‘Hepimiz Figen’iz alışın siyasetteyiz’

HDP Kadın Meclisi Yüksekdağ’ın İstanbul’daki evine polis baskını düzenlenmesini kınadı. HDP Kadın Meclisi, “Bu hukuksuzlukla eş genel başkanımız şahsında bizlere ve tüm kadınlara gözdağı verilmek istendiği açıktır. Hepimiz Figen’iz, alışın siyasetteyiz” dedi.

Ankara HDP Kadın Meclisi, dün sabah saatlerinde HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın İstanbul’daki evinin polislerce basılması ve SKM Sözcüsü Fadime Çelebi ile ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu’nun siyasi komplo düzenlenmek istenmesini protesto etti.

Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen kadınlar “Sarayın saldırıları kadınların iradesini yenemez, yaşasın kadınların birleşik mücadelesi” pankartı açtı, “Hepimiz Figen’iz alışın siyasetteyiz”, “Kadınlar yürüyor, mücadele büyüyor” dövizlerini taşıdı.

Eylemde açıklama yapan HDP Ankara Kadın Meclisi üyesi Nazlı Buket Yazıcı, “Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ’ın evine operasyon düzenlenmesi, halkların iradesini temsil eden milletvekillerinin haklarına da bir saldırıdır. Bu hukuksuzlukla eş genel başkanımız şahsında bizlere ve tüm kadınlara gözdağı verilmek istendiği açıktır” dedi.

HDP Kadın Meclisi: “Kadın dayanışması Saray’dan büyüktür”

ESP ve SKM’ye yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda kadınların özel olarak hedef alındığını belirten Yazıcı, “Saray hukuku, en temel evrensel hukuk kurallarını işletmeyerek toplumsal mücadele dinamiklerine gözdağı vermek, bizleri demokratik siyasetin dışına itmek istemektedir” diye ekledi.

Yazıcı’dan sonra söz alan HDP Ankara İl Eşbaşkanı Birsen Kaya ise, “Dün Türkiye siyasi soykırım operasyonlarının bir örneğini daha yaşadı. HDP’nin bileşeni olan ESP yöneticileri, genel başkan yardımcıları hakkında arama kararı çıkartıldı. Tam da bu dönemde ESP, SGD’nin başlattığı ‘Suruç İçin Adalet’ kampanyasına aktif destek sunacağını açıklamıştı. Suruç, Saray’ın savaş cuntasını ilan ettiği dönemdir. ESP tam bu dönemde eğer adalet gelecekse ilk önce Suruç ve diğer katliamların faillerinin açığa çıkarılmalı, yargılanmalıdır demek için bu kampanyada yer aldı. Bu operasyonlar bu adalet arayışına karşı yapılmıştır” diye konuştu. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir