Yüksekdağ: Onların derdi hendek değil Saray’a biat edilmesiydi

Cizre’de yakınları katledilen aileler için düzenlenen iftar yemeğine katılan HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, “HDP’ye verilen oyu hesaplayarak halkın evini yerle bir ettiler. Saray’ın kapısında kul olmayanlara karşı kirli savaş yürütülüyor. Onların derdi hendek değil, onların derdi Kürt halkının Saray’a biat etmesiydi. Kürt düşmanlığı ile gözü kararmış bir saldırganlık var karşımızda. Bizler bunların karşısında insanlığı savunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Saray cuntasının katliamlar gerçekleştirdiği Şırnak’ın Cizre ilçesinde Mem û Zîn Kültür Merkezi’nde düzenlenen iftar programına katıldı.

Yüksekdağ, Saray’a bağlı özel timler tarafından yakılarak katledilen Cizre Halk Meclisi Eş Başkanı Mehmet Tunç ile diğer Cizrelilerin aileleri için verilen iftar yemeğine katıldı. İftara HDP milletvekillerinin yanı sıra HDP yöneticileri ve belediye eşbaşkanları da katıldı.

Ailelerle bir araya gelen Yüksekdağ, yemek sonrası konuşma yaptı. Cizre halkının haftalarca Saray’ın katliam saldırısına direndiğini kaydeden Yüksekdağ, “Bu sofrada birbirimize sıkı sıkı sarıldık. Bu inanç bize her zaman güç verdi. Kentlerimizi abluka altına alıp, bize kimliksizliği dayatanlar karşısında, savaştan nemalananlar karşısında gücümüz her zaman var oldu” dedi.

Cizre halkının tüm yıkım ve katliamlara rağmen mücadeleyi sürdüreceğini ifade eden Yüksekdağ, “Şırnak’ta ölüm ve savaş saldırganlığı sürüyor. Halkın evini yakıp yıkıyorlar, yaşam alanlarını yok ediyorlar. Onların derdi hendek değil, onların derdi kendi kendini yönetmek isteyen Kürt halkının Saray’a biat etmesiydi, halka diz çöktürmekti. Ancak Kürt halkı padişah bozuntusuna boyun eğmedi” şeklinde konuştu.

‘KUL OLMAYANLARA KARŞI KİRLİ SAVAŞ YÜRÜTÜYOR’

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, Saray’ın savaş politikaları kapsamında HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırıldığını hatırlattı. Yüksekdağ, “Çatışmaların bitmiş olması bir şey değiştirmiyor. Onlar Kürde düşman. Gever’de 38 gün YPS ile çatışmalar sürdü. Ancak 40 gündür silah kullanan kimse olmamasına rağmen yıkımı sürdürdüler. HDP’ye verilen oyu hesaplayarak halkın evini yerle bir ettiler. Saray’ın kapısında kul olmayanlara karşı kirli savaş yürütülüyor. Kürt düşmanlığı ile gözü kararmış bir saldırganlık var karşımızda. Bizler bunlarında karşısında insanlığı savunuyoruz” ifadelerini kullandı.

İktidara “Oruç tutmakla Müslümanlık olmaz, can almayacaksın. Kendin için ne istiyorsan kardeşin için de isteyeceksin” hatırlatmasında bulunan Yüksekdağ şöyle devam etti: “Onlar Kürdü kardeşi gibi görmediler. Kendileri için reva gördüklerini Kürt halkı için istemediler. Onların bütün gövdesi haram içinde. Onlar ahlaksızlık ve savaş bataklığı içerisinde. Hangi şartlar altında olursak olalım, onurumuzu asla teslim alamayacaklar. Halkın demokrasi talebi ile pazarlık yapılamaz. Onurumuzu ve kimliğimizi teslim etmeyeceğiz. Cizre halkının da tek suçu bu. Barış demenin, demokrasi demenin bedelini ödüyoruz. Vazgeçmeyeceğiz, saldırganlıkla bizi yıldıramazlar.”

‘GÜCÜMÜZÜ, DAYANIŞMAMIZI BÜYÜTELİM’

Savaş iktidarına karşı direnişi sürdüreceklerini vurgulayan Yüksekdağ, “Devletin varlık anlamı kalmamıştır, bu savaşın sahibi Saray’dır. Saray ile işbirliği yapan darbeci güçlerdir, Ergenekon ile Saray kol kola girmiş, savaşı kıyamete kadar sürdüreceğini sanıyor. Halkın barış sevdası Saray’daki zata kıyameti gösterecek. Bu topraklara barış ve demokrasinin getirilmesini engelleyemeyecekler. Bizler yaşatmak için direndik. Özgürlük için yeni yaşamın boy vermesi için direnişi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Saray tarafından yakılıp yıkılan Kürt kentleri ile dayanışma çağrısında bulunan Yüksekdağ, “Gün insanlığın halkımıza sahip çıkma günüdür. Cizre’den Sur’a, Gever’den Şırnak’a dayanışmak için el ele verelim. Gücümüzü, dayanışmamızı büyütelim” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir