Eğitim Sen: ‘Sırtını karanlığa dönen öğrenciler onurumuzdur’

Eğitim-Sen İstanbul Şubeleri, bir süredir liselerde AKP yandaşı okul yönetimini protesto eden öğrencilerin eylemlerini destek vererek, İstanbul il Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sırtlarını döndü.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) İstanbul Şubeleri, bir süredir liselerde yandaş okul yönetimini protesto etmek için sırtını dönen öğrencilere destek verdi. Eğitim emekçileri MEB’e sırtını döndü.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelen eğitim emekçileri, “Öğrencilerimizden öğreniyoruz gerici, ayrımcı eğitim politikalarını, kadrolaşmaya, yandaş idareye sırtımızı dönüyoruz” yazılı pankart ile “Gençlerin isyanı isyanımızdır”, “Sırtını karanlığa dönen öğrenciler onurumuzdur”, “Öğrencilerimizin isyanı isyanımızdır” yazılı dövizleri taşıdı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sırtlarını dönerek protesto eden eğitim emekçileri adına açıklamayı yapan Mehmet Emin Kırşanlıoğlu, 14 yıllık AKP iktidarı boyunca eğitim sisteminin eğitim emekçilerini, öğrencileri ve velileri mağdur ettiğini kaydetti.

AKP hükümetinin asıl hedefinin toplumu muhafazakarlaştırmak olduğunun altını çizen Kırşanlıoğlu, “Devletin en tepesinde bulunanların hedef göstermeleri sonucunda demokrat, aydın ve barışsever eğitim emekçileri arasında cadı avı başladı” dedi.

İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nin okullara yazılar yollayarak, Eğitim-Sen’e üye olup sendikal eylemlere katılanların isimlerinin bildirilmesini ve bu kişilerin cezalandırılmasını emrettiğini vurgulayan Kırşanlıoğlu, “Her türlü hukuk ilkesi ve yürürlükte bulunan yasalar bile yok sayılarak, yasal olarak mümkün olmadığı halde iki yıl öncesinin sendikal eylemleri bile soruşturma konusu yapıldı. İdare kendi hukukunu çiğnemekte bile hiç tereddüt etmeden saldırdı” şeklinde konuştu.

Bütün saldırı ve baskılara karşı demokrat, aydın, çağdaş ve barış savunucusu eğitim emekçilerinin pes etmediğini söyleyen Kırşanlıoğlu, “Liseliler onurlu ve cesaret dolu bir duruş göstererek yüzünü geriye dönmüş olan bu karanlık radikalizme arkasını döndü ve geleceğin aydınlık, demokrat ve barış içinde yaşanacak yarınlarına bakışlarını yönelttiler” dedi.

Liselilerin ‘GEZİ’ dalgası: 12 Günde 52 Liseden Bildiri

Gençlerin onurlu duruşunu takdir ettiklerini duyuran Kırşanlıoğlu, şöyle devam etti: “Biz de öğrencilerimizin bize gösterdiği gibi, her türlü gericiliğe, tek tipleştirmeye, muhafazakarlaştırmaya, savaş çığırtkanlığına, baskıcılığa anlayışa tepki için İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sırtımızı çeviriyoruz ve biliyoruz ki öğrencilerimizle birlikte sırtımızı döndüğümüz bu anlayışı geride bırakacak, demokrasi içinde aydınlık, çağdaş, çoğulcu, eşit, barış içinde bir ülkeyi hep birlikte yaratacağız.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir