Aileler: Adalet için bir araya gelelim

Gezi, Roboskî, Ankara ve Suruç aileleri, adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini belirtti, adalet isteyen herkese bir araya gelme çağrısı yaptı.

Gezi şehidi Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, 10 Ekim’de Ankara’da katledilen Sarıgül Tüylü’nün eşi Celalettin Tüylü, Roboskî’de katledilen Erkan Encü’nün babası Mehmet Encü ve Suruç’ta katledilen Polen Ünlü’nün ağabeyi Doğukan Ünlü, adalet isteyen herkese mücadeleleri birleştirme çağrısı yaptı, “Ancak mücadelemizi birleştirirsek, adaleti sağlayabiliriz” dedi.

‘ANADOLU’NUN HER KÖŞESİNDE ADALET İSTEMELİYİZ’

Baba Sami Elvan, üç yıldır dava bile açılmadığını belirtti, “Sadece Berkin’in değil. Ahmet Atakan’ın davası da açılmadı. Abdullah Cömert’in katili Diyarbakır’da öldürmeye devam ediyor. Ethem’in katili dışarıda. Mehmet Ayvalıtaş davasında da bir adalet çıkmayacak gibi görünüyor. Gezi direnişi sırasında gözlerini kaybeden, yaralanan gençlerin şikayetlerinin hiçbirisi hala davaya dönüşmedi” diye konuştu.

Ankara ve Suruç aileleri ile bir araya gelmenin önemine dikkat çeken Elvan, “Sadece büyük şehirlerde adalet arıyoruz. Yandaş medya sesimizi duymuyor, duyduğunda da çarpıtıyor. Anadolu’nun her köşesinde adalet istemeliyiz. Aileler olarak bir araya gelerek, Türkiye’nin neresi olursa olsun sesimizi duyurmalıyız. Bu hukuksuzluğu herkese anlatmalıyız. Şehit aileleri olarak derneklerimizle örgütlenerek bir araya gelirsek, adaleti sağlayabiliriz” dedi.

‘ÇOCUKLARIMIZA BİR SÖZ VERDİK’

2011 yılında Roboskî’de katledilen Erkan Encü’nün babası Mehmet Encü, çocuklarını katledenlerin adaletin önünde hesap vermesi için 5 yıldır çalmadık kapı bırakmadıklarını belirtti. Encü, “Ancak bugüne kadar bizim için tek bir adım atılmadı” dedi. Katillerin yerine adalet isteyen ailelerin yargılandığına dikkat çeken Encü, “Katliamlar da sürüyor. İki hafta önce Roboskî sınırında, amcamın oğlu ile yakın bir akrabamı kaybettim. Aynı bölgede bizim çocuklarımız öldürülmüştü” diye konuştu.

Adalet isteyen herkese birleşme çağrısı yapan baba Encü şunları söyledi: “Biz hakkımız olan bir şeyi, adaleti istiyoruz. Ama 5 yıldır Roboskî’ye adalet gelmedi. Birleşirsek adalet yerini bulacaktır. Biz çocuklarımız katledildiği bir söz verdik. Adalet gelmeden katillerin peşini bırakmayacağız. Adaletin peşindeyiz” dedi.

‘SONUNA KADAR ADALETİ ARAYACAĞIZ’

10 Ekim’de Ankara’da katledilen Sarıgül Tüylü’nün eşi Celalettin Tüylü de, katliamında Emniyet Müdürlüğü’nden MİT’e kadar sorumlu olan kim varsa yargılanması için mücadele ettiklerini belirtti. Ankara’da yakınlarını kaybedenler olarak 10 Ekim Dayanışma Derneği’ni kurduktan sonra beraber hareket etmeye başlatıklarını hatırlatan Tüylü, “Bu ülkede hep beraber yaşıyorsak, hep beraber ölüyorsak, bu halkı da hep beraber ayağa kaldıracağız, hep beraber adaleti sağlayacağız” diye konuştu.

Suruç’tan Dilek Doğan’a kadar herkes için adalet istediklerini belirten Tüylü, “Gücümüzü yanımızdaki yoldaşlarımızdan alacağız. Sonuna kadar adaleti arayacağız” dedi.

‘SURUÇ İÇİN ADALET HERKES İÇİN ADALET’

20 Temmuz 2015 tarihinde Suruç’ta kardeşi Polen Ünlü’yü kaybeden Doğukan Ünlü, ABD’nin Orlando kentinde yaşanan katliamı hatırlattı, “Katledilenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum. Onların acılarını paylaşıyoruz. Orlando katliamı da yaşadığımız katliamın bir benzeriydi” diye konuştu.

Suruç soruşturmasında dosya üzerindeki gizlilik kararının devam ettiğine ve herhangi bir ilerleme sağlanmadığına vurgu yapan Ünlü şunları söyledi: “Tüm kamu görevlilerinin yargılanması için yaptığımız başvuru sonuçsuz kaldı. Sadece Suruç İlçe Emniyet Müdürü hakkında dava açıldı. Senelerdir izlediğimiz bir tiyatro oyunu ile yine karşı karşıyayız. Katliamın asıl sorumluları hakkında soruşturma bile açılmıyor. Göstermelik bir dava açıyor. O bile olması gerektiği sonuçlanmıyor. Toplamda karşımıza kocaman bir adaletsizlik çıkıyor.”

Adaletin sağlanması için mücadelelerin ortaklaşması gerektiğini vurgulayan Ünlü şöyle konuştu: “Yapmamız gereken, adalet arayan biz ailelerin, dışımızdaki milyonlarla bir araya gelmesidir. Yan yana durmaktan başka yolumuz yok. Mücadeleyi birlikte yükseltmek önemli. Bu katliamların zeminini hazırlayan ya da planlayan siyasal iktidara karşı mücadeleyi büyütmenin de adalet mücadelesinin en önemli yönü olduğunu düşünüyorum.”

SGDF’nin “Suruç için adalet, herkes için adalet” sloganıyla başlattığı kampanyayı hatırlatan Ünlü, aileler olarak kampanyanın bir parçası olduklarını söyledi ve ekledi: “Biz Suruç aileleri olarak adalet isteyen herkesle yan yana gelmek istiyoruz. Adalet arayanları yan yana getirmek istiyoruz. Ben gelecekten umutluyum. Adalet mücadelemizin kazanacağına, bu katliamın hesabının sorulacağına inanıyorum.” (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir