ESP’den dayanışma çağrısı: Saray faşizmine karşı omuz omuza mücadele!

ESP Genel Merkezi, İstanbul’da parti üye ve yöneticilerinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi, saldırının öncelikli hedefinin halkların adalet arayışını durdurmak olduğunu kaydetti. ESP, tüm devrimci, sosyalist ve demokratik güçlere dayanışma, saldırıyı sokakta yanıtlama ve Saray faşizmine karşı omuz omuza mücadele çağrısı yaptı.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Merkezi, bu sabah İstanbul’da yapılan ev baskınlarında parti üye ve yöneticilerinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

ESP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, gözaltı terörünün faşist Saray darbesine karşı mücadele edenlere verilmiş bir gözdağı olduğu belirtildi. TMŞ ve özel harekat polislerinin İstanbul İl Başkanı Çiçek Otlu ve SKM Genel Sözcüsü Fadime Çelebi’nin de evlerine baskın düzenlediğine dikkat çeken ESP Genel Merkezi, parti üye ve yöneticileri Ali Haydar Keleş, Hilmi Toy, Adar Temel, Ferhat Karakaya, Emrah Görtaş, Taner Taş, Hüseyin Şahin, Alican Albayrak, Sidar Balsever, Mehmet Salih Çekim ve Aykut Kaplan gözaltına alındığını hatırlattı.

“Adalet mücadelemizi durduramayacaksınız” denilen açıklamada, dayanışma çağrısı yapıldı.

‘SALDIRININ HEDEFİ ADALET ARAYIŞINI DURDURMAKTIR’

ESP Genel Merkezi polis baskınlarını şu şekilde değerlendirdi: “Saray gladyosu tarafından yönlendirildiği açık olan partimize yönelik bu saldırının öncelikli hedefinde halklarımızın adalet arayışı durmaktadır. ‘Suruç için adalet herkes için adalet’ talebi ile mücadele yürüten partimiz hedef haline getirilmiştir. Suruç’ta 33 düş yolcusunun katledilmesi ile ilgili dava dosyasında gizlilik kararının kaldırılması, Suruç’un Amed ve Ankara katliamları ile bağının açığa çıkarılması, Suruç katliamının sorumlularının yargılanması talepleri ile yürütülen kampanya engellemeye çalışılmaktadır. Fakat gözaltı saldırıları halklarımızın adalet arayışını engelleyemeyecek ve adalet iradesini kıramayacaktır.”

Gözaltı terörünün aynı zamanda Saray darbesine karşı mücadele edenlere verilmiş bir gözdağı niteliği taşıdığını kaydeden ESP Genel Merkezi, “Söz, eylem ve örgütlenme özgürlüğü için mücadele edenlere, direnenlere yönelik bir saldırıdır. Saraya karşı olan herkesi düşman gören ve saldıran AKP iktidarı toplumsal mücadele dinamiklerine gözdağı veriyor. Bu saldırı Saray’a ve savaşa karşı olan onurlu akademisyenlere, gazetecilere, aydınlara, yazarlara, can ve kan pahasına kahramanca direnen Kürt halkına, kadınlara, LGBTİ’lere, devrimcilere, sosyalistlere karşı yürütülen faşist saldırganlığın bir devamıdır” ifadelerini kullandı.

‘SARAY FAŞİZMİNE KARŞI OMUZ OMUZA MÜCADELE ÇAĞRISI’

AKP-Saray iktidarının yenildikçe saldırganlaştığını vurgulayan ESP Genel Merkezi, “Dünyada tecrit olan ve yalnızlaşan, Ortadoğu’da forsu sönen, Suriye’de batağa saplanan, Rojava’da yenilen Saray iktidarı krizini daha fazla saldırarak aşmaya çalışmaktadır. Fakat nafile! Sosyalistleri, devrimcileri ve Kürt halkını katlederek, Saraya biat etmeyenleri gözaltına alarak, tutuklayarak yaşadığı krizi aşamayacak ve halklarımızın birleşik mücadelesini engelleyemeyecektir” diye kaydetti.

ESP Genel Merkezi, gözaltı saldırısına karşı tüm demokrasi güçlerine çağrı yaptı, “Partimize yönelik bu saldırı karşında tüm devrimci, sosyalist ve demokratik güçleri partimizle dayanışmaya, faşizme karşı birleşik mücadele yürütmeye çağırıyoruz. Tüm demokrasi güçlerini politik özgürlüklere karşı geliştirilen bu saldırıyı sokakta yanıtlamaya, Saray faşizmine karşı omuz omuza mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz” diye kaydetti.

‘ADALET ARAYANLAR DEĞİL, KATLİAMCILAR HESAP VERMELİ’

Gözaltına alınan parti üye ve yöneticilerinin derhal serbest bırakılması gerektiğini kaydeden ESP Genel Merkezi açıklamanın devamında “Parti üye ve yöneticilerimiz ve adalet arayanlar değil, Suruç, Amed, Ankara ve İstanbul katliamlarını planlayan ve tertipleyenler hesap vermelidir, yargılanmalıdır. ‘Suruç için adalet herkes için adalet’ mücadelesi daha büyük bir kararlılık ve birleşik irade ile büyütülmelidir” ifadelerine yer verdi.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir