Berkin Elvan anıldı: 1090 gün geçti adalet yerini bulsun

Gezi Şehit ve Gazileri Platformu ile Elvan ailesi, polisin attığı gaz fişeğiyle vurularak yaşamını yitiren Berkin Elvan’ı vurulduğu yerde andı. Burada yapılan açıklamada katillerin bilerek gizlendiği belirtilerek, adalet mücadelesinin süreceği vurgulandı.

Gezi direnişi sırasında 16 Haziran 2013 tarihinde polisin attığı gaz fişeği ile vurulan ve 269 günlük yaşam mücadelesini kaybeden Berkin Elvan vurulduğu yerde anıldı.

Gezi Şehit ve Gazileri Platformu ile Elvan ailesinin düzenlediği anmaya, Gezi şehidi Mehmet Ayvalıtaş’ın ailesi, Cumartesi Anneleri ve çok sayıda kişi katıldı.

“Berkin’in hesabı sorulacak”, “Berkin için adalet için” sloganlarının atıldığı anmada, ortak açıklamayı Gezi Şehit ve Gazileri Platformu’ndan Volkan Kesanbilici okudu. Berkin’in vurulmasının üzerinden 1090 gün, ölümünün üzerinden ise 827 gün geçtiğini hatırlatan Kesanbilici, bu süreçte kamuoyununun tüm tepkilerine rağmen soruşturmada hiçbir ilerleme sağlanamadığını belirtti. Kesanbilici, siyasi iktidarın baskısıyla adliye ve emniyetin soruşturmayı sürüncemede bıraktığını ve keyfi olarak bilgi paylaşmadığını belirtti.

Önce yok denilen sonra orataya çıkan görüntülerle gaz fişeği atan silahları tutan iki polis ve amirlerin tespit edildiğini kaydeden Kesanbilici, buna rağmen emniyetin isimleri, savcıya iletmediğini söyledi.

Hiçbir taleplerinin yerine getirilmediğine dikkat çeken Kesanbilici,savcının bu isimleri emniyetten talep etmesi durumunda iddianamenin hazırlanacağına ve dava açılacağına inandıklarını ifade etti. Berkin Elvan’ın yanı sıra Gezi şehitlerinden Ahmet Atakan ve yine çok sayıda Gezi gazisinin soruşturmasında da ilerleme sağlanamadığını belirten Kesanbilici, “Mahkeme yok. Adalate yok. Soruşturmalar zaman aşımı ve cezasızlık kıskacında” dedi. Ankara’da İstanbul’da, Diyarbakır’da katlediliyor. Bu kan bu gözyaşı dinsin artık. Bombalar, silahlar sussun. Adil bir yargılama ve sorumluların cezalandırılmasını istiyoruz” dedi.

Ardından Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan söz aldı. Berkin yaşamını yitirdiğinden bu yana aynı acıları her gün yaşadıklarını belirten baba Elvan, adaletin yerini bulması için basına büyük görev düştüğünü söyledi. Dönemin Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Emri ben verdim” açıklamasını hatırlatan Elvan “Cumhurbaşkanının yargılanmasını istiyorum. Benim mücadelem sadece Berkin için değil hepiniz için” dedi.

Anne Gülsüm Elvan da açıklama yaparak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Anne olmayan kadın eksiktir, yarımdır” sözlerini hatırlattı. Anne Elvan, “Anne olmayan kadın yarım değildir. Çocuğumu benden alarak beni yarım bıraktınız” dedi.

Anma Berkin’in vurulduğu yere karanfil bırakılmasıyla sona erdi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir