ESP: Adalet arayanları değil, katilleri yargılayın

AKP/Saray cuntasının bugünkü hedefi Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) oldu. Sabah saatlerinde yapılan baskınlarda 11 sosyalistin gözaltına alınmasına karşı Samsun, Ankara, Mersin ve Adana’da sokağa çıkan sosyalistler, “Adalet mücadelemizi engelleyemezsiniz” dedi, ezilenleri bu mücadeleyi büyütmeye çağırdı.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), İstanbul’da gerçekleştirilen operasyonları protesto etti. Samsun, Ankara ve Mersin’de yapılan açıklamalarda, “Adalet mücadelemizi engelleyemeyeceksiniz” denildi.

SAMSUN

Samsum İl Örgütü’nde yapılan basın toplantısında konuşan ESP üyesi ve Suruç katliamından yaralı kurtulan Zafer Aydın, aralarında ESP İl Yöneticisi Ali Haydar Saygılı, Limter-İş Sendikası Eğitim Uzmanı Hilmi Toy’un da aralarında olduğu 11 sosyalistin gözaltına alındığını hatırlattı.

esp-samsun-protesto-1

Saldırının “Saray gladyosu” tarafından yönlendirildiğini ve asıl olarak halkın adalet arayışının hedef alındığını belirten Aydın, “Suruç için Adalet Herkes İçin Adalet” talebi ile yürütükleri adalet mücadelesi nedeniyle partilerinin hedef alındığını kaydetti. Aydın, “Suruç’ta 33 düş yolcusunun katledilmesi ile ilgili dava dosyasında gizlilik kararının kaldırılması, Suruç’un Amed ve Ankara katliamları ile bağının açığa çıkarılması, Suruç katliamının sorumlularının yargılanması talepleri ile yürütülen kampanya engellemeye çalışılmaktadır. Fakat gözaltı saldırıları halklarımızın adalet arayışını engelleyemeyecek ve adalet iradesini kıramayacaktır” dedi.

Operasyonla aynı zamanda halklara gözdağı verilmek istendiğini de söyleyen Aydın şunları söyledi: “Dünyada tecrit olan ve yalnızlaşan, Ortadoğu’da forsu sönen, Suriye’de batağa saplanan, Rojava’da yenilen Saray iktidarı krizini daha fazla saldırarak aşmaya çalışmaktadır. Fakat nafile! Sosyalistleri, devrimcileri ve Kürt halkını katlederek, Saraya biat etmeyenleri gözaltına alarak, tutuklayarak yaşadığı krizi aşamayacak ve halklarımızın birleşik mücadelesini engelleyemeyecektir.”

Aydın, “Parti üye ve yöneticilerimiz ve adalet arayanlar değil, Suruç, Amed, Ankara ve İstanbul katliamlarını planlayan ve tertipleyenler hesap vermelidir, yargılanmalıdır. ‘Suruç için Adalet Herkes İçin Adalet’ mücadelesi daha büyük bir kararlılık ve birleşik irade ile büyütülmelidir” dedi.

ANKARA

ESP Ankara İl Örgütü ise Yüksel Caddesi’nde basın açıklaması yaptı.

esp-ankara-protesto-2

Eyleme HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, HDP MYK Üyesi Berfum Çolak, HDP Ankara İl Eş Başkanı İbrahim Binici ile HDP, Devrimci Parti, SYKP, SODAP ve Kaldıraç üyeleri destek verdi.

Açıklama yapan ESP üyesi Hünkar Genç, gözaltı operasyonunun Saray gladyosu tarafından yönlendirildiğini belirterek, halkların adalet mücadelesinin hedef alındığını söyledi.

Gözaltı saldırısının aynı zamanda Kürt halkına, kadınlara, LGBTİ’lere, devrimcilere ve tüm sosyalistlere yönelik olduğunu vurgulayan Genç, tüm ezilenleri, demokrasi güçlerini dayanışmayı büyütmeye çağırdı.

HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, operasyon sırasında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın da evinin basıldığını ve hukuksuz bir şekilde arama yapıldığını hatırlattı. Gözaltı ve hukuksuzlukları kınayan Dora, “Özellikle 24 Temmuz’dan bu yana Türkiye’de bir savaş konsepti ve güvenlikçi politikalar devreye sokulmuştur. Bu güvenlikçi politikalar Türkiye’de hiç bir zaman barışı, demokrasiyi ve özgürlükleri getirmemiştir” dedi.

Türkiye halklarının kaygı içerisinde olduğunu kaydeden Dora şunları söyledi: “Demokratik siyasetin önünü açmamız gerekirken, HDP, DBP ve ESP’ye yönelik olarak gözaltılar tutuklanmalar olabildiğince devam etmektedir. Buradan bir kez daha iktidara seslenmek istiyoruz; bu tür güvenlikçi politikalar, bu ülkeye bir hayır getirmeyecek, demokratik siyasetin alanını daraltacaktır. Bu politikalardan derhal vazgeçilmelidir.”

Dora, Suruç’ta şehit düşen 33 devrimci başta olmak üzere Ankara ve Diyarbakır katliamlarında yaşamlarını yitirenleri andı, onları unutmayacaklarını vurguladı.

Eylemde, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Suruç için adalet, herkes için adalet”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı.

MERSİN

esp-mersin-protesto-1

ESP Mersin İl Örgütü üyeleri Özgür Çocuk Parkı’nda açıklama yaptı. “Baskılarınıza, gözaltılarınıza yenilmeyeceğiz. Hiç bir düşü yarım bırakmayacağız” pankartının açıldığı eyleme Devrimci Parti, SYKP, Kaldıraç, TÖPG, HDK ve HDP üyeleri de destek verdi.

Açıklama yapan ESP İl Temsilcisi Didar Gül, adalet talebini yineledi, bu mücadeeleyi büyütme çağrısı yaptı.

ADANA

esp-adana-protesto-1

ESP üyeleri Adana’da İnönü Parkı’nda açıklama yaptı. “Adalet mücadelemizi durduramayacaksınız. Gözaltılar serbest bırakılsın” pankartının açıldığı eylemde, “Baskılar, gözaltılar, tutuklamalar bizi yıldıramaz” ve “Gözaltılar serbest bırakılsın” sloganları atıldı.

Eyleme Eğitim Sen, HDK ve Halkevleri üyeleri de katıldı.

İstanbul’da HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın evininde aralarında olduğu 24 adrese gerçekleştirilen baskın sonucu 11 sosyalistin gözaltına alındığını hatırlatan Yunus Varlı, operasyonla halkların adalet mücadelesi ve talebinin hedef alındığını söyledi.

Suruç katliamının sorumlularının yargılanması için yürütülen kampanyayı hatırlatan Varlı, bu nedenle partilerinin hedef haline getirildiğini söyledi. Varlı, hiç bir baskı, gözaltı ve tutuklamanın kendilerini yıldırmayacağını, adalet mücadelesinden alıkoymayacağını vurguladı, tüm ezilenleri adalet mücadelesini büyütmeye çağırdı.

İSTANBUL

İstanbul’da sabah saatlerinde evlere yapılan baskınlarda 11 sosyalistin gözaltına alınması Sultangazi, Maltepe, Sancaktepe ve Bağcılar’da yapılan eylemlerle protesto edildi. Saray/AKP diktatörlüğününü saldırılarına rağmen adalet mücadelesini dört bir yanda sürdüreceklerini vurgulayan sosyalistler, “Diz çökmedik, diz çöktüremeyeceksiniz” dedi.

SULTANGAZİ

esp-gazi-protesto-2

Sultangazi’ye bağlı Gazi Mahallesi Cemevi önünde toplanan ESP üyeleri, “ESP umuttur, umut dimdik ayakta”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” “Bize gücünüz yetmez, biz kazanacağız”, “Suruç’u unutma unutturma”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı. Eyleme, DHF, Partizan, Sokak Kültür Merkezi, HDP ve TÖP-G üyeleri de destek verdi.

Açıklama yapan ESP Sultangazi İlçe Eşbaşkanı Ömer Ürper, sabaha karşı TMŞ polisleri tarafından evlere yapılan baskınlarda aralarında ESP İl Yöneticisi Ali Haydar Saygılı ile Limter-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Hilmi Toy’un da olduğu 11 sosyalistin gözaltına alındığını hatırlattı.

Gözaltı saldırısının öncelikli hedefinin halkların talebi olduğunu belirten Ürper, “Suruç için Adalet Herkes İçin Adalet” talebiyle yürütülen kampanya nedeniyle partilerinin hedef alındığını kaydetti. Ürper, “Gözaltı saldırıları halklarımızın adalet arayışını engelleyemeyecek ve adalet iradesini kıramayacaktır” dedi.

“Gözaltı terörü aynı zamanda faşist saray darbesine karşı mücadele eden halklarımıza karşı verilmiş bir gözdağıdır” diyen Ürper, tüm ezilenleri, devrimci ve sosyalistleri adalet mücadelesini büyütmeye çağırdı.

SANCAKTEPE

esp-sancaktepe-protesto-1

Sarıgazi’de ise Demokrasi Caddesi’nde açıklama yapıldı. Açıklamayı okuyan ESP’li Ümmühan Özdemir, gözaltı saldırısının söz, eylem ve örgütlenme özgürlüğü için mücadele edenlere, direnenlere yönelik bir saldırı olduğunu kaydetti.

Saray’ın, kendisine karşı olan herkesi düşman gördüğünü ve saldırdığını belirten Özdemir, “Saldırı, Saray’a ve savaşa karşı olan onurlu akademisyenlere, gazetecilere, aydınlara, yazarlara, can ve kan pahasına kahramanca direnen Kürt halkına, kadınlara, LGBTİ’lere, devrimcilere, sosyalistlere karşı yürütülen faşist saldırganlığın bir devamıdır” dedi.

Özdemir şunları söyledi: “Dünyada tecrit olan ve yalnızlaşan, Ortadoğu’da forsu sönen, Suriye’de batağa saplanan, Rojava’da yenilen Saray iktidarı krizini daha fazla saldırarak aşmaya çalışmaktadır. Fakat nafile! Sosyalistleri, devrimcileri ve Kürt halkını katlederek, Saraya biat etmeyenleri gözaltına alarak, tutuklayarak yaşadığı krizi aşamayacak ve halklarımızın birleşik mücadelesini engelleyemeyecektir.”

HDP, DHF, Partizan, Aka-Der, BDSP, Halkevleri, Mücadele Birliği, EMEP üyeleri de eyleme destek verdi.

MALTEPE

esp-gulsuyu-protesto-1

ESP üyeleri Maltepe’de Gülsuyu Mahallesi’nde eylem yaptı. Heykel Meydanı’nda yapılan eyleme HDP ve Partizan üyeleri de destek verdi.

İdil Özbek, AKP/Saray diktatörlüğünün partilerine ve toplumun tüm kesimlerine yönelik sürdürdüğü saldırılarına karşı birleşik mücadelenin büyütülmesi gerektiğini vurguladı.

“Tüm demokrasi güçlerini politik özgürlüklere karşı geliştirilen bu saldırıyı sokakta yanıtlamaya, Saray faşizmine karşı omuz omuza mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz” diyen Özbek, gözaltına alınan ESP yönetici ve üyelerinin serbest bırakılmasını istedi.

BAĞCILAR

esp-bagcilar-protesto-1

ESP Bağcılar İlçe Örgütü üyeleri, Yenimahalle Yürüyüş yolunda bir araya geldi. Eylemde, “Suruç’tan bugüne dimdik ayaktayız. Gözaltılar serbest bırakılsın” pankartı açıldı.

Eyleme DHF, Birleşik Haziran Hareketi ve SODAP da destek verdi.

Açıklama yapan ESP İl Yöneticisi İlhan Arslan, “Bu saldırı Saray’a ve savaşa karşı olan onurlu akademisyenlere, gazetecilere, aydınlara, yazarlara, can ve kan pahasına kahramanca direnen Kürt halkına, kadınlara, LGBTİ’lere, devrimcilere, sosyalistlere karşı yürütülen faşist saldırganlığın bir devamıdır” dedi.

Tüm demokrasi güçlerini Saray faşizmine karşı dayanışma ve mücadeleyi büyütmeye çağıran Arslan, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi. Arslan, “Parti üye ve yöneticilerimizi değil Suruç, Amed, Ankara ve İstanbul katliamlarının faillerini yargılayın” dedi.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) adına konuşan Ceren Çoban, SKM Genel Sözcüsü Fadime Çelebi ve ESP İstanbul İl Başkanı Çiçek Otlu hakkında arama kararı olduğunu hatırlattı.

Çoban, “Bizlere Suruç’ta diz çöktüremeyenler, bu operasyonlarla çöktüremeyecek. Bizler katliamcı zihniyeti vahşet bodrumlarından, Kürdistan’daki katliamlardan tanıyoruz. Onlarda bizi Gezi direnişinden, örgütlü mücadelemizden isyanımızdan tanıyorlar. 33’lerin yoldaşı olan bizleri yıkamayacaklar. Çünkü Umut dimdik ayakta” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir