ve Topkapı’da bulunan depolarda sendikal çoğunluğu yüzde 85 oranında sağlayıp Anayasanın 90. maddesine dayanarak yaptığımız toplu iş sözleşmesi talebimizin andından Tedi patronu çözüm yerine işçi kıyımını tercih etmiştir” dedi.

Aşkın Elik’in Limter-İş Sendikasına üye olduğu için bir ay içerisinde ikinci kez işçi kıyımına uğradığını söyleyen Saygılı, ilk işçi kıyımının Tedi’ye ait depoda da işletme ve işyeri barajını aşıp sendikal çoğunluğu sağladıktan sonra TİS başvurusunun hemen ardından 27 Mayıs 2016 tarihinde yaşandığını belirtti. işçilerin çabası sonucu Aşkın Elik’in tekrar işe alındığını kaydeden Saygılı, toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için başvuru yapmalarının ardından işçiler üzerinde baskıların arttığını söyledi.

Baskıların toplu iş sözleşmesi görüşmesi için başvuru yapılmasının ardından daha da arttığını ifade eden Saygılı, Aşkın Elik’in tekrar işten atıldığını kaydetti. Elik’in işten atılmasına ilişkin herhangi bir gerekçe gösterilmediğini söyleyen Saygılı, “İşçi kıyımına tek sebep olarak arkadaşımızın sendika üyeliği kalıyor” dedi. Limter-İş Sendikası olarak Aşkın Elik’in işe geri alınması için yaptıkları çabaların sonuçsuz kalması sonucu direniş çadırı kurduklarını belirten Saygılı, Tedi’ye ait bütün mağaza ve işyerleri önlerini eylem alanına çevireceklerini söyledi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir