HDP Yüksekdağ’ın evinin basılmasına tepki gösterdi

HDP Merkez Yürütme Kurulu, ESP üye ve yöneticilerin yanı sıra HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın evinin basılmasını kınadı. HDP, Yüksekdağ’ın evinin basılmasına tepki göstererek, “Geçerli tek hukuk ‘Saray hukuku’ olmuştur” dedi.

HDP, Yüksekdağ’ın evinin basılmasına tepki göstererek, “Geçerli tek hukuk ‘Saray hukuku’ olmuştur” dedi. HDP, “Saray-AKP iktidarının bu politikalarına karşı özgürlük, eşitlik, barış ve demokrasi mücadelesi güçlenerek sürdürülecektir” mesajını da verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ’ın evinin basılması ve gözaltı ile tutuklamalara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“HDP’ye yönelik hukuksuz saldırılara her gün yenileri ekleniyor. Yargıya her gün talimatla operasyon yaptıran Saray ve hükümeti, hukuksuzluğunu her alanda sürdürüyor” vurgusunda bulunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

‘SARAY HUKUKU!’

“Bugün sabah saatlerinde Eş Genel Başkanımız ve Van Milletvekilimiz Figen Yüksekdağ’ın İstanbul’daki evi güvenlik güçleri tarafından hukuksuz bir şekilde basılmıştır. Bu adres Eş Genel Başkanımızın bildirilmiş ve kullandığı ikametgahı olmasına rağmen, polis hukuksuz bir şekilde bu baskını gerçekleştirmiştir.

Bu hukuksuzluğu ve fütursuzluğu asla kabullenmiyoruz ve kınıyoruz. Türkiye’de iktidar artık hiçbir evrensel ve demokratik hukuk ilkesine bağlı davranmıyor. Geçerli tek hukuk ‘Saray hukuku’ olmuştur.

Bu baskını yapanlar ve emrini verenler hakkında derhal soruşturma açılmalıdır. Bu konuda suskun kalan diğer muhalefet partilerinin milletvekilleri ve yöneticileri, bu uygulamaların günü geldiğinde kendilerine de kullanılacağını bilmeliler.”

SİYASİ SOYKIRIM OPERASYONLARI

Öte yandan birçok ilde üye ve yöneticilerine, sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerine yönelik soruşturma, gözaltı ve tutuklamaların sürdüğüne dikkat çekilen açıklamada, “Bileşenimiz olan siyasi partilere, kurumlara, belediyelere yönelik baskı ve saldırılara her gün bir yenisi ekleniyor. Yine bugün Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin (ESP) merkezi ve yerel düzeydeki yöneticilerine ve Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) yöneticilerine yönelik gözaltı uygulamaları da bunun bir örneğini oluşturuyor” denildi.

HDP, hukuk dışı operasyonların Saray’dan gelen talimatlarla gerçekleştiğine işaret ederek, şunları da ifade etti:

YARGI MENSUPLARINA ÇAĞRI

“Saray, partimizi, yöneticilerimizi ve milletvekillerimizi, bileşenlerimizi hedef göstererek bizleri demokratik siyaset alanının dışına itmeye çalışıyor.

Saray-AKP iktidarının talimatları ile hareket eden yargı mensuplarına ve bürokratlara bir kez daha çağrıda bulunuyoruz: Evrensel ve demokratik hukuk kurallarına, Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelere uygun olmayan tüm davranışlarınızın hesabı, uluslararası ve ulusal yargı önünde sorulacaktır. Unutmayın, dün baş tacı edilen kimi savcı ve hakimler, bürokratlar bugün vatan haini ilan edilmişlerdir. Şunu bilin ki, bugünkü hukuksuzlukları yapanları yarın koruyacak bir zırh olmayacaktır.

‘KARARLIYIZ’

Bu tür baskılar ve uygulamalarla demokrasi ve barış güçlerinin, HDP’nin ve birlikte hareket ettiği kurum ve bileşenlerin mücadele kararlılığı geriletilemez. Saray-AKP iktidarının bu politikalarına karşı özgürlük, eşitlik, barış ve demokrasi mücadelesi güçlenerek sürdürülecektir.”

 

 

 
One thought on “HDP Yüksekdağ’ın evinin basılmasına tepki gösterdi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir