‘Yüksekova’da 42 gün boyunca ev ve iş yerleri ile savaşıldı’

Kuşatmanın sürdüğü Hakkari Yüksekova’da incelemelerde bulunan HDP Kadın Meclisi üyeleri adına açıklama yapan HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, bin 250 işletmenin saldırılar sonucu kullanılmayacak hale getirildiği, 5 mahallede bütün evlerin yakılıp yıkıldığı ve talan edildiği ilçede operasyonların sürdüğü 37 günün ardından 42 gün boyunca ev ve işyerleriyle savaşıldığını söyledi.

Kuşatma ve saldırıların 79 gün boyunca sürdüğü Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, harabeye çevrilen mahallelerde inceleme yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi üyeleri, ilçe belediyesinde basın toplantısı düzenleyerek gözlemlerini kamuoyu ile paylaştı. Toplantıda ilk konuşan HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, Yüksekova’nın birçok mahallesinin devlet güçleri tarafından yakılıp yıkılarak yaşanılmaz hale getirildiğini söyledi.

Yüksekova’da evlerle savaşıldı!

“Sokağa çıkma yasağı” adı altındaki kuşatma başlamadan önce birçok girişimde bulunduklarını; ancak sonuç alamadıklarını belirten Buldan, “Operasyonların sürdüğü 37 günün sonunda Yüksekova’da evlerle savaşıldı. Özellikle 5 mahallede bütün evler yakıldı, yıkıldı talan edildi. Bütün gezdiğimiz evlerde en mahrem dediğimiz yerlere girildi ve yazılar yazıldı. Yüksekova’da devletin ve sistemin kinini bir kusma hali vardı. Şunu sormak isteriz Müslümanlığın hangi kitabında insanların mahremiyetine girme hali vardır? Hangi kitapta insan hayatını elinden almak vardır? ” diye konuştu. Gever’de saldırıdan geriye sadece ilçe halkının onurlu direnişinin kaldığını vurgulayan Buldan, “Bu onuru hiç kimse yıkamayacak” dedi.

‘Gün el ele verme günüdür’

Kamuoyuna, evinden zorla çıkartılan ve şuan evsiz kalan ilçe halkı için çağrıda bulunan Buldan, “Halkımız evlerini dışarıda kalanlara açmalıdır. Herkes kapısını, yüreğini, evini dışarıda kalan insanlara açmak durumundadır. Ekmeğini paylaşmak zorundadır. İftar sofrasını mutlaka paylaşmak zorundadır. Gün el ele verme günüdür. En kısa zamanda insanlarımızın bu trajediyi atlatabileceğine, bu yardım kampanyalarıyla birlikte bu sorunu atlatabileceğine yürekten inanıyorum” ifadesinde bulundu.

İnsani yardımlar engelleniyor

Ardından konuşan HDP PM Üyesi Beycan Taşkıran, yaşananların yol açtığı travmatik duruma değinerek, Kürt kadınlarının bu travmayı atlatabilecek güçte olduğunu vurguladı. Halk arasındaki dayanışmanın engellenmeye çalışıldığını söyleyen Taşkıran, “Ramazan ayında belediyenin iftar çadırı açması bile engelleniyor. İnsanların kendi kapılarının önünde çadır açması yasaklandı. Teknik çalışma yapan arkadaşlarımız engelleniyor” dedi.

‘Asker işgali devam ediyor’

Bin 750 işletmeden sadece 500’ünün kullanılabilir durumda olduğu bilgisini paylaşan Taşkıran, “GAP belediyeleri olarak gönderilen iş makinaları ilçe girişinde bekletiliyor ve alınmıyor. Askeri işgal devam ediyor. 20 bin insanın yaşadığı Cumhuriyet Mahallesi’nde nüfus 2 bine düşmüş durumda. Polis yardım gönderenleri tehdit ediyor” diye konuştu.

Akşam saatlerinde Hakkari merkeze geçecek olan Kadın Meclisi üyeleri, daha sonra konuya dair ayrıntılı bir raporu kamuoyu ile paylaşacak. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir