Liseliler: Öfkemiz sisteme karşıdır

AKP hükümetinin eğitim politikalarına karşı isyanları katlanarak büyüyen liseliler, yaşanan süreci “Liselilerin Gezisi” olarak değerlendirdi ve öfkelerinin iktidarın eril, adaletsiz, piyasacı eğitim sistemine karşı olduğunu vurguladı.

AKP’nin eğitim politikalarına karşı isyan bayrağı açan liseli öğrencilerin tepkileri ülkenin dört bir yanına yayılmaya devam ederken, başlatılan imza kampanyasına ise, şu ana kadar 365 lise dahil oldu. İmza kampanyasına destek veren liseler arasında İmama Hatip Liseleri de bulunuyor. Liseler, art arda gelen tepkileri “birikmiş bir öfkenin patlaması” niteliyor ve Gezi direnişinin yarattığı dinamizmin devamı olarak görüyor.

‘Liselilerin Gezisi’

liseliler-geziAnkara Ege Anadolu Lisesi Öğrencisi Emir Parlak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendilerini provoke etmekle suçlamasını reddederek, “Açıklanan bildirileri Gezi direnişi ile bağdaştırdılar. Evet, aslında bu liselilerin Gezisidir” dedi. Liselilere yönelik baskıların, iktidarın korkusunun bir yansıması olarak değerlendiren Parlak, “Liseliler Gezide önemli bir potansiyele sahipti. Birçok liseden sokaklara döküldük. Bu süreçten sonra AKP, MEB’i devreye soktu ve okullarda yeniden yapılanma sürecine girildi. Müdürleri işten atıp, öğretmenleri görevden aldılar. Kendi kadrolarını yerleştirdiler. Aynı zamanda okulların disiplin idareleri de değişti. Dertleri, ileride gelişecek toplumsal bir harekete karşı liselileri sindirmekti. Açıklanan bildiriler tüm bunlara karşı birikmiş bir öfkenin sonucudur” diye konuştu.

Parlak, AKP’nin liselere yönelik yeni politikasını, okul-hapishane ikilemi üzerinden, “F tipini andıran liseler yaratıyorlar. Öğrencilerde psikolojik mahkum algısı yaratmak istiyorlar” şeklinde değerlendirdi ve bu algıyı kırmak için mücadele ettiklerini dile getirdi.

Liselilerin ‘GEZİ’ dalgası: 12 Günde 52 Liseden Bildiri

‘Ülkenin gündemini değiştirebiliyoruz’

Liselilere yönelik iktidarın baskısı arttıkça kendilerini daha da güçlü hissettiklerini vurgulayan Parlak, şöyle konuştu: “Ülkenin gündemini değiştirebileceğimizi gördük. Ve AKP hükümetinin öğrencilerde oluşturduğu özgüvensizliği kırabileceğimizi gördük. Bizleri baskılayarak sindireceklerini sanıyorlar ama şunu bilmeliler; eğitim politikaların bizlere dayatamazlar. Bu isyan dalgası büyüyecek bunu bilsinler. Liselerde oluşan öfke Türkiye toplumunun öfkesidir.”

‘Öfkemiz sisteme karşıdır’

Ankara Devlet Konservatuarı lise devresi öğrencisi Deniz Ünal ise şunları ifade etti: “4+4+4 eğitim sistemi ile birlikte baskılar arttı. Çocuk gelinlerin önü açıldı. Çocuk işçiler ölüme gönderildi. Erkek egemen ve cinsiyetçi bir dil bize dayatılmaya devam ediyor. Kadınların nasıl giyineceğine kadar karışmaya başladılar. AKP ile her şeyimize karışır oldular. Son dönemde okullarda yaşanan taciz olayları da bize nasıl bir eğitim sistemi verdikleri gösterdiler. Liselilerin öfkesi bize dayatılan bu sisteme karşıdır.”

Liselilerde GEZİ dalgası: “Karanlığa sırt dönme” dalga dalga büyüyor

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Akın Dalkıran ise, son süreç ile birlikte liselilerin yeni bir döneme girdiğini belirtti ve “Bu direniş daha da büyüyecek. Birçok yerde devamını göreceğiz” diye konuştu. (DİHA)

 

 
One thought on “Liseliler: Öfkemiz sisteme karşıdır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir