AKP’nin ‘beyaz torosları’ iş başında: Külter 22 gündür kayıp

Erdoğan tarafından görevinden azledilen Ahmet Davutoğlu’nun, geçen yıl sarf ettiği “beyaz toroslar dolaşacak” sözleri Şırnak’ta hayata geçirildi. Davutoğlu’nun tehdidi sonrasında, 22 gün önce gözaltına alınan DBP İl Yöneticisi Hurşit Külter’den haber alınamıyor.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, 20 Ekim 2015 tarihinde Wan’da yaptığı seçim konuşmasında, “AK Parti iktidardan indirilirse buralarda terör çeteleri dolaşacak, beyaz toroslar dolaşacak” tehdidi bugün hayata geçirilmiş durumda. Davutoğlu’nun tehditlerinden sonra, DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter, 27 Mayıs Cuma günü gözaltına alındı ve bir daha kendisinden haber alınamadı.

‘Kemik rengi plakasız Toros…’

90 yıllarda “zorla kaybetme”, “faili meçhul cinayet” ve “yargısız infazlar” ile Türkiye’nin gündemine oturan “Beyaz Toroslar” 1993-95 yılları arasında Cizir’de 21 kişinin katledilmesinden sorumlu emekli Albay Cemal Temizöz’ün de aralarında bulunduğu 8 sanığın yargılanıp aklandığı mahkeme tutanaklarına da yansımıştı. Davutoğlu’nun tehdit olarak kullandığı “beyaz toroslara” dair “Cizre Jitem Davası” dosyasında tanıkların anlatımında şöyle yer alıyor:

Ayşe Akyol: Kocam Abdurrahman Akyol öldürülmeden yaklaşık 1 sene önce, 3 gün boyunca ortadan kayboldu ve haber alamadık. Sonra araştırdığımızda JİTEM tarafından alındığını öğrendik. Yazın tatilinde Van’a gittiğimizde, evde olmadığımız bir esnada komşularımızın anlatımına Toros marka kemik beyazı bir araçla gelen şahıslar evimize kapıyı kırarak girmişler ve darmadağın etmişlerdi.

Abdülselam Binzet: Kardeşim Abdurrezzak Binzet’in ölümünden bir süre önce tekrar bir gece gözaltına alınmıştı, defalarca gözaltına alındığı halde bir suçu olmayışı nedeniyle her defasında serbest bırakıyorlardı. En son gözaltına alındığında çok yoğun şekilde işkence yapılmıştı. O dönemde kardeşimin evinin etrafında öldürülmeden önce iki beyaz Toros dolaşmış, mahalledekiler görmüş.

Mesut Efelti: 37 gün önce tanımadığımız iki taksi köyümüze geldi. Bir taksi plakasızdı, diğeri ise 73 ve son rakamı 334 olan Toros marka binek tipi beyaz bir taksi idi. Gelen şahıslar babamı alıp götürdüler. Olaydan bir gün öncesinde köyümüzün karakolu babam Abdullah Efelti’yi karakola çağırmıştı.

Nuri Düdük: Halit Acar ile görüşmemizde bana kardeşim Abdülhamit Düdük’ün değirmenden çıktıktan sonra yaklaşık 100-200 metre ileride kemik rengi Toros marka plakasız bir aracın kardeşimin aracını durdurduğunu, daha sonra bölgede Hakim ve Bedirhan diye bilinen kişilerin kardeşimi kendi araçlarına bindirdiklerini, Hakim diye bilinen kişinin kendi araçlarını kullandığını, Bedirhan diye bilinen kişinin ise kardeşime ait olan aracı kullanarak oradan ayrıldıklarını bana söyledi.

Kayıplar haftasında kaybedildi

Cizrelilerin şahit olduğu 90’ların “beyaz toroslar” tarafından katledilen yurttaşların akıbetinin sorulduğu 17-31 Mayıs Kayıplar Haftası’nda, AKP’nin “beyaz torosları’ tarafından DBP İl Yöneticisi Hurşit Külter kaybedildi. Hiçbir devlet kurumu Külter’in durumuna dair 22 gündür aile ve kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapmadı.

Cumartesi Anneleri 586.Hafta: Hurşit Külter Nerede ?

‘O dönem gizli, bugün aleni’

Şırnak Barosu üyesi ve “Cizre Jitem Davası” müşteki avukatı olan Veysel Vesek, “Gözaltında kayıplar geçmişte gizlice yapılıyordu şimdi göz göre göre yapılıyor. Kamuoyunun, basının tanıklığı önünde. 90’larda OHAL döneminde yurttaşlar kaybediliyordu şimdi ise bir nevi OHAL anlamına gelen sokağa çıkma yasağı sürecinde Külter kaybedildi. 90’lar ile bu günün ortak bir özelliği de var oda kayıpları kimsenin üstlenmemesi. Bu savaş politikalarının bir parçasıdır ve bugün Külter şahsında uygulanıyor” diye konuştu.

HDK İstanbul ÇAĞRI: #HurşitKütler için saat:18:00 Galatasaray’da oturma eylemi

Sıkıyönetim olan her yerde bunlar yaşanır

Kürdistan’da açık açık sıkıyönetim uygulandığını vurgulayan Vesek, “Sıkıyönetim uygulamalarının olduğu her yerde zorla kaybetmeler yaşanır. Şırnak’a özgü bir durum değil. İstanbul’da da yaşanır. Biz bölgede yaşıyoruz. Tüm yasalar askıya alınmış halde. Güvenlik güçleri sınırsız bir güçle donanmış. Bu güç insanların hayatına mal oluyor. Şırnak’ta her şey kamuoyuna, basına, yargıya, yasamaya kapatılmış” diye konuştu.

‘Yaşadığını düşünüyorum’

Vesek, Kürt illerinde iç hukukun işlevsiz olduğunu sözlerine ekleyerek şöyle devam etti: “Külter için artık savcılık başvurusu falan aşıldı. Uluslararası hukukun devreye girmesi lazım. BM Kayıplar Komisyonu’nu daha etkili hale getirmek gerekiyor. Meclis’i bu konuda daha etkili hale getirmeliyiz. Kamuoyunu devreye girmeli, durmadan Külter’in nerede olduğunu sormamız gerekiyor. Külter’in halen yaşadığını düşünüyorum.” (Deniz NAZLIM – DİHA)

Buldan: Bu acıyı biliyorum; Külter’i serbest bırakın!

Külter 19 gündür bulunamıyor: İnsanlığı karşı suç işleniyor

Baluken: Külter’in kaybettirilmesi hükümetin kararı

Gözaltında kaybedilmek istenen Külter için AİHM’e acil çağrı

Görgü tanığı: Hurşit Külter Şırnak Tümeni’nde tutuluyor

Tuncel: Sağ aldığınız Külter’i sağ istiyoruz

Cumartesi Anneleri 584.Hafta: Hurşit Külter Nerede?

İHD: ‘Hurşit Külter nerede?’

Gözaltına alınan Külter’den 4 gündür haber yok!

Hurşit Külter’in gözaltına alındığına tanık olanlar konuştu

Özel harekâtçılar Külter’in infaz edildiğini ileri sürdü

Şırnak Valiliği’nden iki gün sonra iki satırlık açıklama: “gözaltına alınmamıştır”

Kaybedilmek istenen Hurşit Külter’de ‘Savcılık sorumluluk almak istemiyor’

Baba Külter: Devlet oğlumun nerede olduğunu açıklasın

Özel harekattan ‘Külter elimizde’ mesajı.. Resmi kurumlar ise hala, gözaltını inkar ediyor.

Hurşit Külter’in son mesajı: Hakkınızı helal edin

Gözaltında kaybedilmek isteniyor: DBP’li Hurşit Külter için acil çağrı

 
One thought on “AKP’nin ‘beyaz torosları’ iş başında: Külter 22 gündür kayıp

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir