İzmir’de bir lise daha bildiri yayınladı: Ortaçağcı gericiliğe karşı ayaktayız

İzmir Narlıdere’deki Mehmet Seyfi Eraltay Anadolu Lisesi öğrencileri, eğitimdeki gerici-baskıcı uygulamalara karşı yayımladıkları bildiride, “Liseli arkadaşlarımızın onurlu mücadelesini selamlıyor, ortaçağcı gericiliğe karşı omuz omuza olduğumuzu ilan ediyoruz” dedi.

İzmir Narlıdere’deki Mehmet Seyfi Eraltay Anadolu Lisesi öğrencileri, AKP’nin gerici uygulmalarına ve yandaş okul idarecilerine karşı yayımladıkları bildiride, “Liseli arkadaşlarımızın onurlu mücadelesini selamlıyor, ortaçağcı gericiliğe karşı omuz omuza olduğumuzu ilan ediyoruz” dedi.

Liselilerin ‘GEZİ’ dalgası: 12 Günde 52 Liseden Bildiri

Mehmet Seyfi Eraltay Anadolu Lisesi öğrencilerinin bildirisi şöyle: 

“Bizler Mehmet Seyfi Eraltay Anadolu Lisesi öğrencileri olarak, İstanbul Erkek Lisesi’ndeki arkadaşlarımızın başkaldırmasıyla başlayan sonrasında ülkenin diğer kentlerindeki liselere yayılan liseli arkadaşlarımızın onurlu mücadelelerini selamlıyor, Ortaçağcı Gericiliğe karşı omuz omuza mücadele ederek kazanacağımızı ilan ediyoruz.

Liselerde geçtiğimiz günlerde eğitimde gerici gidişe karşı bir isyan başladı. Bu isyan AKP hükümetinin başa geldiği günden beri içini boşaltmaya, bilimden uzaklaştırmaya ve gericileştirmeye çalıştığı eğitim sistemine karşı liselilerin isyanıdır. Okullara açılan mescitler, sözde seçmeli ders adı altında dayatılan zorunlu din dersleriyle eğitimin gericileştirilmesi, 14. Milli Eğitim Şurasıyla beraber laik, demokrat müdür ve müdür yardımcılarının idareden tasfiye edilip yerlerine yandaş idarecilerin getirilmesi, son olarak okullarda kutlu doğum haftaları adı altında bilime, laikliğe ve antiemperyalist Birinci Kurtuluş Savaşımızın önderi Mustafa Kemal’e azgınca saldırılmaya başlanması, kadını ikinci sınıf insan olarak gören, kadın bedenini metalaştıran zihniyetin eğitim kurumlarına hakim olması…

Daha onlarca neden sayılabilir haklı isyanımız için. Laikliği, bilimi, adaleti, eşitliği ağzına alan öğrencilere soruşturmalar açıldı. Uzaklaştırma ve daha başka cezalar vererek sindirmek istediler. Ama isyanımızın İstanbul’da başlayıp İzmir’e, Ankara’ya ve bir çok ilde yüzlerce okula yayıldığını görünce elleri ayakları birbirine dolandı. Medyayı engelleyemediler. Kimi liselerde arkadaşlarımıza baskı uygulamaya çalıştılar.

Eğer biz bu ülkenin gerici gidişatına başkaldırmazsak okullarımızı gericileştirirler. Biz bu gidişata başkaldırmazsak istedikleri gibi at koşturur hale gelirler okullarımızda, mahallelerimizde, ülkemizde… Biz bu gerici gidişe sessiz kalmayacağız. Ülkemizin ortaçağ bataklığına götürülmesine izin vermeyeceğiz. Direniş başladı ve büyüyor, daha da büyüyecek. Önüne geçemeyecekler. Bütün arkadaşlarımızı bu isyanı büyütmeye  ve mücadelemize omuz vermeye çağırıyoruz.” (Kaynak: Sol.Org)

Liseliler: Öfkemiz sisteme karşıdır
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir