Soma duruşmasında patron avukatının şovu, madenci yakınlarını öfkelendirdi

Soma duruşmasında, mahkemeyi tehdit eden avukatın okuduğu ‘Yangın Var’ şiiri madenci yakınlarını öfkelendirdi

301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma maden faciasıyla ilgili açılan dava duruşmasında, yargılanan maden sahibi Can Gürkan’ın avukatı Abdurrahim Gök “Keser döner sap döner gün gelir hesap döner” sözleri ile mahkeme başkanını adeta tehdit etti. Gök’ü savunması sırasında yine Abdurrahim Reyhan El Erzincani’ye ait ‘Yangın Var’ şiirini okuması da madenci yakınlarını öfkelendirdi.

Manisa’nın Soma ilçesinde, 301 madencinin yaşamını yitirdiği facia ile ilgili 6’sı tutuklu 46 kişi hakkında açılan davanın Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 8’inci duruşmasının öğleden sonraki oturumuna, tutuklu sanıkların taleplerinin alınmasıyla devam edildi. Savunma yapan ilk isim olan Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, mahkemeden tutuksuz olarak yargılanmasını talep etti.

İki yılı aşkın süredir tutuklu olduğunu ve her defasında mahkemenin tutukluk haline karar verdiğini belirten Gürkan, “Hakkımızdaki iddianame çok ağır. Savcılık yangın var diyor. Ancak bu konuda iddia var, delil yok. Delil olmadığını savcı da söylüyor. Bu olayda organize yanıltma olabileceğine dair çok önemli deliller var. Burada kömür yangını olmadığı belli. Otopsi sonuçları ise kömür yangını diyor. Kömür yangını olmadığını biz biliyorduk. Şimdi bilimde kanıtladı” dedi.

Yine olaya dair Maden Tetkik Arama’nın (MTA) raporlarının geldiğini ve raporun mahkeme dosyasına eklendiğini dile getiren Gürkan, şunları söyledi: “Önemli bir noktadayız. Mahkeme Başkanı olarak sizin vereceğiniz karar bu dava için çok önemli. Sizin vereceğiniz hukuki karar çok önemli. Burada kömür yangını olup, olmadığına karar verdiniz mi? Bir ay sonra kömür yangını bir rapor gelirse, karanınız tekrar değişecek mi? MTA’dan kömür yangını olmadığını dair raporda geldi. Aradan iki yıl geçti ve biz iki yılı aşkın süredir bilirkişinin kömür yangını iddiasıyla içeride yatıyoruz. Bu yüzden bu davayı kaygı ve üzüntü verici olarak takip edeceğiz.”

Gürkan’ın ardından söz alan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru da “Mahkeme Başkanı olarak siz de gittiniz gördünüz. Ben kömürün yanmadığını baştan beri söyledim. Haklı çıktığımı da gördük” diyerek tahliyesini talep etti.

Gürkan’ın avukatından mahkeme başkanına tehdit!

Can Gürkan’ın avukatlarından Abdurrahim Gök ise, savunmasına Abdurrahim Reyhan El Erzincani’ye ait ‘Yangın Var’ şiirini okumasıyla başladı.

Yaptığı savunmasında müvekkilinin tahliyesini isteyen Avukat Gök, mahkeme heyetini de “Tutturmuşsunuz bir yangın, ondan başka bir şey görmüyorsunuz. Geçmişte bu tür davalar için verilen kararlar bir kumpas niteliği taşıyor şu anda. Unutmayalım ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner” sözleriyle adeta tehdit etti.

Gök’ün bu sözleri, duruşma salonunda bulunan madenci yakınlarının büyük tepkisine yol açtı.

Bu tepkiler sürerken ara kararını için açıklamak üzere duruşmaya kısa bir süre ara veren heyet, aranın ardından tutuklu sanıkların tahliye taleplerini reddederek, duruşmayı 9 Ağustos 2016 tarihine erteledi.

Duruşma salonunda tepkilere yol açan o şiirin sözleri şöyle:

“Yetiş ey keştibânım büsbütün deryada yangın var
Değil derya yalınız cümle hep sahrada yangın var

Açıldı bağ-ı vahdet gülleri mest oldu bülbüller
Zemîn ü âsumân dünyâ ve mâfîhâda yangın var

Erişti nev-bahâr vakti figâna başladı bülbül
Değil bülbül yalınız ol gül-i ranâda yangın var

Kaşınla kirpiğin zülfün beni mest etti ey dilber
Değil mestane gözler kâmet-i zîbâda yangın var

Muhabbetden yarattı Ol Habîb’i Hazret-i Mennân
Değil kim Ol Muhammed Hazret-i Mevlâ’da yangın var

Hitab-ı “kün fekân” erdi zuhura geldi akl-ı küll
Felekler gulgule düştü kamu esmada yangın var

Zemîne indi me’vâdan nice yıllar döküp kan yaş
Yalınız ağlayan Âdem değil Havva’da yangın var

Nice yıl hasret-i hicran oduyla yaktı Kenan’ı
Yanan Yakûb değil gör Yûsuf u Zelha’da yangın var

Cihan halk olalı göster bana âsûde ahvâlin
Ki yok bir istirahat esfel ü âlâda yangın var

Erişti Sâmî-yi Sultân beraber dilber-i rûhân
Değil yalınız Erzincan Yemen San’a’da yangın var

Bilinmez Salih’in rengi çalınır tablı gülbangı
Kurulmuş Kerbelâ cengi yaman gavgâda yangın var
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir