Baba Elvan: Adalet bir gün yerini bulacak umudumuz var

Berkin’in yoğun bakımda 269 gün süren yaşam mücadelesinin halklara bir mesaj olduğuna dikkat çeken baba Sami Elvan, adaletin bir gün yerini bulacağına olan umudunu kaybetmediğini belirtti, “Adaletin peşini asla bırakmayacağız” dedi.

Berkin Elvan, üç yıl önce 16 Haziran günü, polis tarafından başından vuruldu. Hastaneye götürüldüğünde kalbi durmuştu. Doktorlar, 52 dakika sonra kalbini yeniden çalıştırdı. Berkin 269 gün yoğun bakımda ölüme direndi. Berkin’in direnişinin halklara bir mesaj olarak yorumlayan baba Sami Elvan, “Biz de adalet aramaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Biliyoruz ki, çocuklarımızın kanı yerde kalmayacak” dedi.

Berkin Elvan Haziran ayaklanmasının en küçük şehidi oldu. 16 Haziran 2013 tarihinde Okmeydanı’ndaki evinden bakkala ekmek almak için çıktı. Ancak polisler tarafından gaz bombasıyla başından vuruldu. Vurulduğunda henüz 13.5 yaşında olan Berkin, 269 gün boyunca yaşam mücadelesi verdi, ölüme direndi. Berkin, 11 Mart 2014 günü sabah saatlerinde hayata veda etti.

Berkin Elvan ve ailesi, son üç yıldır sürekli siyasi iktidarın, özellikle de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hedefinde olurken, yürütülen soruşturmada hiçbir gelişme sağlanmadı.

‘GÖRÜNTÜLERİ İZLEDİM, BERKİN’İ VURAN POLİS BELLİ’

Üç yıldır adaletin sağlanmadığına dikkat çeken baba Sami Elvan, “Vuranlar çok belli. Umuyorum ki bugün olmasa yarın, yarından da yakın yargılanacaklar” dedi.

Jandarma Kriminal Laboratuvar’daki görüntüleri izlediğini hatırlatan Elvan şunları söyledi: “O görüntülerde Berkin’i vuran polis çok net görülüyor. Basında ismi E. Yıldız olarak çıkan polis, ilk ateşi açan polis. Ancak Berkin’i vuran ise yanındaki kolu sarılı polis. Görüntülerde bu çok net görülüyor. Basında E.Y. ismi çıktı. Ancak Berkin’i vuran polisin ismi bilinçli bir şekilde açıklanmıyor. Ama ben inanıyorum ki, çok kısa bir süre sonra açıklanacak. Çünkü artık kaçacak yerleri yok.”

Adalet arayışından asla vazgeçmeyeceklerinin altını çizen baba Elvan, “O gün amaçsız bir şekilde çocuğuma silah çekiyorlar. Bir çocuğu vurdular. Bu nedenle vuran polisin ismini saklıyorlar. Elbette, o polisin ismi açıklansa dahi, ceza almayacağını biliyorum. Ancak, evine gittiğinde çocuğu ile karşılaştığında çocuğu diyecek ki, ‘Baba Berkin Elvan’ı sen mi vurdun?’ Bu ona en büyük ceza olacak” dedi.

10 Ekim Ankara Katliamının da tanığı olduğunu hatırlatan baba Elvan, “Bu ülkeye adalet ancak, halkın iktidarı gelirse gelir. Ancak o zaman bu katiller yargılanır” diye konuştu.

‘KESİNLİKLE UMUTSUZ DEĞİLİM’

Baba Sami Elvan, umutsuz olmadığının altını çizdi ve ekledi: “Kesinlikle umutsuz değilim. Örneğin Gezi’yi yaşadık. Gezi’nin yakın bir zamanda yeniden olacağını düşünüyorum. Çünkü, bugün, Gezi dönemindekinden daha çok hukuksuzluk, daha çok katliam var. 7 Haziran’dan sonra toplu katliamlar yaşanmaya başlandı. İnanıyorum ki, bunlar kendi sonlarını hazırlıyor. Kendi bindikleri dalı kesiyorlar. Bu böyle gitmez.”

Reyhanlı, Suruç ve Ankara başta olmak üzere tüm katliamların sorumlusunun siyasi iktidar olduğunu belirten baba Elvan, “Bunların en kısa sürede yargı önüne çıkacağına yürekten inanıyorum. İnanıyorum, bizim çocuklarımızın kanı yerde kalmayacak” dedi.

Berkin’in 269 günlük direnişinin halklara da bir mesaj olduğunun altını çizen Elvan, “Berkin bize ‘Ben sizin için, halkım için direniyorum’ mesajını verdi. ‘Siz de kendinize çeki düzen verin’ dedi. Bu nedenle biz de adaletin peşini asla bırakmayacağız” diye konuştu. (ETHA)

berkin elvan-anma-gezi sehitleri

 
One thought on “Baba Elvan: Adalet bir gün yerini bulacak umudumuz var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir