Buldan: Bu acıyı biliyorum; Külter’i serbest bırakın!

Yıllar önce eşini faili beli cinayette kaybeden Meclis Başkanvekili Pervin Buldan, 21 gündür kendisinden haber alınamayan Hurşit Külter’in serbest bırakılması için çağrısını yineledi. Yıllarca yaşadığı acıyı hatırlatan Buldan, “Bu acıyı bilen birisi olarak, Külter ailesinin ne durumda olduğunu tahmin ediyorum. Çok büyük bir acı” diye seslendi.

Meclis Başkanvekilliği görevini yürüten HDP’li Pervin Buldan, 21 gün önce gözaltına alınıp bir daha kendisinden haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter için bu kez acılı bir kayıp eşi olarak devlete seslendi. Eşi Savaş Buldan’ı 2 Haziran 1994 tarihinde devlet güçleri tarafından kaçırıp katledilen Pervin Buldan, yaşadığı acının ne demek olduğunu dile getirerek, Külter’in serbest bırakılmasını yineledi.

‘Acıyı tahmin ediyorum’

Külter’in kaybedilmeye çalışıldığını belirten Buldan, “Gerek medya, gerek Meclis’te olsun birçok kampanya başlattık. Ancak günlerdir sonuç alamıyoruz. Bu acıyı bilen birisi olarak, Külter ailesinin ne durumda olduğunu tahmin ediyorum. Çok büyük bir acı. Bir an önce serbest bırakılmalı” çağrısı yaptı.

‘Beyaz toroslar gelir’ demişlerdihursit kulter-2-sirnak-kaybedilme copy

90 yıllar da idari bir pratik olarak zorla kaybetme, infaz, faili beli cinayetlerin yaşandığını ancak günümüze kadar hiçbir şeyin değişmediğini dile getiren Buldan, 7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde AKP tarafından “biz gidersek beyaz toroslar gelir” açıklamalarını hatırlattı.

‘Umut ediyorum…’

Acıyı yaşamış biri olarak devlete seslenen Buldan, şöyle devam etti: “Aslında bu söylem AKP hükümetinin kayıpları tekrardan başlatacağının bir işaretiydi. Tek başlarına iktidar olmalarına rağmen bunu gündemlerine aldılar. Görgü tanıkları var ancak Külter’den haber alamıyoruz. Bir kayıp yakını olarak Külter’in akıbetinin kötü sonuçlanmamasını umut ediyorum. Türkiye’de artık bu tür kötü olaylar yaşanmamalıdır. Bu olaylara karşı büyük bir mücadele verilmiştir. Hurşit Külter arkadaşımızın serbest bırakılmasını istiyoruz.”

Yıllardır Galatasaray Meydanı’nda sesleniyor

Pervin Buldan, eşini kaybettikten sonra 585 haftadır yakınlarını arayan Cumartesini Anneleri‘ne katıldı, kaybedilenlerin akıbetini Galatasaray Meydanı’nda sordu. Kayıp yakınlarının içinde bulunduğu Mağdur Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin kuruluşuna öncülük ederek, mücadelesini sürdürdü. Daha sonra Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin kuruluşunda yer aldı. Ardından mücadelesine Kürt siyasi hareketinde devam etti, 2005 yılında Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi. (Deniz NAZLIM – DİHA)

Külter 19 gündür bulunamıyor: İnsanlığı karşı suç işleniyor

Baluken: Külter’in kaybettirilmesi hükümetin kararı

Gözaltında kaybedilmek istenen Külter için AİHM’e acil çağrı

Görgü tanığı: Hurşit Külter Şırnak Tümeni’nde tutuluyor

Tuncel: Sağ aldığınız Külter’i sağ istiyoruz

Cumartesi Anneleri 584.Hafta: Hurşit Külter Nerede?

İHD: ‘Hurşit Külter nerede?’

Gözaltına alınan Külter’den 4 gündür haber yok!

Hurşit Külter’in gözaltına alındığına tanık olanlar konuştu

Özel harekâtçılar Külter’in infaz edildiğini ileri sürdü

Şırnak Valiliği’nden iki gün sonra iki satırlık açıklama: “gözaltına alınmamıştır”

Kaybedilmek istenen Hurşit Külter’de ‘Savcılık sorumluluk almak istemiyor’

Baba Külter: Devlet oğlumun nerede olduğunu açıklasın

Özel harekattan ‘Külter elimizde’ mesajı.. Resmi kurumlar ise hala, gözaltını inkar ediyor.

Hurşit Külter’in son mesajı: Hakkınızı helal edin

Gözaltında kaybedilmek isteniyor: DBP’li Hurşit Külter için acil çağrı
2 thoughts on “Buldan: Bu acıyı biliyorum; Külter’i serbest bırakın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir