HDP: 15-16 Haziran’ı anlamak günümüzü anlamaktır

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Serpil Kemalbay, 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’ne ilişkin yaptığı açıklamada, işçi direnişinde yaşamını yitiren işçileri andı, “15-16 Haziran’ı anlamak günümüzü anlamaktır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Serpil Kemalbay, 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’ne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nde yaşamını yitiren 5 işçiyi anan Kemalbay, “15-16 Haziran’ı anlamak günümüzü anlamaktır” dedi. Günümüzdeki gelişmeleri andıran o dönemi hatırlamanın önemine dikkat çeken Kemalbay, şöyle dedi: “60’lı yıllarda dünyada yükselen sınıfsal ve ulusal kurtuluş mücadeleleri Türkiye’de de etkisini göstermeye başlamıştı. Türkiye İşçi Partisi, 1965 genel seçimlerinde yüzde 3 oy alarak 15 milletvekili ile parlamentoya girmişti. 1967’de Kurulan DİSK ise işçi sınıfı içerisinde devlet güdümlü Türk-İş’ten farklı olarak mücadeleci sendikal duruşu ile çekim merkezi olmaya başlamıştı. Bu tabloyu içine sindiremeyen dönemin iktidarı AP ve muhalefeti CHP birlikte hareket ederek, Anayasa’yı ihlal etmek pahasına, çalışma yaşamını ve sendikal mevzuatı, İş Yasası ve Sendikalar Yasası‘nı değiştiren ve DİSK’i etkisizleştiren yasal düzenlemelere gitmişlerdi. Yapılan itirazlar sonucu, 1972 yılında, Anayasa’ya aykırı olan bu düzenlemeler iptal edilmişti.”

“15-16 Haziran’da yaşananlar günümüzü anlamak için bize ışık tutmakta, önemli dersler içermektedir” diyen Kemalbay, bugün Saray-AKP iktidarının saldırılarının sadece HDP’ye yönelik değil, başta işçiler, emekçiler olmak üzere toplumun tüm ezilen kesimlerini hedef aldığını kaydetti. Savaş ve yıkım politikaları nedeniyle halka yönelik insanlık suçlarıın sürdüğünü ifade eden Kemalbay, “Emeğe karşı çıkarılan ve çalışma hayatını güvencesiz hale getiren yasalara ve iktidara karşı demokratik direniş hakkını kullanan sendikal yapılara, emek örgütlerine baskılar ve saldırılar her geçen gün artmaktadır” dedi.

Kemalbay, “İnanıyoruz ki, 15-16 Haziran’ı anlayanlar, günümüzde partimize yönelik tasfiye girişimini de kavrayacaktır. 15-16 Haziran direnişinin 46. yıldönümünde, tüm emek ve demokrasi güçlerinin yan yana gelerek Saray darbesine karşı demokratik direniş hakkını kullanmaları için toplumsal muhalefete çağrılarımızı yineliyoruz” diye belirtti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir