‘Eğer Suruç’a adalet gelirse Berkin’e de adalet gelecek’

SGDF, “Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyasının başlangıcını Berkin Elvan’ın vurulduğu yerde yaptığı basın açıklamasıyla verdi. Açıklama yapan SGDF’li Özge Doğan “Suruç için adalet Berkin için adalet istiyoruz. Eğer Suruç’a adalet gelirse Berkin’e de adalet gelecek çok iyi biliyoruz. Bu yüzden sesimizi birleştiriyoruz” dedi. Anne Gülsüm Elvan’da “Barış Anneleri, Cumartesi Anneleri birleşirsek barışı adaleti getireceğiz” dedi.

SGDF, “Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyasının başlangıcını Berkin Elvan’ın vurulduğu yerde yaptığı basın açıklamasıyla verdi.

Okmeydanı Cemevi önünde bir araya gelen SGDF üyeleri, “Berkin için adalet Suruç için adalet” yazılı pankart ile “Suruç için adalet Berkin için Adalet”, “Suruç’u unutma unutturma”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Katillerden hesabı gençlik soracak”, “Hepimiz Berkin’iz öldürmekle bitmeyiz” sloganlarıyla Berkin Elvan’ın vurulduğu yere yürüdü.

Eyleme Berkin Elvan’ın ailesi, Gezi Şehitleri ve Gazileri Platformu, Cumartesi Anneleri, Öğrenci Kolektifleri, ESP, Halkevi, DHF, EHP Gençliği ve SODAP üyeleri de katıldığı eylemde konuşan SGDF üyesi Özge Doğan, bir kentin yardım çığlığına tereddütsüz koşanların Suruç’ta Amara Kültür Merkezi’nde göz göre göre katledildiğini söyledi.

berkin-adalet-suruc-6

Suruç’un ardından onlarca katliamın yaşandığını yüzlerce insanın öldüğünü belirten Doğan, “İşte Suruç katliamı, böyle büyük bir savaş konseptini hayata geçirmek için gerçekleştirilmiş planlı ve organize bir katliamdır” dedi. Ortaya çıkan belgelerle başta siyasi iktidar olmak üzere yerel yönetimlerden emniyete katliamın gerçekleşeceğini herkesin bildiğini kaydeden Doğan, “Bu yüzden Suruç katliamı karartılmak isteniyor. Sorumlular yargılanmıyor dava dosyasında en ufak bir adım atılmıyor” dedi. Bu kampanya ile büyük bir adalet mücadelesini başlattıklarını ifade eden Doğan, bu adalet arayışının ancak diğer adalet arayışçılarıyla ile birleşirse başarıya ulaşacağını söyledi. Bu yüzden Berkin’in vurulduğu tarihte aynı yerde olduklarını kaydeden Doğan, “Berkin tıpkı 33 Düş Yolcusu gibi Gezi’nin çocuğuydu, kardeşimizdi. Suruç dosyası gibi Berkin’in dosyasını da karartmak istiyorlar. Bizler bu yüzden Suruç için adalet Berkin için adalet istiyoruz. Eğer Suruç’a adalet gelirse Berkin’e de adalet gelecek çok iyi biliyoruz. Bu yüzden sesimizi birleştiriyoruz” diye konuştu. 33 gün boyunca adalet eylemlerini sürdüreceklerini belirten Doğan, Soma, Roboskî, Hrant, Cizre, Cumartesi Anneleri ve tüm adalet arayışçıları için de adalet istemeye devam edeceklerini belirtti.

berkin-adalet-suruc-7

ESP’ye yönelik dün yapılan operasyonu hatırlatan Doğan, “Suruç ve herkes için adalet mücadelesi verenleri gözaltına alarak, tutuklayarak susturmaya çalışacaklar. Ancak bu adalet mücadelesini durduramayacaklar” dedi.

Ardından söz alan Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, “Eğer daha önce yaşanan katliamlarda aynen böyle sesimizi çıkartabilseydik ne Berkin vurulacaktı, ne Ankara ne Suruç ne Cizre olacaktı. Ama bundan sonra Barış Anneleri, Cumartesi Anneleri birleşirsek barışı adaleti getireceğiz. Sonuna kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir