Liselerin ‘Gezi’si.. İsyan büyüyor! Bugün de 12 Lise bildiri yayınladı

İstanbul Erkek Lisesi ile başlayan eğitimdeki gerici-baskıcı uygulamalara karşı isyan giderek büyüyor. Ankara Batıkent Anadolu Lisesi öğrencileri de bir bildiri yayınlayarak bu isyanda yer aldılar.

Liselerde eğitim müfredatının gericileşmesine, okul yönetimlerinin laik ve çağdaş eğitim anlayışına karşı dini-gerici ve hükümet yanlısı tutumlarına ve okul idarelerinin baskıcı tutumuna karşı lise öğrencileri laik, demokratik, bilimsel anadilde eğitim taleplerinin bazen tamamını bazen bir kısmını içeren bildiriler yayımlıyor. Bildiri yayımlayan liselere her geçen gün yenisi ekleniyor.

Açıklanan bildirilerde okul yönetimlerinin baskıcı, gerici ve hükümet yanlısı tutumlarına tepki gösterilerek dayanışma ve birlikte mücadele vurgusu yapılıyor. Açıklanan bildirilerde öğrenciler kendisinden önce bildiri açıklayan arkadaşlarına selam ve dayanışma çağrılarını da iletiyor.

Liselilerde GEZİ dalgası: “Karanlığa sırt dönme” dalga dalga büyüyor

KURTULUŞ ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİ: LAİKALACAĞIZ!

“Geçtiğimiz günler içerisinde okulumuzun ikinci katında bulunan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı panosunda yer alan “Yaşasın Laiklik” yazısı okul idaresi tarafından sendikaların sloganı olduğu gerekçesiyle kaldırıldı. Bizler gericiliğe karşı laikliği savunan liseliler olarak bu gerekçenin göstermelik olduğunun asıl kaldırılma sebebinin o malum partinin laiklik karşıtı eylemleri olduğunu ve okul idaresinin o malum partinin birer fertleri olduğunu biliyoruz.
Çağdaş ve bilimsel eğitimi savunduklarını iddia eden okul idaresi çağdaş ve bilimsel eğitimden uzak bir şekilde bizleri dayatmalar ile baskı altına almaya ve susturmaya çalışıyor. Okul kurallarını yalnızca fişledikleri aydın düşünceyi savunan arkadaşlarımıza uygulayan okul idaresi kendilerini eşitlikçi olarak tanıtıyor. Okul içerisinde siyasi yapılanmanın olmaması gerektiğini savunup öğrencileri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği etkinliklere götürüyor o malum padişahın fotoğrafları önünde fotoğraf çekinmelerine izin veriyor.
Bizler çağdaş, bilimsel, anadilde eğitim isteyen Kurtuluş Anadolu Lisesi öğrencileri olarak hükümet yanlısı okul idaresine onun baskı ve dayatmalarına karşı başkaldırıyor, sizleri de sesimize ses olmaya, Gezi direnişinde haykırdığımız sloganımızı beraber tekrar etmeye çağırıyoruz;
Tohum bir kez toprağa düştü, yeşerecek!”

KAĞITHANE ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİ: KIVILCIMI BÜYÜTELİM

“Biz, Kağıthane Anadolu Lisesi öğrencileri olarak, İstanbul Erkek Lisesi’nde başlayan gericiliğe karşı bildiri kampanyasına desteğimizi sunuyor; gerici ve yandaş eğitime karşı verilen bu mücadelede arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu gururla bildiriyoruz.
Biz de okulumuzda, diğer liselerde olduğu gibi, iktidarın soluğunu ensemizde hissediyoruz. Ankara katliamıyla ilgili pano hazırlayan arkadaşımızı idare polise vermekle tehdit ediyor. Bir sabah okula geldiğimizde AGD’lilerin okulun önüne stand açtığını görüyoruz. Soma’nın yıldönümünde bahçede anma yapmamız engelleniyor. Bunun yanında en temel hakkımız olan bilimsel, laik eğitim talebimiz yanıtsız kalıyor, gerçekleştirilmiyor.
Bunlar tabi ki belli bir sürecin bize getirdikleri. Uzun bir zamandır uygulanan dindar-kindar nesil yetiştirme politikası iktidarın kendi gençliğini yaratmak istemesindendir. Eğitimi kendi tekeline alıp gençliğe yön vermeleri, biat etmeyi öğretmeleri bundan dolayıdır. Bu politikalar gençliği, yani ülkemizin geleceğini karanlık bir bataklığa doğru çekmektedir.
Şimdiden liselerdeki bu protestoların Tayyip Erdoğan’ı ne derece endişelendirdiğini son açıklamasında gördük. Gençliğin gücünün farkında olan Erdoğan liselerde başlayan hareketi; “birilerinin kaşıyarak huzursuzluk çıkarmak istemesi” olarak yorumladı. Aslında olanlar gençliğin baskıcı, zorba ve iktidarın tekelindeki eğitimi reddetmesidir.
Türkiye’deki bütün liseli arkadaşlarımıza çağrımızdır! Hepinizi dayanışmaya, İstanbul Erkek Lisesi’nde başlayan kıvılcımı büyütmeye, karanlığa karşı aydınlığın yanında olmaya çağırıyoruz!”

HİSAR OKULLARI ÖGRENCİ GRUBU: SES VERİYORUZ

“Türkiye’yi yıllardır sinsice saran gerici, bağnaz ve kutuplaştırıcı düşünce ve eğitim sistemine karşı ilk kıvılcımı çakan, neslimizin Hasan Tahsinlerinin, İstanbul Erkek Liseli arkadaşlarımızın ve onlara bu haklı davalarında destek olan herkesin yanındayız. Direnen neslin bir parçası olmanın onurunu her zaman taşıyacağız.
Ülkenin çektiği acılara, baskıya, sansüre şahit olan ve sorgulamayı görev kabul eden gençler olarak, bu duruma duyarsız kalmak, hem cumhuriyetin bize kazandırdığı değerlere hem de vicdanımıza açık bir hıyanettir. Düşünce özgürlüğünün öğrenmenin temeli olması gerektiğine inandığımız liselerimizde baskıcı politika ile gerici, sorgulamayı reddeden eğitim anlayışına maruz kalan liseli arkadaşlarımızın sesini duyuyoruz ve onların sesine ses, gücüne güç katmaya hazır olduğumuzu bildiriyoruz.
Zorbalık ve kindarlıktan beslenen bir yönetime, hoşgörü ve eşitlikten aldığımız güç ile karşı duran bizler, özgür düşünce ve bireye değer veren bir toplum yaratma yolunda yorulmadan ve kararlı adımlarla yürüyeceğiz.
Direnen tüm liseli dostlara selam olsun.”

EDİRNE HASAN RIZA GÜZEL SANATLAR LİSESİ

“Bizler, heykelin “ucube” resmin ve müziğin “günah” olduğunu söyleyen insanlarla dolu bir ülkede cesaretimizi topladık, geleceğimizi sırtladık ve güzel sanatlar lisesinin yolunu tuttuk. Bizler buraya bir kemanın melodileriyle doymaya, bir fırçanın ucundaki renklerin dünyasında kaybolmaya geldik, bir şairin silahını (kalemini) tanımaya geldik… Ama bize güzel bir eğitim ve refah vaad edenler çıktılar; “Laiklik istemek kafirliktir”, “Müzik günahtır, ilahi dinleyin” , “Eşiniz namaz kılmazsa yataklarını ayrın gerekirse bir halatla kalçasına vurun”, “Resim Allah’a şirk koşmaktır”, “Kadınların hepsi kapalı olmalıdır”… Ve sabırlar taştı, sinirler gerildi. Ayağa kalktık, hazırlandık ama onlar gibi nefret ile değil sanatımızın güzellikleri ile. Kulübümüzü kurmaya çalıştık “bölünme istemiyoruz” dediler. “Biz varız!” dedik kabullenmediler. “Etkinlikler yapacağız!” dedik, “siyaset yapmayın” dediler. Sanki hükümetin siyasetine boyun eğip kabullenenler onlar değildi. Sanki cinsiyetçiliğe, gericiliğe, yobazlığa taviz verenler onlar değildi. Okul yurtlarımızda ne olduğu belirsiz insanlarla sohbetler düzenleyenler sizlersiniz! Bize “Müdür Beyin talimatı var” diyerek zorla “kutlu doğum haftası programı” izleten sizlersiniz! Okulumuza şu anda çocuk pornosu izlemekten hapis yatan Rektör Yardımcısı İlahiyatçı Hüseyin Sarığlu’yu getirip konuşturma yaptıran sizlersiniz! Bizler ise hiçbir zaman bu zihniyete boyun eğmeyecekleriniz! İzin vermediğiniz resim sergisinde inadına ezilenleri anlatanlarız! Bizler varız ve var olacağız! Taa ki bilimsel ve laik eğitim hakkımızı alana kadar. Bu haksızlıklara farklı okullarda, farklı sıralarda maruz kalsak bile ortak mücadelemizde bir bütünüz sevgili liseliler. Selam olsun sizlere! Selam olsun karanlıklar içinde meşale yakabilenlere… Yüzünü güneşe, sırtını karanlığa çevirebilenlere…”

ATATÜRK ANADOLU LİSESİ: MÜDÜRLER GİDER BİZ BAKİ KALIRIZ

Birçok lisenin ardından Ankara Atatürk Anadolu Lisesi (AAAL) öğrencileri de yayınladıkları bildiriyle “Karanlığa teslim olmayacağız” dedi. Bildiri de, “Okulumuz karanlık  dönemde itaatkar robotlar yetiştirmek amacıyla çeşitli yaptırımlara maruz bırakıldı. Ankara’nın en köklü okullarından olan  Ankara Atatürk Anadolu Lisesi aydın, sorgulayan, bilinçli bir öğrenci profiline sahipken, ‘AAAL ruhu’ okulu sarmış karanlık bir zihniyetle yönetilmeye çalışılıyor. Yaratıcılığıyla ün yapmış etkinliklerimiz engelleniyor. Düzenlemek istediğimiz konferanslar engellenirken, okulla ilgisi olmayan gerici kurumların konferanslarına zorla götürülüyor, içeri tıkılıyoruz. Bilim üretmesi gereken okulumuz, dinci-gerici kurumların afişleriyle donatılıyor.” denildi.

Çıkarmak istedikleri yayınların sansüre maruz kaldığını belirten öğrenciler, kadınların etek boyuna karışıldığını ve tacize ses çıkarılmayarak “Gözünüzü açık tutsaydınız” denilerek tacizcilerin korunduğu vurguladılar. Bildiride, “Biz biliyoruz ki AAAL öğrencileri  yandaş müdürlerin yolsuzların üstüne üstüne yürüyecektir. Bilinmelidir ki diplomalı yolsuz değil, diplomalı aydın yetiştiren bir okuldur AAAL. Müdürler gider AAAL ruhu baki kalır. Çünkü İstanbul Erkek Lisesi ile başlayan gericiliğe karşı laiklik, zorbalığa karşı özgürlük, direnişi bize birşeyi hatırlattı: Gençliğin hiçbir zaman karanlığa teslim olmayacağını. Eşit, bilimsel ve laik bir eğitim talebini her zaman yükselteceğini. Bizler de ülkenin dört bir yanında karanlığa teslim olmayan bütün liselileri destekliyor ve topyekün mücadeleye çağırıyoruz” denildi.

BATIKENT ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİ: OMUZ OMUZA MÜCADELEYE

Ankara Batıkent Anadolu Lisesi öğrencileri yayınladıkları bildiriyle yükselen direnişe yeni bir halka oldular.

Ankara Barış Mitingi’nde katledilen sıra arkadaşları Başak Sidar Çevik’i anan liseliler, gerici-baskıcı eğitimin etkilerinin katlanarak arttığını belirterek, mücadelelerini büyüteceklerini vurguladılar.

Geleneksel olarak yapılan şenlik ve etkinliklerin “öğrenciler kısa etek” giyer denilerek yasaklandığını hatırlatan liseliler, disiplin cezalarıyla yıldırılmak istendiklerini ifade ettiler. Okullarda tel örgülerin arttırıldığını ve kapalı hapishaneye dönüştürüldüğünü kaydeden liseliler, kameralarla her adımlarının izlediğini belirttiler.

Ankara Batıkent Anadolu Lisesi öğrencileri “Cağaloğlu Anadolu Lisesi öğrencilerinin söylediği gibi; tüm liselileri bizimle bağırmaya, bizimle yanmaya çağırıyoruz” diye çağrı yaptı.

LİSELİ İSYANINA BURSA’DAN BEŞ LİSEDE KATILDI

Zuhal Dörtçelik (Şenipek) Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri “Bu isyan metnidir”; Çamlıca Anadolu Lisesi öğrencileri “Biz de cevap veriyoruz”; Yıldırım İMKB Mesleki ve Teknik Kız Anadolu Lisesi öğrencileri “Karanlığa sırtımızı dönüyoruz”; Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi öğrencileri “Karanlığın kök saldığı liselerden ışıklar geliyor” ve Uğur Temel Lisesi öğrencileri “Sol baştan sırtımızı dönüyoruz” başlıklı bildiriler yayımladı, okullarında gerçekleştirilen gerici uygulamalara karşı itirazlarını dile getirdi.

Lise öğrencilerinin yayımladıkları bildirilerin ortak vurgusu, eğitimin bilimsellikten uzaklaştırılarak gerici bir müfredata dönüştürülmesi oldu. Liseliler, özellikle kadın öğrenciler üzerindeki baskılara dikkat çekti, ayrımcılığın giderek artmasına ve okullarda yaşam alanlarının sınırlandırılmasına tepki gösterdi.

Liseler bildiri yayınlanmaya devam ediyor.. İtalyan Lisesi: Yarınlar bizimdir

Liselerde öfke patlaması yaşanıyor.. Etiler ve Ege Anadolu lisesinden de bildiri

Liselerdeki ‘Gezi’ dalgasına Eskişehir’den üç lise de katıldı: “Korkma la biziz liseliler”

Liseli tepkisi dalga dalga.. Pertevniyal Lisesi öğrencileri de bildiri yayımladı

Dalga dalga yayılıyor! Şimdi de Bornova Anadolulular: Padişah yalakalarına hep birlikte sırtımızı dönelim

Galatasaray Lisesine ‘Padişaha kölelik yapmamış acil yeni müdür aranıyor’

 
One thought on “Liselerin ‘Gezi’si.. İsyan büyüyor! Bugün de 12 Lise bildiri yayınladı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir